Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki otrzymało wyróżnienie w 40. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Doceniono wystawę ze Szczecina pt. "Stoewer. Jakość ze Szczecina". Wyniki konkursu ogłoszono online - w poniedziałek.
Na konkurs wpłynęły wnioski w kategoriach: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury (14 zgłoszeń), edukacja (38 zgłoszeń), projekty naukowo-badawcze (20 zgłoszeń), nowe i zmodernizowane wystawy stałe (15 zgłoszeń), wystawy czasowe (60 zgłoszeń), zarządzanie (10 zgłoszeń). Szczecińskie muzeum startowało w kategorii "wystawy stałe". Nagrodę główną w niej dostało Muzeum Książąt Czartoryskich.
- Gratulujemy kolegom z Krakowa i musimy pogodzić się z przypadkiem, który zdecydował, że maszyny do pisania i samochody z fabryki Stoewerów musiały konkurować z "Damą z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci - mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki.
W Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki można obejrzeć największą na świecie kolekcję tzw. stoewerianów, czyli eksponatów związanych z przedwojenną fabryką Stoewera – w tym siedem samochodów (najstarszy z 1913 roku), 50 maszyn do szycia (najstarsza z 1867 roku), 28 maszyn do pisania (najstarsza z 1903 roku), siedem rowerów (najstarszy z 1900 roku) i setki eksponatów związanych ze Stoewerami i ich epoką, np. części, narzędzia, fotografie, puchary, szyldy, odznaki. Ten imponujący zbiór stoewerianów zgromadził jeden człowiek – urodzony w Szczecinie, w zimie 1941 roku, Manfried Bauer.
Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał wybrać się do muzeum, podpowiadamy, iż instytucja czynna jest we wtorki w godz. 10 - 15, a od środy do niedzieli w godz. 10-16.
(MON)
Fot. Ryszard Pakieser