W związku z rozpoczęciem prac remontowych w najbliższy poniedziałek na odcinku od placu Rodła do Malczewskiego w Szczecinie wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej.
Na początku lipca spółka Tramwaje Szczecińskie podpisała z firmą Stanled I Sp. z o.o. z siedzibą w Stargardzie umowę na realizację zadania pn. „Remont torowiska w ul. Matejki na odcinku od ul. Piłsudskiego do Malczewskiego w konstrukcji podsypkowej.
Umowa obejmuje wymianę konstrukcji podsypkowej torowiska w świetle krawężników pomiędzy jezdniami ul. Matejki wraz z drenażem i rusztem torowym. Długość remontowanego toru to łącznie około 730 m - od konstrukcji bezpodsypkowej przebudowanego torowiska na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Matejki do przystanku przy skrzyżowaniu z ul. Malczewskiego.
- W związku z rozpoczęciem prac w poniedziałek 21 lipca w rejonie inwestycji wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu - zapowiada Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta UM. - Będzie ona zmieniania wraz z postępem prac, tak, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców. W pierwszym etapie z ruchu wyłączone zostaną wewnętrzne pasy obu jezdni (w kierunku pl. Rodła i w kierunku Malczewskiego). Ruch samochodowy będzie odbywał się po jednym pasie w każdym kierunku. Taka organizacja utrzymana zostanie przez około tydzień, następnie kierowcom „oddana” w całości zostanie jezdnia w kierunku Malczewskiego, a wyłączony z ruchu pozostanie tylko jeden pas w kierunku pl. Rodła.
Prace remontowe będą realizowane przy czynnej komunikacji tramwajowej, która będzie się odbywać wahadłowo, po jednym torze.
- Wstrzymanie ruchu tramwajowego planowane jest jedynie trzykrotnie i tylko w weekendy - mówi P. Łątka. - Najbliższe nastąpi w dniach 26-27 lipca. Oznacza to zmiany w funkcjonowaniu linii 0, 5 i 11 oraz kursów dojazdowych i zjazdowych wybranych brygad linii 2, 3, 7 i 8 z Zajezdni Golęcin.
Kursowanie linii tramwajowej 11 będzie w tych dniach zawieszone. Linia tramwajowa 5 będzie wykonywała kursy w relacji Osiedle Zawadzkiego – Dworzec Niebuszewo. Na zmienionej trasie linia 5 będzie zatrzymywała się na nw. przystankach: „Plac Rodła” (nr 11543 i 11511), „Rayskiego” (nr 12931 i 12912), „Plac Witosa” (nr 18912 i 18911), „Lubomirskiego” (nr 12812 i 12811), „Kołłątaja” (nr 12731 i 12732), „Niemcewicza (nr 14322 i 14321), „Dworzec Niebuszewo” (nr 14722), „Boguchwały” (nr 14611).
Kursy w relacji: Zajezdnia Golęcin – Turkusowa, Turkusowa – Zajezdnia Golęcin, Zajezdnia Golęcin – Osiedle Zawadzkiego, Osiedle Zawadzkiego – Zajezdnia Golęcin, Zajezdnia Golęcin – Dworzec Niebuszewo, Dworzec Niebuszewo – Zajezdnia Golęcin, Zajezdnia Golęcin – Pomorzany, Pomorzany – Zajezdnia Golęcin będą realizowane przez ul. Jana z Kolna.
Linia turystyczna 0 w dniu 27.07.2025 r. między przystankami „Plac Żołnierza Polskiego” i „Stocznia Szczecińska” kursować będzie zmienioną trasą przez pl. Hołdu Pruskiego, ul. Matejki, pl. Rodła, pl. Żołnierza Polskiego, pl. Brama Portowa, ul. Wyszyńskiego, ul. Jana z Kolna.
Uruchomiona zostanie linia autobusowa 805, która w tych dniach kursować będzie na trasie Plac Rodła – Stocznia Szczecińska z częstotliwością: w sobotę co 15 minut w godz. 9 – 18 i co 20 minut w pozostałym okresie; w niedzielę co 20 minut. Autobusy będą zatrzymywały się na przystankach: „Plac Rodła” (przystanek pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego, nr 11541, wspólny z linią 86, nr 11524 wspólny z liniami 1, 4, 90), „Plac Grunwaldzki” (nr 11631, tylko w kierunku powrotnym do Placu Rodła, wspólny z liniami nocnymi 523, 524, 531), „Matejki” (wspólne z linią nocną 525, nr 13131 i 13121), „Parkowa” (wspólne z linią nocną 525, nr 13221 i 13211), „Dubois” (wspólne z liniami nocnymi 525 i 526, nr 13312; wspólny z linią nocną 525, nr 13332), „Antosiewicza” (nr 16511), „Stocznia Szczecińska” (wspólny z liniami nocnymi 525 i 526, nr 16421).
Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się na początku listopada br. Koszt remontu torowiska to 4 499 392 zł.
(K)