Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Sąd w Szczecinie wydał przełomowy dla „frankowiczów” wyrok

Data publikacji: 2020-02-11 10:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-16 22:43
Sąd w Szczecinie wydał przełomowy dla „frankowiczów” wyrok
 

Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał przełomowy dla „frankowiczów” wyrok. Po niemal czterech latach od rozpoczęcia sprawy ustalono, że umowa kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich zawarta z nieistniejącym już Kredyt Bankiem SA (obecnie Santander Bank) jest nieważna.

Według informacji, jakie otrzymaliśmy z kancelarii reprezentującej klienta banku, jest to pierwszy taki wyrok w Zachodniopomorskiem. Do tej pory podobne sprawy kończyły się niekorzystnie dla kredytobiorców lub też sądy wstrzymywały się od wydania wyroku.

Niekorzystna umowa kredytowa

Wyrok z 4 lutego realizuje w pełni linię orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który niedawno wydał wyrok w sprawie kredytu państwa Dziubaków. Przedstawiciele kancelarii zwracają również uwagę, że nieważność kredytu została stwierdzona na 3 niezależnych podstawach, z których każda z osobna byłaby wystarczająca.

– Jeżeli ten wyrok się uprawomocni, to kwota, jaką kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi zmniejszy się o 500 tysięcy złotych – mówi radca prawny Radosław Górski. – Jednocześnie zniknie problem wadliwej i niekorzystnej dla konsumenta umowy kredytu.

Podstawą do uznania umowy kredytu we frankach za nieważną były dla sądu trzy powody: jej sprzeczność z naturą stosunku zobowiązaniowego i zasadą równości stron umowy; zawarcie klauzul niedozwolonych (abuzywnych) odnoszących się do indeksacji kredytu; niedopełnienie przez pozwany bank obowiązków informacyjnych względem klienta.

Bank nie poinformował o ryzyku

Zdaniem Sądu Okręgowego w Szczecinie, bank narzucił konsumentowi umowę pozwalającą na dowolne i nieweryfikowalne ustalanie wartości zobowiązań kredytobiorcy, co narusza zasadę równości stron i jest sprzeczne z „naturą stosunku zobowiązaniowego”. Umowa jest również nieważna ze względu na postanowienia, które naruszają interes konsumenta i pozostają w sprzeczności z tzw. dobrymi obyczajami.

Uzasadniając wyrok unieważniający umowę, sąd zwrócił również uwagę na to, że bank nie informował klienta w sposób wystarczający o ryzyku związanym z kredytem we frankach szwajcarskich. W szczególności umowa nie zawierała informacji o rzeczywistych kosztach kredytu, które, zgodnie z orzecznictwem TSUE, powinny być jasne i zrozumiałe dla klienta.

Adrian Kaleta

Fot. Leszek Wójcik (archiwum)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nono
2020-02-16 22:03:50
Moja sprawa już trwa 8 lat z ubezpieczalnìą. Kasta musi ponosić jakieś konsekwencje swojego nieróbstwa. Dość tej bezkarności pajaców w togach
Wacek
2020-02-12 07:35:47
To znaczy że Ci co mieli zdolność kredytową DOPIERO we frankach powinni budować się w Szwajcarii albo są delikatnie mówiąc niemadrzy .Nie stać ich było brać w zł, to nie powinni brać kredyt.Kto za ich cwaniactwo zapłaci- biedni klienci banków.Banki już tworzą fundusze rezerwowe.
kasta nisprawiedliwych
2020-02-11 16:16:47
śa 2 rodzaje frankowiczów tacy co brali dla wygody bo niższe raty a swobodnie mogli obsłużyć i złotowy.drugi rodzaj frankowiczów to ci ,gdzie bank odmówił im w złotówkach bo nie mieli zdolności kredytowej a we franku z tymi samymi dochodami cudownie odzyskali zdolność.Dlatego tam gdzie klienci byli przymuszani do franków to ryzyko powinien ponieśc bank bo pomógł im wpakować sie w taki kredyt czyli nie przewdział że kiedyś klient nie bedzie miał zdolności.I jeszcze jedno zabezpieczeniem kredytu było mieszkanie oszacowane przez bank .powinno byc tak że mieszkanie przejmuje bank a klient ma wyzerowany kredyt.
alcatel
2020-02-11 14:33:15
Wszystkie banki to mniejsi lub wieksi oszuści.
kulfon
2020-02-11 13:53:18
precz z Bolkiem Aferowiczem i Balcerowiczem
anty popaprancy
2020-02-11 13:50:10
dobrze ze ciebie ojciec nie uniewaznil
szczecinianin
2020-02-11 13:31:29
dlaczego nie protestowali jak frank był po 2 zł.?! przestańcie się ośmieszać.wasza pazerność was zgubiła,a nie bank.chytry dwa razi traci.nikt was nie zmuszał do brania tych kredytów.umów kredytowych nie czytaliście biorąc kredyt ... halo ziemia,a nie wszyscy są winni tylko nie wasza głupota i naiwność.
Gola
2020-02-11 12:50:40
Trole bankowe w akcji
xxx
2020-02-11 12:30:41
Informujcie tylko o wyrokach prawomocych. Bank sie odwoła i w sadzie wyższej instancji moze tafic do ponownego rozpatrzenia. I tak kółko
Pytanie do prawnika
2020-02-11 11:43:54
Ja wziąłem kredyt w złotówkach. Czy mogę teraz domagać się unieważnienia umowy skoro oprocentowanie kredytów frankowych jest 0% (umowa nieważna)a mnie oszukali i wkręcili w kredyt złotówkowy ok. 10-17% zamiast0% jak przy frankach. Nie wiedziałem, że kredyty frankowe są zerowe. Zostałem wprowadzony w błąd?
nie stać mnie na kredyt
2020-02-11 11:33:16
Z moich obserwacji wśród znajonych wynika, że najbardziej ubolewają nad swoimi ratami Ci którzy zarabiają tyle,że ich rodzinom i tak jedzenia i wygód nie braknie. Natomiast "zwyczajni, średnio-zarabiający" frankowicze po prostu płacą raty-i im brakuje na wygody a czasem na życie od 1 do 1, ale wszyscy jak brali to śmiali się z tych co brali w złotówkach a teraz lamentują...Przecież o to chodzi w kredytach walutowych- to ryzyko i tu akurat jak się po latach okazało dość wysokie
ciekawe
2020-02-11 11:15:13
Zaraz się okaże, że kazali mu podpisać tą umowę. Sam udzielałem kredytów i wierzcie mi, ludzie rzucali się na franki, nie chcieli w ogóle nawet symulacji w PLN ani słuchać, że ryzyko, że cokolwiek. Pomijam fakt że 1/3 nie czytała umów kredytowych, mimo że zawsze miałem zarezerwowane 3 godziny i na każde pytanie odpowiadałem i kazdy punkt. Potrafili nawet obrazić, jak komuś proponowało się złotówki, albo byli geniusze co zarabiali w dolarach i zamiast brać w dolarach, brali franki :) widocznie sędzia coś przytuli z tych 500.000 skoro wydaje taki absurdalny wyrok
Totalitarny oPOzycjonista
2020-02-11 10:52:28
Należy sprawdzić, czy sędziego mianował Prezydent Andrzej Duda. Jeśli tak, to TSUE unieważni wyrok.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA