Czwartek 23 września 2021r. 
REKLAMA

Rowerem dla Krzysztofa [GALERIA]

Data publikacji: 2018-09-09 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Rowerem dla Krzysztofa
 

W niedzielę (9 września) na placu Barnima w Gryfinie spotkali się rowerzyści, przejechali ulicami miasta, a następnie wyruszyli w 25-kilometrową trasę – przez Wirów, Chwarstnicę, Wirówek, Szczawno i z powrotem do Gryfina. Wydarzenie zorganizowane zostało ku pamięci Krzysztofa Chmielewskiego, 37-letniego podróżnika brutalnie zamordowanego w Meksyku w kwietniu br. i było odpowiedzią na apel jego siostry Izabeli Schmidke.

„Krzysztof - mój brat, odważny, wolny człowiek. Zamordowany w Meksyku, pochowany bez wiedzy i zgody rodziny, ekshumowany czeka od czterech miesięcy na potwierdzenie tożsamości by mógł wrócić do domu” – informowała opinię publiczną siostra ofiary, przekazując jednocześnie, że mimo wielu wysiłków do dziś bezowocne pozostały próby sprowadzenia ciała gryfinianina do Polski.

I. Schmidke była bardzo wzruszona obecnością tak wielu osób, które odpowiedziały na jej prośbę, by pamięć Krzysztofa Chmielewskiego uczcić okolicznościowym rajdem.

- Chciałabym wam serdecznie podziękować, to naprawdę dla mnie bardzo ważne, że przyszliście tu i okazujecie mi swoje wsparcie. Bardzo dziękuje wam z całego serca.  Życzę udanego i bezpiecznego przejazdu – przekazała uczestnikom wydarzenia.

Cykliści mieli z sobą transparenty oraz przymocowane do rowerów plakaty z podobizną zabitego gryfinianina: „Kris, czekamy”, „Jesteśmy z Tobą”, „Wracaj do domu”, „Pamiętamy”. Podpisali się także pod apelem, którego treść poniżej:

„My, społeczność rowerowa, jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, jak długo trwają procedury związane z identyfikacją ciała Krzysztofa Chmielewskiego, obywatela Polski, podróżnika zamordowanego w Meksyku pod koniec kwietnia 2018 roku. Wspólnie z siostrą Krzysztofa, Izabelą Schmidke, apelujemy i prosimy wszelkie organy państwowe, w szczególności Pana Prezydenta RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wojewodę Zachodniopomorskiego, Prokuratora Generalnego, Prokuraturę Okręgową w Szczecinie oraz konsula Polski w Meksyku o przyspieszenie niezbędnych procedur urzędowych, żeby ciało Krzysztofa mogło jak najszybciej wrócić do ojczyzny.”

* * *

Wg najnowszych informacji Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, uzyskawszy 6 bm. opinię z zakresu genetyki sądowej, potwierdzającą, że mężczyzną, zamordowanym pod koniec kwietnia 2018 r. w Meksyku, jest gryfinianin K. Chmielewski, skierowała wniosek do strony meksykańskiej o wydanie ciała polskiego podróżnika.

Tekst i fot. (akme)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nie nowoczesny
2018-09-09 19:38:26
do kościoła pomodlic się za niego a nie promować urbańskiego na burmistzra!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ