niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sąd nie ma dowodów. Oskarżone uniewinnione!

Sąd nie ma dowodów. Oskarżone uniewinnione!

Sąd nie ma dowodów. Oskarżone uniewinnione!
Data publikacji: 2018-05-11 20:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 3010 327093

Oskarżone o nakłonienie emerytki do wzięcia czterech pożyczek w szczecińskich bankach – sięgających w sumie 78 tys. zł – zostały uniewinnione przez Sąd Rejonowy Szczecin Centrum. Zdaniem przewodniczącej składu, nie ma dowodów, które by sugerowały, że panie namawiały pokrzywdzoną do zaciągania kredytów.

Nie oznacza to jednak, że nie mogły tego zrobić – ewentualna taka działalność obu pań nie jest jednak w żaden sposób potwierdzona i udowodniona. A to sprawia, że nie można ich uznać za winne.

– Z moralnego punktu widzenia obie oskarżone powinny być skazane – stwierdziła sędzia Agnieszka Bręczewska-Sowa. – Jednak zebrany w toku postępowania materiał dowodowy nie pozwala na przypisanie im popełnienia przestępstwa.

Ale wciąż istnieją zastrzeżenia do obu oskarżonych. Kobiety mogły (powinny?) zareagować, gdy starsza pani decydowała się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki. To wtedy był najlepszy moment, by opiekunka (pierwsza z oskarżonych) zaalarmowała rodzinę podopiecznej, a właścicielka znanego centrum finansowego (druga oskarżona) przeprowadziła wywiad z klientką.

Nie miały jednak takiego obowiązku. Z punktu widzenia prawa nie popełniły więc nic złego. Przesłuchani w tej sprawie świadkowie, np. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, zgodnie podkreślali, że opiekunka osoby nieubezwłasnowolnionej ma wręcz obowiązek zaprowadzić swoją podopieczną we wskazane przez nią miejsce, również do banku. Nie może też zabronić tej osobie zawierania umów. A czy w tej konkretnej sprawie doszło do nakłonienia do ich zawarcia? Tego nie można w żaden sposób udowodnić.

Przypomnijmy, że Annie S. i Ewie M. prokurator zarzucił wykorzystanie nieporadności emerytki i nakłonienie jej do zawarcia umów kredytowych, przy okazji wprowadzając w błąd pracowników banków co do możliwości spłaty pożyczki przez kredytobiorcę. Oskarżyciel uważał bowiem, że pokrzywdzona nie zdawała sobie sprawy z obowiązku regulowania zobowiązań. Sprawa znalazła finał w sądzie, kiedy siostra pokrzywdzonej (emerytowanej profesor jednej ze szczecińskich wyższych uczelni) zauważyła dług na jej koncie. Dziś kobieta jest zadłużona na prawie 130 tys. zł. Dodajmy, że oskarżone panie nigdy nie przyznały się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Zapewniały, że kredytobiorca była kobietą w pełni władz umysłowych, tzn. wiedziała, co robi, składając swój podpis na dokumentach o pożyczkę.

Leszek Wójcik

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Artur Maludy
Gdyby oskarżycielem był Prokurator Regionalny Artur Maludy członek grupy rządzącej to obie panie dostałyby co najmniej dożywocie.
2018-10-05 19:38:36
Czyt
Panie Leszku Pana tekst jest skandaliczny."Nie oznacza to jednak, że nie mogły tego zrobić" – to niegodne starego sądowego dziennikarza
2018-05-12 11:03:15
dobre
"– Z moralnego punktu widzenia obie oskarżone powinny być skazane – stwierdziła sędzia Agnieszka Bręczewska-Sowa."
2018-05-12 09:33:34
czy sad zdobyl potrzebne dowody czy nie?
No i co sie stalo z pieniedzmi? Na co wydano? Czy sad wykazal sie aktywnoscia i przeprowadzil badanie - zdobyl dowody? Bez tego wyrok jest malo wiarygodny czy moze nawet blędny.Pieniadze mogly wziasc wspomniane panie lub emerytka lub ktos inny? Sad ponadto kieruje sie swoboda oceny dowodow czyli krotko mowiac moze wszystko Jezeli tak jest to trzeba napisac skarge do ministerstwa speawiedliwosci
2018-05-12 07:46:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie