Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Rodzice zastępczy wciąż poszukiwani

Data publikacji: 2019-01-04 06:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:29
Rodzice zastępczy wciąż poszukiwani
 

Zgodnie z konwencją ONZ o prawach dziecka, dziecko powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia i zrozumienia. Zadaniem rodziców jest otaczać je opieką, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, dbać o jego harmonijny rozwój. Nie jest tajemnicą, że nie zawsze tak się dzieje. Są dzieci, którym rodzice biologiczni nie zapewniają nawet podstawowych potrzeb. Są i takie, których mama i tata nie żyją. Nie da się przy tym porównać poszczególnych przypadków. Każdy jest przecież inny.

– Są dzieci pozbawione domu, opieki, krzywdzone, osierocone, porzucone. Rodzice tych dzieci nie żyją, bądź znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Ci ostatni najczęściej nadużywają alkoholu. Niejednokrotnie mamy do czynienia z dziećmi, które są ofiarami różnego rodzaju przemocy – mówi Adam Swat z prowadzonego w Kołobrzegu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Punktu Wspierania Dziecka i Rodziny.

Pracownicy kołobrzeskiego punktu i osoby współpracujące z placówką przypominają na każdym kroku to, co w zasadzie powszechnie wiadomo. Podkreślają, że dzieci potrzebują nie tylko schronienia, ubrania, jedzenia, opieki lekarskiej, ale również innych niezbędnych do życia i rozwoju elementów.

– Każde dziecko chce czuć się ważne i kochane. Żadna placówka opiekuńczo-wychowawcza nie jest w stanie zastąpić domu. Tylko w rodzinie, która prawidłowo funkcjonuje, dziecko ma możliwość zinternalizowania odpowiednich wzorców zachowań i wartości. Rodzina zastępcza daje dziecku, które nie może znaleźć opieki u swoich bliskich, szansę na dobrą przyszłość – zaznaczają apelując do osób wrażliwych, odczuwających potrzebę niesienia pomocy i zdobywania nowych kwalifikacji, aby decydowały się zostać rodzinami zastępczymi.

Nie wszyscy wiedzą, że rodzicielstwo zastępcze to nie to samo co adopcja. Jest to forma czasowej opieki i pomocy dziecku oraz jego rodzinie. Małoletni umieszczonyw pieczy zastępczej może wrócić do swojej rodziny biologicznej, jeśli miną występujące wcześniej przeszkody. Może też trafić do rodziny adopcyjnej.

Adam Swat przypomina, że zadaniem rodzin zastępczych jest zapewnienie dzieciom całodobowej opieki i wychowania. Mowa między innymi o rozwoju w poczuciu godności i wartości osobowej. Dzieci umieszczane w rodzinach zastępczych mają szansę na rozwój zainteresowań i uzdolnień, wyrównanie braków rozwojowych i szkolnych, zaspokajanie potrzeb społecznych i religijnych, a także na kontakty z biologicznymi rodzinami.

Nie jest tajemnicą, że pełnienie roli rodzica zastępczego do łatwych nie należy. Wymaga ono dużego poświęcenia i zaangażowania. Na szczęście rodziny zastępcze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie. Każda ma swojego opiekuna. Koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej zapewnia im dostęp do specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej.

– Nasz Punkt Wspierania Dziecka i Rodziny TPD działający na zlecenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kołobrzegu stale wspiera rodziny zastępcze. W codziennej pracy wiemy, że potrzebna jest pomoc różnego rodzaju, począwszy od motywacji do rozwiązywania trudnych problemów. Niezależnie od doraźnych działań prowadzimy szkolenia i warsztaty – zaznacza A. Swat.

Oczywiście rodzice zastępczy spotykają się nie tylko z trudnymi sprawami. Ci, którzy podjęli się tej funkcji zaznaczają, że w ich nowym życiu są dni pełne uśmiechu, wzruszeń, dumy i szczęścia. Umożliwienie dzieciom dorastania w prawidłowo funkcjonującej rodzinie to aktywność nieporównywalna z żadnym innym działaniem. Daje ona bowiem poczucie satysfakcji i spełnienia. Sprawa wynagrodzenia dla tych, którzy podjęli się roli rodzica zastępczego, jest zazwyczaj drugorzędna. Trzeba jednak w tym miejscu przypomnieć, że osoby takie otrzymują poza wynagrodzeniem za swoją pracę, dodatkowe świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Rodzin zastępczych wciąż jest za mało. Praktycznie we wszystkich rejonach województwa zachodniopomorskiego poszukiwane są osoby, które w tej formie chcą pomagać dzieciom. Tak jest również w Kołobrzegu. Ci mieszkańcy miasta i okolic, którzy myślą o tym, aby zostać rodziną zastępczą, mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mieszczącego się przy ul. Grottgera 11. Urzędnicze drzwi dla nich zawsze pozostają otwarte. ©℗

(pw)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2019-06-05 17:56:09
Chodzą słuchy iż w Kołobrzegu bardzo ciężko jest być rodziną zastępczą z uwagi na bardzo duze wymagania . Rodzina może przyjąć tylko jedno dziecko co zaznacza i podkreśla a dostaje ich kilkoro i nikt nie liczy się z rodzinami zastepczymy w tej sprawie . Podobno tez rodziny nie otrzymują fsparcia poza gołymi deklaracjami . Nie twierdzę że tak jest bo skąd mialabym wiedzieć ale takie są powszechne opinie w tym temacie od byłych rodzin zastępczych. Czy moglabym uzyskać prawdziwą odp w rym temacie .pozdrawiam

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ