niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rząd przywraca połączenia autobusowe

Rząd przywraca połączenia autobusowe

Rząd przywraca połączenia autobusowe
Data publikacji: 2020-05-24 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-25 16:07
Wywietleń: 936 456487

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc ogłosił drugi nabór wniosków do funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Rząd dopłaci 3 złote do każdego wozokilometra samorządom, które zdecydują się odtworzyć zlikwidowane połączenia. Pomoc osobom wykluczonym komunikacyjnie to jedna z obietnic zjednoczone prawicy, która deklaruje chęć zrównoważonego rozwoju Polski.

- Wysokość dopłaty w drugim naborze z funduszu rozwoju przewozów autobusowych w 2020 r. wzrosła trzykrotnie – mówi Hinc. – Mam nadzieję, że zwiększona dotacja skłoni samorządy do zaangażowania się w pozyskanie środków na zapewnienie transportu osobom wykluczonym komunikacyjnie. Gminy, powiaty i ich związki mogą ubiegać się w tym roku o ponad 46,5 mln zł.

Dopłatą z funduszu mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych niefunkcjonujących co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 18 lipca 2019 r. Dofinansowanie mogą uzyskać też linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po tym dniu.

Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie transportu publicznego.

- Nie możemy pozwolić, aby osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy dzieci, mogły korzystać tylko z połączeń samochodowych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki w ub. roku. - Przez dopłaty z budżetu centralnego, we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi planujemy odtworzenie połączeń, które zostały zlikwidowane.

Nabór wniosków będzie prowadzony do 29 maja.

Pierwszy nabór zakończył się pod koniec ubiegłego roku. 20 grudnia 2019 Hinc podpisał umowy z zachodniopomorskimi gminami i powiatami na objęcie dopłatami 37 połączeń autobusowych o łącznej długości 1559 km. Były to trzy trasy w powiecie szczecineckim, cztery w powiecie drawskim, cztery w gminie Boleszkowice, sześć w gminie Chojna oraz po jednej w Międzyzdrojach oraz w Ustroniu Morskim.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Komentarze

Wawrzek
Taki piękny Urząd Wojewody po jakiego h..... jeszcze Urząd Marszałkowski nie mający nic wspólnego z Samorządem i samorządnością.
2020-05-25 16:05:59
gość
To może w końcu paan-bus zrobi coś z kursowaniem autobusów, bo jak do tej pory tylko daje ciała. Chociaż wiem, że pasażerowie oczekują przede wszystkim KONKURENCJI DLA TEGO PRZEWOŹNIKA. Monopolista w najgorszym tego słowa znaczeniu!
2020-05-25 07:13:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie