środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ruszyła akcja „Choinka”

Ruszyła akcja „Choinka”

Ruszyła akcja „Choinka”
Data publikacji: 2018-12-15 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 721 366399

Drżyjcie handlujący skradzionymi świerkami, sosnami, daglezjami i cisami. Przeciw wam rusza akcja „Choinka": przedstawiciele Inspektoratu Akademickiego Straży Ochrony Przyrody wraz z policjantami i funkcjonariuszami straży miejskiej bronić będą terenów zielonych przed świąteczną dewastacją.

Wspólne patrole będą docierać wszędzie tam, gdzie ma być prowadzony handel choinkami oraz świątecznymi stroikami: na miejskie targowiska oraz centralne place miasta.

- Każdego roku w okresie przedświątecznym się zdarzają wypadki kradzieży drzewek gatunków iglastych w parkach, podszczecińskich i miejskich lasach, w młodnikach, a nawet na cmentarzach i terenach rezerwatów przyrody - przekonuje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i współorganizator akcji „Choinka". - Najczęściej są kradzione pojedyncze sztuki z zieleni przyulicznej czy nowych nasadzeń wykonanych na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych. Ten specyficzny, bo okresowy, zielony wandalizm wywołuje znaczące straty w młodym drzewostanie. Nie ma na to naszego przyzwolenia. Chcemy ukrócić ten proceder!

Osoby przyłapane na nielegalnym handlu zielonymi gałązkami oraz choinkami karane będą mandatami. Mogą również stanąć przed sądem i zapłacić grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych, gdy znaczna będzie wartość zabezpieczonych przy nich drzewek wyciętych wbrew prawu.

- Będą kontrolowane również osoby sprzedające choinki i świąteczne stroiki - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska. - Zamierzamy sprawdzać ich pozwolenia na handel oraz dokumenty wystawione przez właściwe nadleśnictwa, z których wynikać będzie skąd pochodzi każda zielona gałązka i że została ścięta zgodnie z prawem.

W trakcie akcji „Choinka” patrole będą docierały także w rejony, gdzie zieleń jest szczególnie narażona na dewastację: parków i lasów miejskich, np. rejon Głębokiego, Lasku Arkońskiego, Puszczy Bukowej.

- Warto, aby również szczecinianie uważali na to, co kupują - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i koordynator akcji „Choinka". - Każde drzewko posiada opieczętowaną metryczkę pod ostatnim okółkiem pnia. To informacja potwierdzająca, że zielony okaz pochodzi z plantacji, specjalnej uprawy hodowlanej. Dopiero sprawdziwszy ten fakt możemy być spokojni, że kupujemy iglak, który nie został wycięty w jakimś parku.

Akcja „Choinka" potrwa aż do 31 grudnia 2018 r. ©℗

(an)

Fot. Robert Stachnik

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie