Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Sesja w 753. urodziny Koszalina. Bez wzrostu bonifikaty i nowego budynku

Data publikacji: 23 maja 2019 r. 12:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Sesja w 753. urodziny Koszalina. Bez wzrostu bonifikaty i nowego budynku
 

Blisko tysiąc podpisów za 97-procentową bonifikatą z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność nie przekonało prezydenta Koszalina i mającej większość Koalicję Obywatelską (KO). Inicjatywa obywatelska nie przeszła w głosowaniu podczas czwartkowej (23 maja) VI sesji Rady Miejskiej.

Debatowano w dniu nadania Koszalinowi praw miejskich w 1266 roku, ale prezentów urodzinowych nie było. Odrzucony projekt zastosowania wspomnianej ulgi został zgłoszony przez obywatelski komitet inicjatywy uchwałodawczej, którego pełnomocnikiem była Barbara Kordas. W dwóch turach zebranych zostało łącznie 936 podpisów poparcia dla zmian. Była to bowiem odpowiedź na podjętą większością głosów przez KO w marcu br. uchwałę o 60-procentowej bonifikacie, po odrzuceniu wniosku klubu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), której radni proponowali zastosowanie 98-procentowej ulgi. Użytkowników wieczystych w Koszalinie jest ponad 11 tysięcy. Beneficjenci - osoby fizyczne i spółdzielnie mieszkaniowe - zgłosić zamiar opłaty mogą do końca br. Jednorazową należność wnieść muszą w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania informacji o wysokości należności z tytułu przysługującej ulgi. Chęć ze skorzystania zeń w ratuszu zgłosiło już 1600 właścicieli domów mieszkalnych i jednorodzinnych.

Nie będzie inwestycji mieszkaniowej przy alei Monte Cassino, gdzie prywatny deweloper chciał postawić 11-piętrowy budynek wielorodzinnego z usługami na parterze. Nie przekonała większości radnych wizja 44 nowych lokali, garażu podziemnego na 58 miejsc postojowych i parkingu dla rowerów. Inwestycja miała charakter komercyjny, co wpłynęło negatywnie na odbiór planowanej inwestycji.

Samorząd udzielił pomocy finansowej województwu zachodniopomorskiemu. To milion złotych dla szpitala koszalińskiego na zakup sprzętu medycznego i modernizację Pawilonu Dziecięcego oraz przebudowę i doposażenie infrastruktury placówki ochrony zdrowia służącej leczeniu chorób z przyczyny dezaktywacji zawodowej. Z kolei 210 tysięcy złotych trafi na dopłatę do połączenia kolejowego na trasie Koszalin – Mielno. Szynobus zostanie uruchomiony od 22 czerwca i będzie kursował do 1 września br. Warto dodać, że Mielno do przedsięwzięcia w tym roku dołoży 30 tysięcy złotych. Pociąg latem odciąża ruch drogowy, bo po torach jedzie nad Bałtyk w niecały kwadrans.

Odrzucona została petycja nieobecnego w składzie rady Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) odnośnie nowej organizacji Trybuny Obywatelskiej przez większość klubu KO. Radna PiS Anna Mętlewicz poparła treść zgłoszonego dokumentu, choć – jak powiedziała – lewica to nie jej bajka, lecz nie można zamykać ust mieszkańcom. Reprezentanci KO; Krystyna Kościńska i Łukasz Sendlewski  ripostowali, że zmienione zapisy regulują zasady zabierania głosu przez zainteresowanych. Kontrowersje SLD wzbudziło wcześniejsze zgłaszanie treści w formie papierowej lub elektronicznej przez uczestników trybuny. ©

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Nowy 11-piętrowy budynek mieszkalny miał stanąć przy alei Monte Cassino między Przychodnią Specjalistyczną a Domem Miłosierdzia Bożego. Pacjenci placówki służby zdrowia protestowali, bo obawiali się ograniczenia dostępności przyległego parkingu. Ich stanowisko poparła Rada Osiedla.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA