Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Ruszył proces kierowcy śmieciarki, który śmiertelnie potrącił 2-letnie dziecko

Data publikacji: 2019-12-04 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06 22:14
Ruszył proces kierowcy śmieciarki, który śmiertelnie potrącił 2-letnie dziecko
 

Przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu w środę (4 grudnia) rozpoczął się proces 46-letniego Pawła Z., kierowcy śmieciarki, który śmiertelnie potrącił 2-letniego Kacpra. Oskarżony częściowo przyznał się do nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. – Czuję się współwinny – mówił w sądzie.

Do śmiertelnego potrącenia 2-letniego Kacpra doszło 18 kwietnia po południu, zgodnie z ustaleniami prokuratury, na gruntowej drodze dojazdowej do prywatnej posesji we wsi Stojkowo w powiecie kołobrzeskim. Kierowca śmieciarki miał wykonywać manewr cofania, gdy dziecko znalazło się pod kołami pojazdu.

4 grudnia na sali rozpraw prokurator przedstawił akt oskarżenia przeciwko Pawłowi Z., któremu postawiono zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Grozi za to kara od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.

Kierowca śmieciarki nie przyznaje się do winy

Sędzia Ewa Woźniak dopytywała, czy oskarżony przyznaje się do winy. Ten podkreślił, że jedynie częściowo. Poinformował, że podczas procesu będzie odpowiadał wyłącznie na pytania obrońcy.

– Nie czuję się całkowicie winien, czuję się współwinny, bo dziecko było na drodze wyjazdowej, przed posesją, bez opieki dorosłych – mówił w sądzie oskarżony. – Jest mi bardzo przykro, że tak się stało. To tragedia dwóch rodzin, też mam dwoje dzieci. Wiem, jak czują się rodzice, którzy stracili dziecko. Gdybym tylko mógł cofnąć czas...

Adwokat oskarżonego pytał go o to, czy dwaj pracownicy miejskiego zakładu zieleni, którzy byli podczas tragicznego zdarzenia z Pawłem Z., wyjeżdżając z posesji, mieli obowiązek wyjść z samochodu.

– Na drodze publicznej nie ma takiego obowiązku – zeznał Paweł Z.

Na sali rozpraw byli m.in. rodzice nieżyjącego chłopca i dziadkowie. Sędzia Woźniak poinformowała, że świadkowie będą słuchani na kolejnej rozprawie, która wyznaczyła na 5 lutego.

Rodzina dziecka chce najwyższej kary dla oskarżonego

Po wyjściu z sali rozpraw rodzina pokrzywdzonego powiedziała dziennikarzom, że chce wysokiej kary dla oskarżonego. W ich ocenie tragedia wydarzyła się na ich prywatnej drodze dojazdowej do domu, już na posesji, która wówczas nie była ogrodzona.

– Nikt nam dziecka nie zwróci, ale chcemy, żeby on (Paweł Z. – PAP) odczuł, to co my czujemy. (…) Chcemy najwyższej kary – mówili rodzice i dziadkowie.

– Żaden, ani kierowca, ani pomocnicy, nie wyszedł z szoferki śmieciarki. Córka na nich krzyczała: co wy zrobiliście?! A oni po tym wszystkim nie okazali żadnej skruchy. Poszli sobie, jak najdalej od córki, jakby psa przejechali. (…) To się wszystko wydarzyło na oczach 7-letniego brata Kacpra. Córka z najmłodszym, 2-miesięcznym Gracjanem była w pobliżu – mówili dziadkowie nieżyjącego chłopca.

Z kolei ojciec nieżyjącego Kacpra powiedział, że 18 kwietnia, gdy doszło do tragedii, syn Oskar miał iść do komunii, Gracjan miał zostać ochrzczony, a on z żoną mieli obchodzić 10. rocznicę ślubu. Wszystkie uroczystości zostały odwołane.

* * *

Paweł Z. w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanych czynów. Po zatrzymaniu miał umniejszać swoją winę, obarczając odpowiedzialnością za wypadek rodziców dwulatka. Prokuratura wobec rodziców dziecka nie prowadzi postępowania. Wobec Pawła Z. nie jest stosowany tymczasowy areszt. Mężczyzna nie był karany w przeszłości.

Podczas prowadzonego śledztwa w charakterze świadków przesłuchano pozostałych pracowników kołobrzeskiego zakładu zieleni, którzy byli w ekipie śmieciarki i ich zadaniem było podczepianie kubłów z odpadami. Mieli powiedzieć śledczym, że nie wiedzieli nikogo na drodze dojazdowej. Zatrzymali śmieciarkę dopiero wtedy, gdy podbiegła do nich nieznana im osoba i zamachała do nich rękami.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

2 latek bez opieki biega miedzy kołami samochodu ciężarowego
2019-12-06 21:55:02
Współczuję i kierowcy i rodzinie dziecka ale to rodzina ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko i już poniosła najwyższa i niewspółmiernie wielką karę w stosunku do swoich zaniedbań. A dla firm oferujących takie usługi niech będzie to nauczka by wyposażyć samochody w kamery obejmujące 360 stopni pole widzenia - dziś koszty takich rozwiązań znacznie spadły.
Dora
2019-12-05 10:03:32
Oskar, Kacper, Gracjan... rodzice po 500 plus pierwsi łapy wyciągają, ale już opiekować się dziećmi to nie ma kto. Ojciec i matka powinni również siedzieć na ławie oskarżonych.
Bartek
2019-12-04 15:26:25
Rodzice cała wine przeżucili na kierowcę, jakby wpadło do szamba to wina gmina winna....
a gdzie byli rodzice ?
2019-12-04 14:34:16
To tak samo jak z tymi 3 dziećmi , które utoneły w morzu na niestrzeżonej plaży przy zakazie kapieli. Rodzice oskarżyli Miasto i Ratowników za swoje zaniedbania
krzychu
2019-12-04 14:15:47
Jakby pilnowali dzieciak to by tragedii nie było. Jedynymi winnymi są tu rodzice, a nie kierowca. No ale nasze wolne sądy zapewne wyrok już wydały :/
rodzic
2019-12-04 14:13:15
A co 2 letni dziecko robiło na drodze ? Jak dla mnie to rodzice czy opiekunowie są równie winni co kierowca. Kierowca nie zachował należytej ostrożności , a rodzice nie dopilnowali dziecka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ