Tymczasowe aresztowanie w sprawie korupcji w Elektrowni Szczecin S.A. było zasadne. Sąd Okręgowy utrzymał w ten sposób w mocy postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum z 4 lutego 2017 r. Na jego podstawie tymczasowo aresztowano dwóch podejrzanych.
Przypomnijmy, że na początku lutego 2017 r. agenci szczecińskiej delegatury CBA zatrzymali 12 osób – w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena. Jak informował "Kurier", chodziło o korupcję przy dostawach biomasy do tej firmy. Na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki CBA zatrzymało głównego inżyniera ds. energii Elektrowni Szczecin.
Ustalono, że dostarczane przez firmę jednego z biznesmenów transporty nie były biomasą. Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że transporty paliwa jakie docierały do elektrowni, były odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.
"Sąd odwoławczy podzielił argumentację Sądu Rejonowego wskazując, że sprawstwo podejrzanych zostało w wysokim stopniu uprawdopodobnione, na co wskazuje zebrany w sprawie materiał dowodowy" – poinformowała w komunikacie Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie. Rzeczniczka dodała, że sąd ten krytycznie odniósł się do argumentów obrońców, którzy uważają iż można było zastosować środki o "charakterze nieizolacyjnym". Sąd Okręgowy uznał, "że jedynie tymczasowe aresztowanie podejrzanych zapewni prawidłowy tok postępowania i wyeliminuje możliwość wpływania przez podejrzanych na jego przebieg, poprzez mataczenie i próbę ucieczki bądź ukrywania się w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej" – czytamy w komunikacie.
(isz)
Fot. Elżbieta Kubowska (arch.)