Poniedziałek 27 września 2021r. 
REKLAMA

Rolnicy ustawiali przetargi?

Data publikacji: 2018-05-18 21:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Rolnicy ustawiali przetargi?
 

Przed Sądem Apelacyjnym w Szczecinie odbyła się w piątek kolejna rozprawa w procesie przeciwko 32 rolnikom oskarżonym między innymi o utrudnianie przetargów na sprzedaż lub dzierżawę ziemi rolnej na terenie powiatu pyrzyckiego. Sprawa ma związek z obrotem państwową ziemią będącą w dyspozycji niegdysiejszej Agencji Nieruchomości Rolnej. To już końcowy etap procesu. Sąd rozpoczął wysłuchiwanie stron, w tym prokuratora, obrońców i oskarżonych.

Zarzut utrudniania przetargów prokuratura postawiła rolnikom w czasie protestów, które trwały w naszym regionie przeciwko patologii w obrocie gruntami rolnymi. Protestowali przeciwko wykupywaniu ziemi przez spółki z obcym kapitałem za pośrednictwem tzw. słupów.

Zdaniem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie oskarżeni narazili Skarb Państwa na straty poprzez zmowy co do przebiegu 29 przetargów, w wyniku czego grunty po niższych cenach przechodziły na własność ustalonych wcześniej nabywców.

W ubiegłym roku sąd dwukrotnie przekładał rozpoczęcie procesu z powodu przewlekłej choroby jednego z głównych oskarżonych - Roberta T.

W czerwcu ubiegłego roku oświadczył on, że nie czuje się winny i stwierdził, że to nie rolnicy powinni stanąć przed sądem, lecz urzędnicy ANR. Między innymi za to, że w praktyce nie realizowali głównego celu agencji jakim jest - według niego - rozdysponowanie zasobów Skarbu Państwa wśród rolników na powiększenie rodzinnych gospodarstw rolnych. Z tego podstawowego zadania - zdaniem Roberta T. i innych rolników - ANR nie wywiązywała się za rządów koalicji PO-PSL. Z niezwykłą za to skutecznością realizowała plany finansowe umiejętnie dawkując niewielką ilość gruntów rolnych do przetargów, co windowało ceny ziemi ponad ich rzeczywistą wartość. Korzystać na tym mieli głównie właściciele zagranicznych spółek, którzy za pośrednictwem tzw. słupów (w tym wypadku polskich rolników) w ciągu ostatniej dekady wykupili tysiące hektarów nieruchomości rolnych w regionie.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 39 oskarżonym. Cztery osoby oskarżono o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, 28 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto 33 oskarżonym, którym zarzucono kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono również utrudnianie przetargów. Zarzuty wobec sześciu osób dotyczą między innymi gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia. Jedna osoba poddała się dobrowolnie karze.

Następna rozprawa zaplanowana jest na 11 czerwca br.©℗

R.K. CIEPLIŃSKI

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bardzo dobrze
2018-05-19 07:33:08
Gonić tą rolniczą sitwę na traktorach. Za blokowanie Szczecina przywalić im konkretne wyroki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ