Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Setka pani Marii

Data publikacji: 11 sierpnia 2016 r. 17:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Setka pani Marii
 

Pani Maria Sławecka w czwartek obchodziła swoje setne urodziny. Uroczystość odbyła się w jej domu, którym od 2002 roku jest „Dom Kombatanta" przy ul. Kruczej w Szczecinie. Jubilatka wciąż pozostaje w dobrej formie. Pochodzi z długowiecznej rodziny. Jej mama i siostra także przeżyły setne urodziny.

- Nasza najukochańsza ciocia - mówiła pani Krystyna, siostrzenica jubilatki. - Wiele jej zawdzięczamy, bardzo wspierała naszą mamę i nas. Pochodzi z Wileńszczyzny, przeżyła roboty przymusowe w Niemczech, po wojnie przyjechała do Polski. W Poznaniu skończyła szkołę pielęgniarską. Pracę w zawodzie podjęła w Szczecinie - najpierw w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej, później - w wojewódzkim przy ul. Arkońskiej, gdzie do emerytury pełniła funkcję naczelnej pielęgniarki.

Dzisiaj pani Maria wprawdzie wymaga pomocy przy codziennych czynnościach, nie chodzi samodzielnie, ale wciąż jest w dobrej formie intelektualnej. W jej rodzinie setne urodziny nie są rzadkością. Jej mama przeżyła 104 lata, a siostra - 103. Jaka jest recepta na tę długowieczność?

- Może to geny - mówi pani Longina, także siostrzenica jubilatki. - Ale nie bez znaczenia może być to, że rodzina nie była bogata. Mięsem więc wtedy nikt się nie objadał. W ogóle nie jadło się dużo. A to jedzenie było również pozbawione tych wszystkich sztucznych dodatków, czyli pewnie zdrowsze.

Na urodzinach oczywiście nie zabrakło dużego tortu. A z życzeniami przybyli także urzędnicy - dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych szczecińskiego Urzędu Miasta, szef Urzędu Stanu Cywilnego, przedstawicielka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. List z gratulacjami i życzeniami wystosowała do jubilatki premier Beata Szydło. Rolę gospodarza uroczystości pełniła zaś dyrektorka DPS „Dom Kombatanta" - Małgorzata Kalityńska.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: w rodzinie pani Marii setne urodziny nie są rzadkością

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA