czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rośnie liczba wypadków!

Rośnie liczba wypadków!

Rośnie liczba wypadków!
Data publikacji: 2018-01-20 23:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:01
Wywietleń: 2797 309842

Pomimo drastycznego zaostrzenia kar w kodeksie drogowym, przeprowadzenia wielu różnorodnych akcji policji i zrealizowania wielomilionowych inwestycji drogowych, w 2017 r. wydarzyło się na szczecińskich ulicach więcej wypadków niż rok wcześniej. Więcej też było poszkodowanych.

Statystyki nie kłamią. Z policyjnych zestawień wynika, że liczba wypadków drogowych w mieście wzrosła w 2017 r. o 58 – w 2016 r. doszło do 455 wypadków, a w 2017 r. do 513. Więcej też osób doznało obrażeń na drodze. W 2016 r. było 525 poszkodowanych, a w ubiegłym roku 591. Na szczęście nie wzrosła – choć też nie zmalała – liczba zabitych. Zarówno w 2016 r. jak i w 2017 r. zginęło w Szczecinie aż (!) dziesięć osób (podane statystyki zdarzeń są jedynie wstępnym podsumowaniem – lista może się jeszcze nieznacznie zmienić).

Przyczyny wypadków z roku na rok się powtarzają. Są podobne. Alkohol, zły stan pojazdów, ich stale powiększająca się liczba, niedostateczne umiejętności kierowców i niewielka wciąż jeszcze liczba inżynierskich rozwiązań wymuszających na prowadzących pojazdy zmniejszenie prędkości i większą ich uwagę.

Na szczecińskich drogach nadal jest więc niebezpiecznie. Giną ludzie. Co rusz dochodzi do tragedii. Jak temu zaradzić? Na to pytanie, być może, odpowiedzą naukowcy. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP wspólnie z pracownikami czterech zachodniopomorskich uczelni wyższych (Akademii Morskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Koszalińskiej i Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Szczecinie) na ostatnim spotkaniu Zachodniopomorskiej Rady Prewencyjnej ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym postanowili zrealizować projekt dotyczący bezpieczeństwa na drodze – a przede wszystkim na przejściach dla pieszych.

– Na przejściach bowiem wciąż rośnie liczba wypadków – podkreśla kom. Arkadiusz Górecki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie. – W porównaniu z 2016 r. w roku ubiegłym w całym województwie potrąceń na zebrach było o siedemnaście więcej! Czego efektem jest o pięć więcej ofiar śmiertelnych i o piętnaście więcej rannych.

Jakie błędy kierowcy popełniają najczęściej? Nie dostosowują prędkości (najczęściej jadą za szybko) do warunków na drodze. Poza tym nie ustępują pierwszeństwa prawidłowo przechodzącemu przez jezdnię pieszemu. Oczywiście nie w każdym wypadku do potrącenia dochodzi z winy kierowcy. Piesi też popełniają grzechy. Najcięższym jest nieostrożne wtargnięcie na jezdnię – bez zatrzymania się na krawężniku, bez rozglądnięcia czy nadjeżdża pojazd. Na dodatek przechodzący mają często ograniczone widzenie przez kaptury czy parasolki. Inna częsta przyczyna tragedii: przechodzenie przez ulicę w miejscu niedozwolonym.

Jak się dowiedzieliśmy, Mariusz Jedliński, prof. Akademii Morskiej w Szczecinie, w tym roku na przejściach dla pieszych przeprowadzi badania naukowe, które dadzą odpowiedź na pytanie: Dlaczego na przejściach dla pieszych dochodzi do tak dużej liczby wypadków drogowych? Wytypowane są już dwa niebezpieczne miejsca, na ul. Mickiewicza, przy Ryneczku Pogodno i na al. Wyzwolenia, przy „Fali”.

Badania będą prowadzone przez siedem dni w tygodniu o różnych porach dnia. Poza tym przeanalizowane zostaną zdarzenia, które miały miejsce wcześniej. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo przechodnia. Policjanci apelują do pieszych, by nosili przy sobie elementy odblaskowe. Niewątpliwie bowiem jedną z przyczyn wypadków na zebrach jest niedostateczna widoczność. Jak się okazuje, w Szczecinie profesjonalnie doświetlonych jest jedynie kilkanaście przejść dla pieszych. Ale to ma się zmienić. W 2018 r. w wyniku inicjatywy radnych miejskich takich miejsca ma być 50.

Leszek Wójcik

Fot. Artur Bakaj

Komentarze

Jurek 48
rocznik 81, Tzn. ze "zebra" nic ci nie tlumaczy i mozna rozjezdzac wszystko co sie tam znajduje. Tepy roczniku ile twoja mamusia musiala zezrec sniegu zeby urodzic takiego balwana jak ty. Chyba za granica (w Europie ) jeszcze nie byles, bo autem juz bys nie wrocil i bez prawa jazdy. Na 100% mieszkasz w Pucicach i jak jedziesz do Szczecina zeby wjechac na parking do Galaxy to wszyscy musza uciekac z przejsc wydzielonych dla nich bo ty masz 200 ps pod maska. Przejzyj statystyki w Europie i otrzasnij sie z tego pierwszenstwa przejazdu na wydzielonych przejsciach dla pieszych w Europie, albo porozmawiaj z kims kto mieszka juz w Norwegi, Szwecji czy u sasiadow zachodnich.
2018-01-21 12:35:45
@ rocznik 81
Sama prawda, dodam do tego glupkowate teksty dziennikarzy wraz policja co pisali/mówili, że pieszy na pasach ma pierwszeństwo (taka święta krowa). A ten bezrozumny naród przetłumaczył sobie to na: moge wchodzić na pasy jak mi się chce i kiedy mi się chce.
2018-01-21 09:52:16
xxx
Wychodzi likwidacja fotoradarów
2018-01-21 08:51:13
na opak
przyczyny wypadków: pośpiech, stres, przemęczenie, fatalne rozwiązania komunikacyjne generujące korki, fatalna komunikacja publiczna skutecznie zniechęcajaca do korzystania z niej
2018-01-21 08:48:44
rocznik 81
sorry , ale możecie mi wypłacić koszty tych badań co mają być przeprowadzone a powiem że wypadki na tych przejściach dla pieszych są skutkiem nie uczenia od małego jak trzeba poruszać się po drodze ... że przytoczę kilka przykładów - pieszy przy przejściu idzie na pewniaka , mnie kilkadziesiąt lat temu w szkole podstawowej uczyli patrz w lewo , prawo i jeszcze raz w lewo , na fizyce nie byłem kujonem ale zapamiętałem że coś co waży dużo nie stanie w miejscu , od małego lubiłem muzykę ale nie noszę słuchawek kiedy poruszam się po przejściu czy jadąc rowerem , to samo dotyczy się postrzegania otaczającego świata więc oczy dookoła głowy a nie w srajfona , a prawka jak zdawałem to dostałem wiedzę i doświadczenie zbierane latami że muszę używać wszystkich moich komórek w głowie kiedy poruszam się po drodze a nie to co większość posiada tylko jedną komórkę i to jeszcze nie w głowie tylko w łapach ... dużo by jeszcze pisać , teraz proszę o przelew za wnioski z badań ...
2018-01-21 01:54:07
Z foto wziete
A ostatnio co niektorzy, az tak narzekali... na wycinke drzew w Puszczy czy Lasach ! Reasumujac: a byly Minister przewidywal juz za wczasu !!
2018-01-21 01:10:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie