Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Ruszyła akcja „Choinka”

Data publikacji: 15 grudnia 2018 r. 08:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Ruszyła akcja „Choinka”
 

Drżyjcie handlujący skradzionymi świerkami, sosnami, daglezjami i cisami. Przeciw wam rusza akcja „Choinka": przedstawiciele Inspektoratu Akademickiego Straży Ochrony Przyrody wraz z policjantami i funkcjonariuszami straży miejskiej bronić będą terenów zielonych przed świąteczną dewastacją.

Wspólne patrole będą docierać wszędzie tam, gdzie ma być prowadzony handel choinkami oraz świątecznymi stroikami: na miejskie targowiska oraz centralne place miasta.

- Każdego roku w okresie przedświątecznym się zdarzają wypadki kradzieży drzewek gatunków iglastych w parkach, podszczecińskich i miejskich lasach, w młodnikach, a nawet na cmentarzach i terenach rezerwatów przyrody - przekonuje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i współorganizator akcji „Choinka". - Najczęściej są kradzione pojedyncze sztuki z zieleni przyulicznej czy nowych nasadzeń wykonanych na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych. Ten specyficzny, bo okresowy, zielony wandalizm wywołuje znaczące straty w młodym drzewostanie. Nie ma na to naszego przyzwolenia. Chcemy ukrócić ten proceder!

Osoby przyłapane na nielegalnym handlu zielonymi gałązkami oraz choinkami karane będą mandatami. Mogą również stanąć przed sądem i zapłacić grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych, gdy znaczna będzie wartość zabezpieczonych przy nich drzewek wyciętych wbrew prawu.

- Będą kontrolowane również osoby sprzedające choinki i świąteczne stroiki - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska. - Zamierzamy sprawdzać ich pozwolenia na handel oraz dokumenty wystawione przez właściwe nadleśnictwa, z których wynikać będzie skąd pochodzi każda zielona gałązka i że została ścięta zgodnie z prawem.

W trakcie akcji „Choinka” patrole będą docierały także w rejony, gdzie zieleń jest szczególnie narażona na dewastację: parków i lasów miejskich, np. rejon Głębokiego, Lasku Arkońskiego, Puszczy Bukowej.

- Warto, aby również szczecinianie uważali na to, co kupują - mówi Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i koordynator akcji „Choinka". - Każde drzewko posiada opieczętowaną metryczkę pod ostatnim okółkiem pnia. To informacja potwierdzająca, że zielony okaz pochodzi z plantacji, specjalnej uprawy hodowlanej. Dopiero sprawdziwszy ten fakt możemy być spokojni, że kupujemy iglak, który nie został wycięty w jakimś parku.

Akcja „Choinka" potrwa aż do 31 grudnia 2018 r. ©℗

(an)

Fot. Robert Stachnik

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA