piątek, 18 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > S6 sięgnęła Koszalina

S6 sięgnęła Koszalina

S6 sięgnęła Koszalina
Data publikacji: 2019-10-10 17:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 11:16
Wywietleń: 2254 420460

Kierowcy mogą już korzystać z całego ciągu drogi S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem o długości prawie 130 km. W czwartek (10 października) został udostępniony do ruchu odcinek od Kołobrzegu do Koszalina (44,2 km). Nowa S6 skróci czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina o ok. 40 minut.

 

Jako pierwszy, w maju tego roku, do ruchu został oddany odcinek łączący drogę S3 w rejonie Goleniowa z obwodnicą Nowogardu. Na odcinku Nowogard-Płoty od sierpnia jedziemy już nową S6, na razie jeszcze jedną jezdnią. Kolejne dwa odcinki zostały oddane do ruchu 30 września, były to łączące Płoty z Kołobrzegiem.

Oddane w czwartek do użytkowania odcinki między Kołobrzegiem a Koszalinem wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa umożliwią spięcie całej trasy S6 w całość. Na odcinku Ustronie Morskie-Koszalin jeszcze przez najbliższe tygodnie będą wykonywane prace wykończeniowe, w szczególności poza jezdniami drogi ekspresowej.

Do końca października zostanie jeszcze udostępniony odcinek obwodnicy Koszalina i Sianowa do węzła Koszalin Wschód oraz druga jezdnia na odcinku Nowogard-Płoty.

Planowanie drogi ekspresowej S6 w Zachodniopomorskiem rozpoczęło się kilkanaście lat temu. W 2010 r. została uzyskana decyzja środowiskowa, w której określono jej przebieg. Ekspresowa „szóstka” na odcinku od Modlimowa do Koszalina została poprowadzona nowym przebiegiem w kierunku na Kołobrzeg i dalej do Koszalina. Dzięki temu nie trzeba było budować S6 i S11 obok siebie na odcinku 30 km, komunikację zapewnia wspólny przebieg tych dróg od Kołobrzegu do Koszalina. W kolejnych etapach prac przygotowawczych została opracowana koncepcja programowa i wykonane badania geologiczne. Dla obwodnicy Koszalina i Sianowa przygotowano projekt budowlany.

Całą drogę od Goleniowa (połączenie z S3) podzielono na 7 odcinków realizacyjnych, 6 fragmentów od Goleniowa do Koszalina realizowanych w formule projektuj i buduj oraz realizowaną w formule buduj obwodnicę Koszalina i Sianowa. Umowy z wykonawcami były sukcesywnie podpisywane od września 2015 r. do początku 2016 roku. Roboty realizowali: Budimex SA (Goleniów-Nowogard i Płoty-Kiełpino), Mosty Łódź SA (Nowogard-Płoty), Polaqua i Dargados (Kiełpino-Kołobrzeg), PORR SA (Kołobrzeg-Ustronie oraz obwodnica Koszalina i Sianowa) i Strabag SA (Ustronie-Koszalin).

Roboty na odcinkach projektuj i buduj ruszyły wiosną 2017 r. po zakończeniu fazy opracowywania dokumentacji projektowych. Były finalizowane w tym roku. Na obwodnicy Koszalina i Sianowa wystąpiły problemy z podłożem, co spowodowało konieczność zmiany projektu dla części odcinka. Stąd w tym roku gotowe będzie 12 z 20 km tej obwodnicy.

S6 to dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Trasa jest w pełni bezkolizyjna, wjazd na drogę i zjazd z niej jest możliwy przez węzły drogowe, których powstało 16. Na całej trasie zbudowano 146 obiektów mostowych.

Budowa drogi obejmuję również 3 pary Miejsc Obsługi Podróżnych. Trwają jeszcze tam prace.Jako pierwszy powinien zostać udostępniony MOP Jarkowo miedzy Kiełpinem a Kołobrzegiem. Na MOP Wyszogóra i Jarkowo będą jeszcze wykonywane stacje benzynowe i restauracje, przetargi na dzierżawę wkrótce się rozpoczną.

Zarządzanie i utrzymanie drogi umożliwią 3 obwody drogowe powstałe przy węzłach. W ramach inwestycji powstał również system zarządzania ruchem z wieloma kamerami, czujnikami i tablicami zmiennej treści, który będzie sukcesywnie wdrażany w użytkowanie.

Około 120 mln zł, zapewnionych na przygotowanie S6 na odcinku Koszalin - Słupsk, umożliwiło ogłoszenie przetargu na opracowanie projektów budowlanych, a po ich opracowaniu na uzyskanie decyzji ZRID i wykup nieruchomości. W 2021 r. ten fragment S6 będzie gotowy do realizacji. 

Koszt całej S6 Goleniów-Koszalin to około 3,9 miliarda złotych. Inwestycja była współfinansowana (1,55 mld zł) ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020.

 (g)

Fot. GDDKiA/Szczecin

 

 

S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina S6 sięgnęła Koszalina

Komentarze

@Lwów
"Ciekawe ile czasu studzienka pod dworcem głównym w Szczecinie będzie czekała na remont.Jak na razie 2 tydzień w centrum miasta stoi pachołek." Raczej już drugi miesić, a nie tydzień.
2019-10-11 11:15:28
Pan Witek
Szkoda tylko, że do Goleniowa nadal korki.
2019-10-10 23:06:42
To jak w końcu jest z tą S6
Albo nie potrafię czytać ze zrozumieniem albo artykuł jest manipulacją i wyborczą kiszką.Wpierw czytam że cała trasa S6 Goleniów Koszalin wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa jest przejezdna i oddana do użytkowania kierowcom,po czym dalej czytam że gdzieś w okolicach Nowogard-Płoty ruch odbywa się tylko jedną nitką,a w jeszcze innych częściach trasy pod Koszalinem trwają prace wykończeniowe na poboczu.To w końcu co to był za odbiór inwestycji,i co to za droga z ograniczeniami jak nie spełnia określonych warunków.Wybory wyborami,ale bez jaj-kolejne otwarcie pod statystyki wyborcze czegoś co nie zostało ukończone.Kolejny absurd drogowy.Niedawno była afera bo ktoś w nocy ośmielił się otworzyć drogę uprzedzając pisowców i naraził kierowców ponoć na niebezpieczeństwo.Po czym po kilkudziesięciu godzinach dyrekcja GDKDiA oficjalnie ją otwiera i nie dostrzega już owego niebezpieczeństwa.Absurdy gonią absurdy a politycy by zaistnieć i być zauważonym dwoją się i troją w ich wymyślaniu i narzucaniu narracji pełnej absurdów.
2019-10-10 21:59:24
xxx
Wpisanie wszystkich mozliwych dróg do programu budowy drog w Polsce bez finansowania to nie jest zadne osiagniecie. A Tusk i tak wszystkie drogi obiecal na Euro 2012-co z tego wyszło bylo widać. Jedyne co zrobil to tunel pod martwą Wisla u siebie.
2019-10-10 20:06:11
Lwów
Ciekawe ile czasu studzienka pod dworcem głównym w Szczecinie będzie czekała na remont.Jak na razie 2 tydzień w centrum miasta stoi pachołek.
2019-10-10 18:11:51
zatkao
I następna droga po Tusku zostanie.
2019-10-10 17:53:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie