Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Sąd: nie my ujawniliśmy dane wrażliwe

Data publikacji: 09 marca 2023 r. 14:34
Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2023 r. 15:49
Sąd: nie my ujawniliśmy dane wrażliwe
Prezes szczecińskiego sądu okręgowego Maciej Strączyński: "Podawanie informacji z rozprawy toczącej się z wyłączaniem jawności jest karalne". Fot. Dariusz Gorajski  

Informacja o tym, że ofiarami Krzysztofa F. były dzieci znanej parlamentarzystki nie pochodziła od sądu - oświadczył prezes szczecińskiego sądu okręgowego Maciej Strączyński. Odniósł się w ten sposób do tragicznej sprawy, która rozpoczęła się od przestępstwa popełnionego przez pedofila Krzysztofa F. a zakończyła samobójstwem jego ofiary.

- W związku z opublikowaniem w środkach masowego przekazu danych, które zostały uznane za pozwalające na zidentyfikowanie nieletniego pokrzywdzonego w sprawie, która jest nazywana sprawą Krzysztofa F., który to sprawca został skazany prawomocnie, a także z informacjami, że te dane zostały ujawnione po rozmowie z rzecznikiem prasowym sądu, informuję, że sprawa wyglądała następująco. Otóż sprawca został aresztowany we wrześniu 2020 roku. W lipcu 2021 zapadł wyrok w sądzie rejonowym, a w grudniu 2021 zapadł wyrok w sądzie okręgowym. Wyrok skazujący go na karę 4 lat 10 miesięcy pozbawienia wolności - mówił prezes Strączyński podczas spotkania z dziennikarzami. - Potem przez rok nie było zainteresowania tą sprawą, natomiast 28 grudnia 2022 roku po świętach do rzecznika prasowego sądu zgłosił się redaktor Tomasz Duklanowski z Polskiego Radia Szczecin i poprosił o informacje. Informacje, jakie uzyskał, to było podanie danych jaki wyrok zapadł, jakiego rodzaju był to czyn, jaka kara została orzeczona wobec sprawcy. Jedyna informacja o pokrzywdzonym, jaka została podana, to to, że jest to chłopiec w wieku 13 lat. Żadne inne dane nie zostały przekazane. Gdy więc następnego dnia, 29 grudnia, ukazały się na stronach Radia Szczecin i TVP Info dane o tym, że chodziło o dzieci znanej parlamentarzystki, oświadczam, że te dane nie pochodziły z sądu.

Sędzia dodał, że żaden dziennikarz nie wnosił o dostęp do akt. Media nie interesowały się procesem, gdy trwał. Proces był niejawny. To normalna procedura w tego rodzaju sprawach - chodzi o to, aby chronić dobro pokrzywdzonych nieletnich. Maciej Strączyński podkreślił, że sąd nie może potwierdzić tożsamości ofiary w takich procesach i teraz też tego nie zrobi.

- Podawanie informacji z rozprawy toczącej się z wyłączeniem jawności jest karalne - oświadczył prezes szczecińskiego sądu.

Ofiarą Krzysztofa F., związanego z Platformą Obywatelską pracownika Urzędu Marszałkowskiego, był syn posłanki PO Magdaleny Filiks. Popełnił samobójstwo, w poniedziałek 7 marca br. odbył się jego pogrzeb. Część opinii publicznej krytykuje szczecińską rozgłośnię za to, że podała informacje o czynie, jakiego dopuścił się Krzysztof F., w taki sposób, że umożliwiło to zidentyfikowanie ofiary. Obrońcy radia argumentują, że to pedofil, nie media, skrzywdził chłopca. Okoliczności śmierci syna Magdaleny Filiks wyjaśnia szczecińska prokuratura. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@wyszukiwanie
2023-03-12 20:09:59
Czyli nie potrafisz. A wiesz dlaczego? Bo to nie było proste, o ile w ogóle możliwe.
@FIGO
2023-03-12 09:54:12
Pominął Pan TAI i TVP Info - to nie są małorozgarnięci. Razem z resztą towarzystwa zaczęli polityczną rozgrywkę kosztem życia ofiar. Po informacjach Duklanowskiego i TVP Info można było łatwo skojarzyć, kto jest ofiarą. Dla małorozgarniętych Matecki i podobny mu 'Emilia Kamińska' krótko po tym, 29. grudnia ujawnili nazwisko i wizerunek. Później już 'się rozlało'. Typowa nagonka polityczna na ofiary przestępcy, pedofila.
FIGO
2023-03-11 23:09:06
Wiadomo, mało rozgarnięta osoba zasiada na wysokim szczeblu, Duklanowski, Włodarski, Matecki, są efekty? Odpalić fajerwerki?
@@@@@@Obiektywnie
2023-03-11 20:51:16
Nie, nie jest tak proste, uwierz mi że wyszukiwanie jest proste tylko treści pozycjonowanych bo wyszukiwarki personalizują i manipulują rezultatami a wątpię by te dane były promowane przez algorytmy. O tożsamości ofiary dowiedziałem się z informacji zamieszczonej przez samą Panią F. Prywatnie uważam że to skrajnie niesprawiedliwe że sprawcą wyjdzie niedługo z więzienia a jego ofiara nie żyje...
@Do @@@@Obiektywnie
2023-03-11 20:38:56
Dziecko, tłumaczę ci że na podstawie informacji opublikowanych w PRS nie było możliwe zidentyfikowanie że zbliżoną do 100% pewnością że chodzi właśnie o tę osobę. Nawet ustalenie tożsamości sprawcy nie było takie proste, dopiero sprawdzenie nieoczywistych danych dało wynik a i to dopiero po zweryfikowaniu kilku innych szczegółów. Ty zaś twierdzisz że na podstawie stwierdzenia "znanej parlamentarzystki" można było potwierdzić tożsamość ofiary (dyskutowałbym nad tym "znana").
@wyszukiwanie
2023-03-11 18:52:38
No cóź, są i tacy, do których nic nie trafia, bo propaganda i indoktrynacja poczyniła nieodwracalne spustoszenie.
wyszukiwanie
2023-03-11 15:15:31
Skoro "Wyszukiwanie w Internecie jest w miarę proste", to podaj tu proszę taki zestaw haseł, który zwróci oczekiwaną odpowiedź. Uwaga: wyniki muszą być dostępne z datami SPRZED wypowiedzi posła Borysa, bo później machina ruszyła.
@@@@@Obiektywnie
2023-03-10 21:34:47
Z góry przepraszam za wymądrzanie się. Wyszukiwanie w Internecie jest w miarę proste, chociaż wyszukiwarki są 'personalizowane' (nasze dane są towarem, a my targetem). Wystarczy podstawowe logiczne myślenie, podstawowa dedukcja, trochę intuicji i właściwe słowa do wyszukiwarki się znajdą. W tym wypadku wystarczyło, że podali wiek i płeć dzieci, że znanej parlamentarzystki, informacje podali PISowcy, więc mogły dotyczyć tylko opozycji, pedofil z PO, no i Szczecin.
Do @@@@Obiektywnie
2023-03-10 19:31:12
Ty udajesz , czy jesteś ignorantem , który jest na tyle odklejony ,że nie potrafi połączyć kropek ?? Wiem sztuka dezinformacji , kremlowska szkoła sterowana przez lokalnego radnego na M ....powinno ci wystarczyć mędrcze :))
@@@@Obiektywnie
2023-03-10 19:20:22
Tłumaczę ci że post factum dorabia się twierdzenie że można było na podstawie tych danych zidentyfikować ofiarę, nie można było, to nie jest jedyna parlamentarzystka i matka która ma nieletnie dzieci. Zawężenie kręgu do PO zwiększało prawdopodobieństwo ale dalej nie dawało pewności. Szczerze nie interesowała mnie nigdy tak matka ofiary jak i jej rodzina, nie czytam brukowców a wpisując frazę z tekstu PRS nigdzie nie trafiłem na 100% info. Oczywiście chetnie nauczę się jak wyszukiwać informację!
@@@Obiektywnie
2023-03-10 15:19:44
Widocznie jesteś (nie)zwykłym człowiekiem, skoro potrzebujesz kolejnych podpowiedzi.
@@Obiektywnie
2023-03-10 14:45:27
Zwykły człowiek co najwyżej mógł ustalić bez wątpliwości dane sprawcy co zresztą sam zrobiłem ale nie było to znowu takie łatwe. Wpisanie hasła znana parlamentarzystka nie zwróciłoby niczego pewnego. Nie ściemniaj bo nie wiesz jak działają wyszukiwarki.
@@Obiektywnie
2023-03-10 13:13:30
Oczywiście, że nie. W rzeczonym artykule Radia Szczecin o pedofilu można przeczytać, że ofiarami jego działalności była dwójka dzieci w wieku kilkunastu lat określanych jako „dzieci znanej parlamentarzystki”. Tak samo pisano w GW, naTemat, Interii, SE etc. Redator pisał o dwójce dzieci, a Pani Poseł miała trójkę dzieci. Jak wobec tego zidentyfikować, że to ta Pani Poseł? Dopiero dzień później jeden z posłów PO mówił o dzieciach w kontekście „naszej koleżanki z Platformy”. I teraz wszyscy mądrzy.
@Obiektywnie
2023-03-10 10:30:28
Ustalenie, kim są ofiary pedofila, na podstawie informacji podanych przez Duklanowskiego i TVP Info, zwykłemu człowiekowi zajmowało maksymalnie parę minut.
js
2023-03-10 10:26:22
mnie molestował facet a że naruszyłem jego cielesność jakie było zdziwienie jak służby kazały mnie podać z okarżenia prywatnego.
czyny
2023-03-10 10:19:42
Sąd niczym Piłat umywa ręce. Z resztą nie ważne z jakiego źródła to wyszło bo PiS może użyć nawet PEGASUSA. Natomiast ważne kto ujawnił a ujawnił dziennikarz z orderem państwowego radia propagandowego i każdy kto wiedział że on to ujawni na wizji ma krew na rekach. On nie pracował sam ktoś przecie zatwierdza to co idzie w eter. Ktoś umieścił na stronie Ktoś puścił to w głośnikach. I na koniec wszyscy którzy wiedzieli i nic z tym nie zrobili powinni ponieść konsekwencje.
@gośćgościa
2023-03-10 09:25:37
@gość, żebyś się nie zdziwił jak PiS jednak nie przegra wyborów z taką powaloną opozycją biorącą na listy i teraz wręcz na sztandary wieśniary krzykliwe (wyp..j do kolegi z KOD) i głupie jak but matki, które dzieci zostawiają pod opiekę pedofilowi i ćpunowi, bo taki fajny wujek, ziomo z PO i z Barlinka jak się razem chwalili na fb.
Ofiary pedofila
2023-03-10 07:15:55
Czy jakiś dziennikarz zadał panu sędziemu pytanie, ile dzieci, z którymi miał kontakt ten pedofil zostało przesłuchanych w obecności psychologa? Obracał się między nimi! Czy ich opiekunowie dowiedzieli się, że problemy ich dzieci mogą wynikać ze zgwałcenia przez pana Krzysia lub z powodu narkotyków, które im podał? Czy zostali o tym powiadomieni przez policję? Prokuraturę?
Sprawca
2023-03-10 06:47:57
Gdyby informacja o pedofilu-polityku nie była ukrywana, być może udałoby się uratować inne dzieci. O psychologu Andrzeju Samsonie, który był terapeutą dziecięcym usłyszała cała Polska. Informowały wszystkie media, za nic mając, że można się będzie domyślić, kim były ofiary. A kto wie, ile dzieci się zabiło na skutek działań tego Krzysztofa F.? Nikt o nich nie napisze, nikt tego nie sprawdzi, nikt im nie pomógł, bo to pewnie były dzieci nieznanych ludzi. Czyli byle kto.
Obiektywnie
2023-03-10 01:29:28
Na podstawie informacji, że ofiarami pedofila z PO są kilkunastoletnie dzieci znanej parlamentarzystki nie można dokładnie stwierdzić które to dzieci.
Obserwator
2023-03-09 23:19:30
Bez polityki. Gość nieważne, że dziennikarz upublicznia dane ofiary, co doprowadza ją do śmierci - tak z litości 25 lat odsiadki, elementarna przyzwoitość by nakazywała. Gość pracował w firmie odpowiadającej za słowo, jest kontrola, korekta, przyzwoitość przekazu. Nie zadziałało. Poza sprzątaczką wszyscy na bruk z dożywotnim zakazem pracy w mediach. Sprzątaczki tam nie pracują bo by ze wstydu spłonęły. Wizja idealna czy utopia. Niestety polityka największa k.... współczesnego świata.
malarze
2023-03-09 22:25:08
Siedziba Radia Szczecin oblana farbą, szczecińska siedziba PIS oblana farbą. Trzeba się przejść po marketach budowanych i sprawdzić, kto kupował taką farbę. Zapewne wziął fakturę, wszak trzeba się rozliczyć ze zleceniodawcami
Gosc
2023-03-09 21:53:56
Prawda jest taka że ci dukl...wożą się jak stare kur.. po szczecinie jeden jako prezes wód polskich wszystkich poucza na każdym zebraniu a drugi w radiu szczuje pis.. propagandę ja generalnie mam już wyjeb na media publiczne i radio sCz skonczyli się aż szkoda patrzeć jak fajne radio stało się partyjna maszyna jak to czytacie pis..już wybory przegraliście wiecie czy jeszcze nie gamonie
Wina Ikara
2023-03-09 21:50:36
Bezsprzeczną winą TVP Info było zaproszenie posła Borysa i pozwolenie żeby się wypowiedział. Twierdzenie, że TVP Info ujawniło personalia ma w tym fakcie bezsporny udział.
Media
2023-03-09 21:48:48
Co to za idiotyczne komentarze, już totalni zapomnieli, jak wyglądało radio za ich kadencji? Oj, krótka pamięć i taka...wybiórcza.
1,2,3
2023-03-09 21:19:04
Hyżego Ruja ,to w świat patologii wprowadzał profesor od owadów ! Co jeszcze mu wprowadzał , to wie ryży .
Do Trolli PIS
2023-03-09 19:51:31
Mistrzu dezinformacji stosowanej w szkole kremlowskiej : szukaj debili gdzie indziej !! Może Gazeta Polska, Radio z Ryjem, TVP info, Radio szczecin, tam są funkcjonariusze partyjni zamiast dziennikarzy ! Powodzenia PISia mać
@@@ ujawnił POseł PO
2023-03-09 19:47:39
To kłamstwo dobre dla małomyślących. Radio Szczecin, Duklanowski, 29.12.2022 6:30: 'W chwili przestępstwa poszkodowany chłopiec miał 13 lat, a dziewczynka 16. To dzieci znanej parlamentarzystki.' TVP Info, 29.12.2022 6:28: 'Jak informuje Radio Szczecin, poszkodowanymi są dzieci znanej parlamentarzystki w wieku 13 i 16 lat.' 'Dziennikarze przekazali, że 13-latek i 16 latka zostali pod opieką F.; rodzeństwo to dzieci znanej parlamentarzystki.' Właśnie te informacje ujawniały ofiary, dzieci.
@do @@ ujawnił POseł
2023-03-09 19:45:47
@do @@ ujawnił POseł. Otóż Duklanowski ujawnił, że pedofilem, który doprowadził 13-latka do innej czynności seksualnej oraz udziellił mu i innej małoletniej substancji odurzających, a także nakłaniał dzieci do ich zażywania, jest Krzysztof F., były pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego.Uzupełnił też, że chodzi o dzieci znanej posłanki. Gdzie jest mowa o PO ? W Polsce jest 140 posłanek .To Pan Piotr Borys podał, że chodzi o dziecko członkini PO
Rajskie jedzenie
2023-03-09 19:39:58
Ciekawe czy ten pedofil Krzysztof F jest nadal współwłaścicielem restauracji i czy wspólnicy dowożą mu kuchnie inspirowaną kuchnią brytyjską POd cele ?
do @@ ujawnił POseł
2023-03-09 19:18:54
Czy ty wyznawco PIS umiesz jeszcze chronologicznie czytać teksty ze zrozumieniem ?? Pierwszy z ujawnieniem był Duklanowski i nie zakrzyczysz rzeczywistości !!
8 *
2023-03-09 19:15:27
No i już wiemy, co „zrobi” PiS-owi tegoroczną kampanię parlamentarną, z jakim hasłem będą iść po trzecią kadencję. Temat, którym zapewne da się w tym kraju przykryć wszelkie nadużycia, błędy, złą wolę, brak kompetencji i dowolną korupcję, spadł z nieba, i do tego tylko częściowo w sensie metaforycznym. Ten temat to „Jan Paweł II”.
@@ ujawnił POseł PO
2023-03-09 19:13:01
Informacja na PRS jest cały czas dostępna, nie ma tam nic co pozwoliłoby określić ofiarę zresztą informacja skupiała się na pedofilu i marszałku którego przedstawicielem był pedofil. Możesz kłamać ale prawdy nie zakwaczecie... Dopiero Borys podał dane które nie pozostawiały wątpliwości. Tyle w temacie waszej ochrony pedofila... Żebyście z taką gorliwością bronili jego ofiar jak broniliście pedofila to może nie byłoby tego całego dramatu... W głowie mi się nie mieści jak można wykorzystać dziecko
Felek
2023-03-09 18:53:11
Dlaczego Borys jest chroniony? PO na głowie staje aby faceta oczyścić.
@@ ujawnił POseł PO
2023-03-09 18:20:58
Przecież to własnie Pan Piotr Borys, poseł PO powiedział w tym porannym programie ( przy sprzeciwie prowadzącej program ) , że ofiarą PEDOFILA ( członka PO ) jest dziecko członkini z PO !!! To Krzysztof F. członek PO, mąż zaufania Trzaskowskiego zrobił coś strasznego wobec dziecka , członkini PO . Powtórzmy , to Poseł Piotr Borys poinformował publicznie, że to działacz PO skasany za pedofile skrzywdził dziacko syna posłanki PO
do @ ujawnił POseł P
2023-03-09 18:20:23
Brawo W PUNKT! Za chwilę machina PISowska zrobi ofiary z Duklanowskiego Mateckiego itp. Kwestia czasu , a oczadzony elektorat wszystko łyknie , bo to nasi ...
@ ujawnił POseł PO
2023-03-09 17:45:10
Dane ofiar pedofila ujawnił Duklanowski i TVP Info 29.12.2022 rano. Piotr Borys wypowiadał się na ten temat 30.12.2022 w TVP Info. Zgodnie z aktualną misją TVP, śmierć dziecka została wykorzystana do walki politycznej z opozycją, co jest obrzydliwością, ale nie dla funkcjonariuszy tego medium.
@ryba
2023-03-09 17:22:37
Ryba psuje sie od głowy . Członek PO, mąż zaufania Rafała Trzaskowskiego , pełnomocnik Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza z PO , okazuje się "pedofilem" wobec dziecka POsłanki PO. Wszystko odbywa się wewnątrz PO a Ryży oskarża obóz rządzący . Hipokryzja PO jest Po prostu KOsmiczna
xyz
2023-03-09 17:08:51
Sedzia Straczynski to jest prawdziwy sedzia w przeciwienstwie do roznych zurkow,tuleji,gaciarkow i innych politykierow przebranych w togi z ''justicji''/klania sie zakaz dzialalnosci i zrzeszania sie w organizacjach/Ten sedzia na pewno nie skakal z kodziarzami na wiecach.Konstytucja!
@@ujawnił POseł POka
2023-03-09 16:55:04
W Polsce jest obecnie 130 posłanek z czego 48 z PO. Łatwiej zidentyfikować 130 czy 48 osób ? Statystyka mówi jednoznacznie
ryba
2023-03-09 16:40:43
pełno tu troli pisowskich , natomiast z dokumentów wyraźnie wynika, iz do sądu w tej sprawie zgłosił się tylko jeden człowiek z wiadomego radia. I na drugi dzień w tym radiu poleciało szambo. Dwa dni później w TVP Info. A teraz czekam tylko na ruch sejmu, gdzie w obronie tego pseudobohatera sejm podejmie uchwałę, żeby go bronić ile sił, bo Duda mu order dał. Masakra, popadliśmy chyba w jakieś niewiarygodne bagno absurdów i głupoty.
ochrona sprawcy
2023-03-09 16:30:31
Prezes Sądu powiedział również, że "publikowanie treści procesu - poza samym wyrokiem - jest karalne". Wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej są jawne. Nazwiska ofiar są podawane. A sprawca jest wciąż Krzysztofem F. Jego nazwisko jest chronione. To oczywiste, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok. Ale ten wyrok jest już chyba uprawomocniony. Czy jego wysokość jest sprawiedliwa? Tak zadecydował sąd. Czy jednak wciąż należy chronić nazwiska sprawców takich czynów? Wyroki są jawne.
@ujawnił POseł POkaz
2023-03-09 16:23:59
Sorry ale członkin jest dużo a wskazanie że posłanka razem z wiekiem dziecka to jest duża różnica..
Za grosz zaufania
2023-03-09 16:13:29
Nie mam powodów by wierzyć panu albowiem w latach 90 do GW przeciekały z procesów takich grup bandyckich jak "Oczki" treści protokołów akt sprawy.Było kilku dziennikarzy,niektórzy dalej aktywni ale w innych redakcjach,którym nie wiedzieć na jakich prawach,na jakich zasadach wpadały w łapska materiały procesowe z akt spraw.Lata 2000-nie gorsze,były procesy policjantów,adwokatów-ponownie na łamach wybranych tyt.mogliśmy czytać materiały z akt.Tak więc nie wierzę absolutnie
Wnikliwy
2023-03-09 15:33:06
Wiadomo kto:prokuratura Maludego, tak jak adres apartamentu Gawła w Chorwacji i jego mieszkania, gdzie wynajmująca je papie ka urządziła dom schadzek
ujawnił POseł PO
2023-03-09 15:28:52
Piotr Borys na antenie TVP Info mówił: "Ten człowiek, mówię o pedofilu, o tym degeneracie, który skrzywdził dzieci, ten człowiek siedzi w więzieniu i oby szybko z tego więzienia nie wyszedł. Chcę powiedzieć, po drugie, że te dzieci, które zostały przez niego skrzywdzone, to są dzieci jednej z naszych członkiń PO".
POstać PO
2023-03-09 15:21:44
Krzysztof F., były pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza (Platforma Obywatelska) ds. walki z uzależnieniami, został skazany za pedofilię, posiadanie dużej ilości narkotyków i nakłanianie dzieci do ich zażywania. F. to znany mieszkańcom Szczecina urzędnik samorządu, restaurator i aktywista LGBT. Aktywnie wspierał on także kampanię wyborczą wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego, w wyborach prezydenckich był mężem zaufania jego komitetu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA