czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sąd nie ograniczył praw rodzicom

Sąd nie ograniczył praw rodzicom

Sąd nie ograniczył praw rodzicom
Data publikacji: 2018-01-17 15:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:44
Wywietleń: 1039 310046

Nie ma podstaw do ograniczenia praw rodzicielskich parze, która wbrew lekarzom dzień po narodzinach zabrała córkę do domu - uznał w środę Sąd Rejonowy w Białogardzie. O zabranie części praw rodzicielskich wniósł białogardzki szpital, w którym urodziło się dziecko.

W białogardzkim sądzie rodzinnym nie doszło do planowanego wcześniej przesłuchania ojca dziewczynki, którą rodzice dzień po narodzinach zabrali ze szpitala, nie godząc się na wykonanie części zabiegów medycznych, w tym szczepień i domięśniowego podania witaminy K. Po opuszczeniu szpitala rodzina przez tydzień się ukrywała.

Ojciec nie stawił się na środową rozprawę ze względu na podjętą pracę. Nie stawił się też pełnomocnik rodziców Arkadiusz Tetela. Sąd otrzymał wyjaśnienia z wnioskiem o przełożenie terminu rozprawy, jednak rozprawa odbyła się pod nieobecność jednej ze stron i - tak jak całe postępowanie - toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Sędzia Jolanta Drachal po zakończonym postępowaniu stwierdziła brak podstaw do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

"Przypominam, że tutaj problem dotyczący władzy rodzicielskiej wiązał się wyłącznie z opieką okołoporodową. Tutaj nie było żadnych innych zarzutów co do sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem. Sąd, na podstawie zeznań świadków i dostarczonych zaświadczeń, uznał, że dziecko jest pod opieką lekarską, jest zarejestrowane w przychodni, nie ma już żadnych podstaw, by ograniczać im władzę rodzicielską" – wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie sędzia Sławomir Przykucki.

Postanowienie sądu jest nieprawomocne.

14 września 2017 r. w szpitalu w Białogardzie urodziła się dziewczynka w 36. tygodniu ciąży. Rodzice nie wyrażali zgody na podejmowanie przez personel podstawowych czynności medycznych wobec noworodka. Z tego powodu został zawiadomiony sąd rodzinny i na terenie szpitala została przeprowadzona rozprawa sądowa. Sąd orzekł o ograniczeniu rodzicom władzy rodzicielskiej w zakresie udzielanych świadczeń medycznych oraz zasądził rodzinie kuratora. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę. 19 września białogardzki sąd uchylił kuratora, co sprawiło, że rodzice po tygodniu ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości wrócili do domu, do Połczyna-Zdroju. Cofnął też decyzję o ograniczeniu władzy rodzicielskiej w zakresie opieki okołoporodowej, ale to nie zakończyło samej sprawy.

Rodzice dziewczynki z kolei złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Kołobrzegu w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez lekarzy sprawujących opiekę, polegającego na narażeniu dziecka na niebezpieczeństwo przez podanie preparatu Vitacon (zawiera witaminę K). Według pełnomocnika rodziców, "preparat ten zawiera substancje niebezpieczne dla noworodków i powinien być wycofany 2 lata temu".

Oba prokuratorskie postępowania są w toku. (pap)

Fot. Artur BAKAJ

Na zdjęciu: sprawa ograniczenia praw rodziców wywołała we wrześniu 2017 r. protest pod białogardzkim sądem. 

Komentarze

Do ciemnota
Szwajcaria zabroniono nawet mamografii dla kobiet ze względu na dowody medyczne że po 10 mamografiach rak piersi powstaje. Szczepionki nieobowiązkowe dla niemowląt i dzieci w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji od dawna. Ciemnotą należy nazwać branżę medyczną lekarz zarabiający na dyżurze 100 złoty na godz zamiast ok 13 złoty jak pozostali Polacy. Ciemnota to wulgarna propaganda w mediach, w przychodniach, na Wiejskiej sejm. Ciemnotą nazwano sredniowiecze wczesne, aby odwrócić uwagę od podboju Europy przez islamistów muzłmanów, dopiero średniowiecze pełne ok 9 wieku pognało islamistów z Europy Karol Wielki,a wieku 11 zaczęły się krucjaty chrześcijan na Bliski Wschód i Afryka Pn, ciemnota wmawia że chrześcijanie to oprawcy krzyzowcy. To wojownicy broniący swoich ziem przed najazdem islamistów.
2018-01-18 10:26:25
Z ciemnota... daleko nie zajedziemy
Przydaly by sie rowniez odpowiednie Kursy dla Nowozencow i nie tylko... zanim mlode Osoby - zdecyduja sie na ciaze i dziecko !!
2018-01-18 01:08:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”