Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Sesja szczecińskiej rady miasta: zmiany w budżecie, nazwa dla parku, kontrowersje wokół budowy ul. Sierakowskiej

Data publikacji: 2021-04-27 17:38
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-30 11:39
Sesja szczecińskiej rady miasta: zmiany w budżecie, nazwa dla parku, kontrowersje wokół budowy ul. Sierakowskiej
 

Czwarta w tym roku zdalna sesja Rady Miasta Szczecin rozpoczęła się minutą ciszy, którą uczczono pamięć m.in. niedawno zmarłej Krystyny Łyczywek, uczestniczki Powstania Warszawskiego i pionierki Szczecina oraz ofiar pożaru w Kaskadzie, do którego doszło 40 lat temu. Radni zajmowali się we wtorek (27 kwietnia) między innymi projektem uchwały nad zmianami w budżecie na 2021 rok.

O sytuacji epidemicznej

Prezydent Piotr Krzystek poinformował o zarażeniach SARS-CoV-2 w naszym mieście. Od początku pandemii w Stolicy Pomorza Zachodniego odnotowano 34 191 zakażeń. Liczba zgonów to 513.

- Niestety liczba zgonów w Szczecinie jest zauważalna i większości z nich to 2021 rok - podkreślił prezydent Piotr Krzystek. - To budzi pewne obawy. Liczymy natomiast, że liczba zakażeń w Szczecinie i w Polsce będzie cały czas malała. W ostatnich dniach na szczęście mamy do czynienia z jej spadkiem.

Nazwa dla parku

Większość radnych zaakceptowała projekt uchwały w sprawie nadania nazwy urzędowej parkowi na Gumieńcach. Będzie to teraz park Adiny Blady-Szwajger, która była lekarką w szpitalu pediatrycznym w getcie warszawskim, łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej i uczestniczką powstania warszawskiego. Po wojnie przez ćwierć wieku mieszkała i pracowała w Szczecinie. Angażowała się w leczenie dzieci.

- W parku przy ulicy Derdowskiego, który istnieje od wielu lat i nie nosił do dzisiaj żadnej nazwy, organizowane są spotkania edukacyjne z uczniami okolicznych szkół - mówiła Dominika Jackowski z KO. - Adina Blady-Szwajger będzie lokalnym przykładem bohaterstwa i heroizmu tamtych czasów.

Wątpliwości wśród radnych PiS budził sposób procedowania uchwały. Zwracali uwagę, że dowiedzieli się o niej dopiero dzień przed sesją. Podkreślali natomiast, że postać Adina Blady-Szwajger jest godna upamiętnienia.

Zmiany w budżecie

Radni długo debatowali nad nowelizację budżetu miasta. Szczecin po zmianach w budżecie będzie mógł przeznaczyć na inwestycje - 1,273 mld zł. Projekt uchwały zakłada zwiększenie dochodów o ponad 12 milionów złotych do poziomu 3 mld 182 tys. Po stronie wydatków zmiany są na plus. Uchwala zakłada zwiększenie wydatków budżetowych o ponad 97 milionów z tego 91 milionów dotyczy wydatków majątkowych. Łączny poziom wydatków z kwoty 3 mld 790 tys. zostanie zwiększony do poziomu 3 mld 888 tys. Planowany deficyt miasta po zmianach będzie wynosił 705 milionów. Za projektem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych było 10. Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.

Przeciwko zmianom w budżecie głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Ten budżet przypomina mi list do świętego Mikołaja który ma spowodować by koalicja rządząca w mieście mogła się scementować na kolejne lata - mówił Marcin Pawlicki z PiS.- Napompujemy do granic możliwości budżet, a później co sesje będziemy słuchać, że kolejne inwestycje będą odwlekane w czasie.

Z kolei Łukasz Tyszler z KO podkreślał, że zmiany były omawiane aż na pięciu komisjach.

- Cieszę się, że prace na komisjach były merytoryczne - mówił Ł. Tyszler. - Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez ciężko pracujących radnych.

Apel i pytania

Mieszkańcy zwrócili się do radnych z apelem o wpisanie do budżetu miasta projektu "Kurs na północ". Zakłada on rewitalizację okolic tak zwanej Wieży Bismarcka. Poprawka do budżetu choćby na prace projektowe "Kursu

- "Kurs na północ" stał się pierwszym w historii tak mocnym głosem społeczności Szczecina. Mieszkańcy zintegrowali się we wspólnym działaniu. Swoim projektem zachwycili ogromną część szczecinian - podkreślała Edyta Łongiewska-Wijas, radna niezrzeszona.

Przy okazji dyskusji o budżecie radni pytali o doniesienia medialne, z których wynika że "ZDiTM ma zbudować drogę do domu jednego ze sponsorów kampanii wyborczej prezydenta Szczecina".

- To skandal, że miasto nie chce przeznaczyć pieniędzy na obywatelski projekt, który zdobył duże poparcie społeczne, natomiast są pieniądze na inwestycje ulicy Sierakowskiej tj. 2 mln 600 tys. Przypomnę, że jest to ulica, przy której mieszka jeden ze sponsorów kampanii wyborczej prezydenta Krzystka - mówiła Agnieszka Kurzawa z PiS.

Cezary Cieślik wspólnik spółki, która przy ulicy Sierakowskiej jest właścicielem dużego terenu twierdzi, że te informacje niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

- Projekt tego terenu i jego zagospodarowania realizowany jest przez spółkę, która składa się z czterech wspólników. Rozpoczął się kilka lat temu - mówi C. Cieślik. - W 2007 roku rada miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Parku Leśny Arkoński - Dolina Siedmiu Młynów. W tym planie jest zapisane m.in. jako zadania własne gminy, budowa ulicy Sierakowskiej. W 2015 zwróciliśmy się do gminy z wnioskiem o wybudowanie ulicy Sierakowskiej tak jak jest zapisane w uchwale. Łącznie na ten cel spółka, której jestem wspólnikiem wydala łącznie ponad milion złotych. Chcemy aby ta część Szczecina służyła mieszkańcom i miała odpowiedni wygląd. Tylko to nami kieruje. Zarzuty, które pojawiły się w prasie i Internecie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Pod koniec dyskusji o zmianach w budżecie głos zabrał Michał Przepiera, który przypomniał, że w ubiegłym roku dokonano pięć zmian w budżecie miasta.

- Gdybyśmy nie mieli tak wysokiego budżetu w roku ubiegłym, nie byłoby takiego dofinansowania przez rząd, któremu dziękujemy - mówił M. Przepiera. - Deficyt to różnica miedzy dochodami a wydatkami w określonym okresie. W tym roku mamy więcej wydatków niż dochodów związanych z budżetem inwestycyjnym. Zmiana w budżecie jest wprowadzaniem wniosków obywatelskich, które zwyciężyły.

Zastępca prezydenta Szczecina odniósł się też do ostatnich doniesień medialnych.

- Przy budowach dróg jest niewiele podmiotów, które wykładają swoje pieniądze - podkreślał M. Przepiera. - Co by było jakbyśmy odrzucili te ofertę. Ktoś kładzie na stole ofertę, a my ją odrzucamy. Co by wtedy było?

O uchwale krajobrazowej

Zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz zapewniał, że miasto pracuje nad uchwałą, krajobrazową, która ureguluje kwestie związane z 'szyldozą" w Szczecinie.

- Wprowadzi ona pewnego rodzaju obowiązki dotyczące porządkowania przestrzeni publicznej - wyjaśniał D.Wacinkiewicz. - Będzie miała wpływ nie tylko na wielkich reklamodawców, których nośniki widzimy na ulicach, ale także na tysiące przedsiębiorców, zakładów usługowych, którzy mają swoje szyldy.

(KK)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

W obecnym Polskim...
2021-04-30 11:29:30
I Szczecinie... martwmy sie najpierw o wlasnych Polakow !!! A Gosc to tylko gosc... do pewnego czasu !
Jak to gdzie prac -
2021-04-29 23:10:10
- owala rzekomo i w Szczecinie pani Adina: u Swoich dla Swoich... dlatego nie jest znana Polskim mieszkancom ??
Gdzie w Szczecinie
2021-04-29 10:49:29
pracowała przez 25 lat pani Adina?
Szczecin
2021-04-29 08:23:29
Właściciel terenu Pan G.zarobi fortunę.Krs mówi że jego syn zasiada w razie nadzorczej miejskiej spółk Inwestycjei. Stąd ten sponsor.Myslal o przyszłej fortunę jaka może zarobić.Krs prawdę wam powie.Nga Osobie też jest ulica Chłodna ma za mało mieszkańców aby ją remontować.
Art
2021-04-29 07:20:41
Ciekawe czy w Izraelu jest jakiś plac, ulica skwer czy park imienia jakiegoś Polaka?Może chociaż z tych Sprawiedliwych wśród narodów świata? Ktoś ma wiedzę na ten temat?
- ja to bym wszystko
2021-04-28 21:02:24
"wyj,,ł" i "wyp..ł" jak profesor Iwasów z US.
Klara
2021-04-28 20:21:34
Dlaczego nic nie było o tak cennej inicjatywie jak zbicie 75 budek dla jerzyków przez pracownika ZUK? To epokowe wydarzenie w dziejach magistratu. Odtąd era tej kadencji rady będzie się dzielić na tą sprzed budek i tą po budkach.
Bogna
2021-04-28 15:43:38
Trzeba referendum bo te to się jakoś nie nadają
nieudacznicy!
2021-04-28 13:09:48
@Do nieudacznicy! Te 705 mln zł szczecińskich bezradnych buduje właśnie te 1,5 bln zł.
Do nieudacznicy!
2021-04-28 11:46:44
Ty się lepiej martw , jak cała PISiornia zadłużyła nas i rozkradła Polskę do 1,5 BILIONA ZŁ. kto to spłaci !!??
mln
2021-04-28 10:26:34
Spółka wydała łącznie ponad milion? A gdzie są faktury, protokoły odbioru, potwierdzenia takiej kwoty, uzgodnienia? :)
krajobraz po bitwie
2021-04-28 09:42:33
Radni naszego miasta na Litość Boską ogarnijcie się ,od 50 lat nie ma chodnika przy ul. Pawła Stalmacha , nie wspomnę o jezdni i torowisku a jak dojść do LIDLA od ul 1 Maja ??????
oni
2021-04-28 09:31:45
Wybudowali domy w krzakach na własne życzenie ,bez planu zabudowy .
@nieudacznicy!
2021-04-28 08:09:05
Sam jesteś nieudacznik. Szczecin rozwija się wreszcie jak nigdy dotąd. Gdyby rząd dawał więcej pieniędzy na samorządy nie byłoby takiego deficytu.
nic nowego
2021-04-27 23:50:52
Radne Jackowski (mandat za 767 głosów) dobrze wie gdzie pomarańcze dojrzewają. Daleko zajdzie...
nieudacznicy!
2021-04-27 23:42:29
Deficyt 705 mln zł? No problem! Przyszłe pokolenia oddadzą!
@Jozef III
2021-04-27 23:10:38
Mamy w naszym kraju kilka o wiele bardziej parszywych wiosek z tramwajami jak Łódź, Poznań, Bydgoszcz, a nawet bez tramwajów jak Lublin czy Białystok. Na tle tych wiosek Szczecin prezentuje się nieźle.
JOZEF-III
2021-04-27 19:58:10
Mam 75 lat, od 39 lat mieszkam w Holandii. W Szczecinie sie wychowalem. Przed pandemia kazdego roku odwiedzalem wasze miasto. Z przykroscia musze stwierdzic powazne zaniedbania. Poza tym styl w jakim nowe obiekty sa umieszczane w centrum miasta budzi wiele zastrzezen. Dla przykladu podam AKWARIUM na pl. Zolnierza, ktore swoim wygladem i funkcjonalnoscia pasuje tam, jak ZAJACOWI DZWONEK NA POLOWANIU, ZEBY GO PSY LEPIEJ SLYSZALY. Jeden z moich sasiadow powiedzial, ze SZCZECIN TO JEST WIOSKA Z TRAM

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA