Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Sekundniki i Bulwary Młyńskie wygrały w Koszalińskim Budżecie Obywatelskim

Data publikacji: 2018-11-01 16:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Sekundniki i Bulwary Młyńskie  wygrały w Koszalińskim Budżecie Obywatelskim
 

W ratuszu ogłoszono wyniki szóstej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Udział w głosowaniu brało 5863 mieszkańców, głównie w wieku 30-42 lata, w tym gronie było 57 procent kobiet, a większość typowała za pośrednictwem Internetu. 

Przez pierwszych 14 dni października trwało głosowanie na 22 projekty ogólnomiejskie i 7 osiedlowych w 17 punktach konsultacyjnych. Do wydania z kasy samorządowej są trzy miliony złotych.

W głównej kategorii wygrały "Sekundniki - wyświetlacze odmierzające czas do zmiany światła na skrzyżowaniach", które zebrały 2009 głosów i kosztować będą 115 tys. zł.

- Będą zainstalowane u zbiegu ulic: Juliana Fałata i alei Monte Cassino oraz Władysława IV i Monte Cassino - stwierdził Jakub Kowalik, jeden z trójki pomysłodawców, którzy wcześniej zadbali o inne już czynne sekundniki w Koszalinie.

Drugie miejsce zajęły Bulwary Młyńskie z dorobkiem 1171 głosów. To inicjatywa członków Forum Rozwoju Koszalina. Chodzi o rewitalizację terenu między ulicami: Młyńską i Batalionów Chłopskich do rzeki Dzierżęcinki, aby za 660 tys. zł stworzyć nową przestrzeń miejską z widokiem na Muzeum, czyli dawny Pałac Młynarza. Tu ciekawostka. Zaledwie dwa głosy mniej otrzymał projekt Peronu wąskotorowego na osiedlu Wenedów.

Warto przypomnieć, że w tegorocznej edycji KBO wśród 108 zgłoszeń było aż 70 projektów osiedlowych. Po weryfikacji merytorycznej w 11 osiedlach musiały więc zostać zorganizowane spotkania wyborcze, bo wartość projektów przekraczała 115 tys. zł. Na dwóch osiedlach - Bukowe i Lechitów - nie udało się wypracować wspólnej decyzji i propozycje weszły pod głosowanie ogólnomiejskie. Zwyciężyły: Osiedlowa Aleja Różana na os. Lechitów za 100 tys. zł oraz Doposażenie terenu rekreacyjno-sportowego na Dolinie Dwóch Stawów za 87,7 tys. zł.

Prezydent Piotr Jedliński zaocznie zachęcał przegranych do aktywności, aby bardziej dopracowane projekty znalazły uznanie w kolejnej edycji KBO. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Laureaci i organizatorzy szóstej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Realizacja projektów w roku przyszłym. Jest szansa, że wykonanie ogólnomiejskich inicjatyw nie ograniczy się do dwóch zwycięskich.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2018-11-02 07:16:19
Co robią wiadomości z Koszalina w "Kurierze Szczecińskim"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ