Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Sesja RM Szczecina. Trzy medale i nowi patroni

Data publikacji: 26 lutego 2019 r. 17:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Sesja RM Szczecina. Trzy medale i nowi patroni
 

Troje wyróżnionych medalem Za Zasługi dla Miasta Szczecina, trzygodzinna ostra kłótnia radnych o losy jednej ze szkół i troje nowych patronów - dla parku, ronda i placu. Tak w skrócie można opisać wtorkową sesję Rady Miasta Szczecin.

Rozpoczęła się ona od uroczystości wręczenia medali Za Zasługi dla Miasta Szczecina. Tym razem wyróżniono nimi trzy osoby. Pierwsza z nich, to Aleksandra Petrusewicz - znana szczecińska, poetka, bajkopisarka, pedagog dziecięcy. Dziękując za medal zacytowała fragment jednego ze swoich wierszy.

- Wracając po 20 latach do Szczecina bardzo chciałam, aby to miasto znowu mnie przytuliło. Stąd też jego tytuł: "Chcę w twych ramionach spokojnie zasnąć, więc przytul mnie, spójrz: to ja! Przytul mnie miasto". Czuję się dzisiaj przytulona i bardzo dziękuję - zapewniała Aleksandra Petrusewicz.

Drugim z wyróżnionych medalem został prof. Jerzy Sieńko, lekarz i naukowiec Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w przeszłości, przez dwie kadencje radny Rady Miasta. Laudację na jego cześć przedstawił szczeciński lekarz i zarazem poseł PO Bartosz Arłukowicz.

- Chyba nie ma nikogo w Szczecinie, osobiście, lub poprzez rodzinę lub znajomych, kto by nie znał Jurka Sieńki. Lekarz, transplantolog, nauczyciel akademicki, społecznik. Ponad 5 tysięcy operacji ratujących zdrowie i życie, ponad 300 wykonanych własnoręcznie przeszczepów nerek. Powiem z przymrużeniem oka: jesteś jak szczeciński pasztecik - wszyscy Cię lubią, wszyscy Cię znają i mówi o Tobie całą Polska - stwierdził Arłukowicz.

- To miasto zawsze znaczyło, znaczy i będzie bardzo wiele znaczyć w moim życiu. Wierzę, że wszyscy, którzy tu siedzicie zawsze o to nasze, wspólne, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce będziecie się troszczyć - mówił prof. Sieńko, dziękując za medal.

Trzecią wyróżnioną osobą był znany historyk, działacz opozycji, antykwariusz, kustosz ł muzeum współczesnych dziejów Szczecina Wojciech Lizak

- Przyjmuję to wyróżnienie z dużą pokorą. Chcę podkreślić to słowo: "pokora". To dodatkowe zobowiązanie, żeby pracować na rzecz miasta - zapowiedział dr Lizak.

Nagrodzeni Medalami za Zasługi dla Miasta Szczecina mogą m.in. bezpłatnie jeździć komunikacją i za darmo parkować w strefie płatnego parkowania.

Tuż po tej uroczystość radni przez ponad trzy godziny ostro spierali się o losy Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Potem w ciągu pół godziny przegłosowali pakietu uchwał porządkującymi sieć placówek oświatowych w Szczecinie. Następnie zaakceptowali dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - „Dąbie osiedle – boisko” oraz „Stare Miasto – Starówka - Zamek”. Na koniec zajęli się nazewnictwem. Radni zgodzili się, aby park przy zbiegu ulic Unii Lubelskiej oraz Litewskiej nosił imię Teresy Hulboj - szczecińskiej działaczki opozycji demokratycznej.

- Ta propozycja na pewno nie będzie budzić emocji. Teresa Hulboj działała w NZS, w stanie wojennym dzięki niej ukazywały się wydawnictwa podziemne. Aresztowana została skazana na 2,5 roku ciężkiego więzienia. Potem nadal działała w podziemiu. Po 1990 roku wycofała się z polityki. Zmarła na początku lutego tego roku - mówił Paweł Bartnik, radny Koalicji Obywatelskiej.

Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie. Podobnie jak propozycję nazwania ronda u zbiegu alei Wojska Polskiego oraz Arkońskiej imieniem zmarłego niedawno premiera Jana Olszewskiego - żołnierza AK, obrońcy w procesach członków opozycji w PRL. Natomiast fragment alei imienia Jana Pawła II w centrum Szczecina - od placu Żołnierza do placu Lotników będzie nosił imię Pawła Adamowicza - tragicznie zmarłego (zasztyletowanego na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy)prezydenta Gdańska. Tym razem 16 radnych było "za", dwóch "przeciw" a jeden wstrzymał się od głosu.

D. Staniewski

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu u góry: (od lewej) Wojciech Lizak, Aleksandra Petrusewicz i prof. Jerzy Sieńko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nibydlaczego
2019-03-30 08:37:14
jest bardzo dobra propozycja Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, by ustalić 5letnie "moratorium" na nadawanie nazw miejsc publicznych nazwiskami współcześnie żyjących. Raz , że pozwoli to faktycznie oddalić aktualne polityczne zapotrzebowanie , dwa , że pozwoli z dystansu, bez napinki emocjonalnej, ocenić zasługi danej osoby dla miasta i regionu, trzy - da czas na zakończenie śledztw, jeśli takowe się toczą. Głupio byłoby, gdyby gdańskie śledztwo dotyczące małżeństwa Adamowiczów potwierdziło jednak istnienie nieprawidłowości czy przekrętów, nieprawdaż?
cdn
2019-02-27 16:25:03
Wesola wdowka lokuje szmalec na zachodnim wybrzezu.Targowica daje jej druga lokate do eurokolchozu,zeby w razie wyboru byla nietykalna tak jak specjalista od prywatyzacji lewandowski.Gdyby w polskim palermo wybory nie potoczyly sie po jej mysli jest jeszcze nadzwyczajna kasta ,ktora ja obroni.Cala nadzieja ,ze gdansk sie obudzi i prezy7dentem zostanie Grzegorz Braun,ktory przerasta intelektualnie uczenice adamowicza o lata swietlne,
Andrzej Olkiewicz
2019-02-27 13:17:57
Głupi się oburzy, mądry skłoni do refleksji. Adamowicz kochał Gdańsk? tak, kultywował tę niemiecką część historii miasta. Miastu Lipsk sprzedał Energetykę Cieplną, to Lipsk i Adamowicz zarabiali a nie miasto Gdańsk, zasiadł w niemieckim zarządzie i brał za to ponoć grube miliony, kochał Gdańsk? tak, całym swoim portfelem. https://www.facebook.com/andrzej.olkiewicz.9/videos/1911097635666368/?t=15
Yogi
2019-02-27 12:38:00
GŁUPOTA PRZEOGROMNA bezradnych Szczecina. Debilizm do potęgi n.
Abc
2019-02-27 11:15:12
A nie lepiej by temu kawałkowi ulicy patronował Zdzisław Najmrodzki ps "Szaszłyk", zamiast "Budynia"?
@@ weger
2019-02-27 10:41:04
Dobrze udokumentowane jest to , że tysiące dobrze opłacanych konfidentów rosyjskich służb specjalnych chce "podpalić" Polskę. Anonimowo , najczęściej w Internecie , chcą skłócić Polaków i doprowadzić do wojny domowej. Wielka kasa ( niemiecka i rosyjska ) ma pomóc w powrocie do władzy w Polsce ludzi opłacanych przez Moskwę i Berlin. PO już nie udaje liberałów . Oficjalnie ma umowę z SLD i komunistami wiernie służącymi Moskwie w PZPR. Atak na JP II to część tego antypolskiego planu.
Do @ weger
2019-02-27 09:08:25
To że JP2 tuszował pedofilie w Kościele jest bardzo dobrze udokumentowane więc nie opowiadaj bajek. Najlepsze że obrońcę pedofilów zrobiliście jeszcze świętym, ale widać takie katolstwo ma standardy
Ch.Eng
2019-02-27 08:31:39
Wcześniej kilku innych gangsterów z Gdańska zostało zamordowanych, gdzie ich ulice w Szczecinie.
nazwa
2019-02-27 07:42:29
Szkoda mi tego miasta. Już się nie chce nawet ręką machnąć na to wszystko. Radni szkaradni. Wszystko się jednak kiedyś odwróci i może będzie normalnie.
@Zenua
2019-02-26 23:28:24
Geremek i Kuroń nie mają swoich ulic w Szczecinie? I bardzo dobrze! Szkoda tylko, że za życia nierozliczony Adamowicz będzie miał. Obciach!
Polak
2019-02-26 22:26:44
Kolejne poniżenie Polaków mieszkających w Szczecinie - jeszcze są tacy... Radni - sługusy post-komuny i PO-lewactwa stawiają "pomniki" swoim idolom - Adamowiczowi i Bartoszewskiemu. Znalazło się tylko dwóch sprawiedliwych, byli przeciw... Teraz niech reszta przegłosuje jeszcze "pomniki" Stalina i Bieruta - przecież "przywrócili" Polsce Szczecin. Hańba...
@ weger
2019-02-26 22:13:41
Jesteś kłamcą. To jest nowe kłamstwo lewaków w Polsce , aby niszczyć wartościowych ludzi kościoła. Pedofilia występuje wszędzie dookoła nas w Szczecinie. Młode , nieletnie dziewczyny wykorzystywane na praktykach w firmach , pedofilia w szkołach , w klubach . Pedofilia jest także u Żydów i muzułmanów. Ale w esbeckiej TVN i Wyborczej mówi się tylko o kościele. I takie tępaki jak ty , to powtarzają. JPII nie wiedział o przypadkach pedofili w kościele.
Weger
2019-02-26 21:14:14
Do tych co płaczą że JP2 traci kawałek ulicy. Człowiek który milczał gdy brutalnie wykorzystywano seksualnie dzieci, tylko dlatego by chronić swoją instytucję, nie powinien być patronem żadnej ulicy w Szczecinie
Wert
2019-02-26 21:07:24
Olszewski nic nigdy dla Szczecina nie zrobił. Za co to rondo?
Ed
2019-02-26 21:02:44
A co z pomnikiem Profesora Władysława Bartoszewskiego? Dziś miał być głosowany
Komunistyczny Szczecin
2019-02-26 20:23:47
Szczecin od zawsze był jednym z bastionów komunizmu w Polsce. Mieszka tu kilka tysięcy moskiewskich kundelków z PZPR , ich zarażone komunizmem dzieci , kilka tysięcy Rosjan z polskimi nazwiskami itd. Kiedyś ich partią było prosowieckie PZPR , a dzisiaj ich spadkobiercy to PO , SLD , Nowoczesna. Jest ich około 20 procent mieszkańców. Wygrywają , bo potrafią się maksymalnie zmobilizować na wybory(przy 45 % frekwencji). Dzisiaj popełnili pierwszy poważny błąd. Z kościołem i katolikami nie wygrają. Nawet w czerwonym Szczecinie. Ci , którzy próbowali to wcześniej w Polsce , szybko polegli. Aleja Jana Pawła II ma się kończyć na pl. Żołnierza. Poniali , towarzysze.
@Lewacki skandal
2019-02-26 20:16:06
Ktoś kto tuszował pedofilie w Kościele nie zasługuje w ogóle na ulicę w Szczecinie, a to właśnie robił za swojego pontyfikatu Wojtyła.
szczecin
2019-02-26 20:13:07
Typowa logika działania obecnych władz Szczecina. Nazwiemy plac imieniem człowieka, który nic dla Szczecina nie zrobił (moze nawet nigdy nie byl w naszym miescie?), a systemowo z racji konkurencyjnego położenia Szczecina i Gdanska wręcz nasze miasto zwalczał. Brawo. Proszę podac jeszcze nazwiska tych radnych, którzy zachowali resztki zdrowego rozsadku i zagłosowali przeciw. To chyba nie tajemnica?
Zenua
2019-02-26 19:51:16
Olszewski? Bez jaj, za co? Nawet Geremek i Kuroń nie mają swoich ulic w Szczecinie.
No to skończyły się żarty ...
2019-02-26 19:25:53
PO i SLD wypowiedzieli wojnę szczecińskim katolikom. Skracają al. Jana Pawła II w miejscu , gdzie każdego dnia przechodzi kilkadziesiąt tysięcy szczecinian. Wyjątkowa perfidia postkomunistów i lewaków. Jeżeli Adamowicz jest ich idolem to najlepiej świadczy o tym jakie to bagno. A rondo zasłużonego dla Polski , premiera Jana Olszewskiego , będzie gdzieś tam na peryferiach. Pomnik prezydenta Kaczyńskiego stoi na prywatnym terenie , też na peryferiach. Ku**a , co się dzieje ? Gdzie są ci frajerzy z PIS ?
Lewacki skandal.
2019-02-26 18:55:49
"Ucięto" część aleji Jana Pawła II , aby nazwać ją imieniem byłego prezydenta Gdańska , który NIC nie zrobił dla Szczecina. Gdańsk za jego kadencji stał się mafijnym miastem. Adamowicz nie był w stanie rozliczyć się z kilkunastu swoich ekskluzywnych mieszkań , a jego żona z córkami już od dawna mieszka w najbogatszym i najdroższym stanie USA - Kalifornii. Lewacy z PO i SLD dalej będą "ucinali" aleję Jana Pawła II aż do momentu ,kiedy zniknie całkowicie z mapy miasta nasz Papież. No to zaczyna się prawdziwa wojna ...
swinstwo
2019-02-26 18:33:02
to sa chyba jakieś jaja kim był taki Adamowicz??? co to było męczennik??? jakie sa jego zasługi dla Szczecina???? pupilek tuska POpeliniarzą całkiem odj….o jak by chcieli nazwać kawalek ulicy imieniem Kaczyńskiego to dopiero te wszystkie czuby z ub i kodów by kwiczały na wiecach !
m
2019-02-26 18:15:41
Ale co to znaczy, że radni przegłosowali uchwały "porządkujące" sieć placówek oświatowych w Szczecinie?
obserwator
2019-02-26 18:14:47
a mogł Jurek być ksiedzem..
V
2019-02-26 17:47:30
A co ze zmianą nazwy ronda mordercy Szyndzielorza. Nawet IPN potwierdził, że ten w Dubinkach wymordował Polaków

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA