Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Rodzice 6-latków przed decyzją

Data publikacji: 29 lutego 2016 r. 20:50
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Rodzice 6-latków przed decyzją
Fot. Dariusz Gorajski  

Niewielu rodziców sześciolatków przyszło w poniedziałek (29 lutego) do szczecińskiego Urzędu Miasta na spotkanie konsultacyjne w sprawie wyboru ścieżki edukacyjnej dla swoich pociech. Przybyłych przekonywano, że szkoły są gotowe na przyjęcia dzieci w tym wieku. O własnych doświadczeniach mówili rodzice, którzy przed rokiem musieli wysłać swoje 6-letnie pociechy do pierwszej klasy, wśród nich także prezydent miasta Piotr Krzystek.

Prezydent Szczecina jest także tatą 6-latki, która rozpoczęła w ubiegłym roku naukę w 1 klasie szkoły podstawowej.

Decyzja dopasowana do dziecka

- Wyboru nie miałem, ale nie żałuję tej decyzji - mówił do rodziców. - Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo nie ma dokładnie takich samych dzieci. Ale ważne, żeby ta decyzja była jak najbardziej dopasowana do dziecka. Prawo wyboru, samo w sobie, wcale nie jest złe. Ale oczywiście tworzy się wokół tego pewne zamieszanie. Gdyby zastosować zasadę, że tylko 7-latki od nowego roku idą do szkół, to mielibyśmy w nich jedynie dzieci odroczone w ubiegłym roku, co rodzi konsekwencje dla całego systemu. Dla nas jest to kłopot organizacyjny, bo nagle stajemy przed dylematem, że nagle z trzech roczników w przedszkolach robią się cztery. Ale staramy się z tym sobie poradzić. Z drugiej strony, chcemy pokazać, że szkoła w pierwszej klasie jest jednak inna niż kiedyś. Bardziej przyjazna dla dzieci, ma inną organizację czasu pracy... Trzeba też pamiętać, że podstawa programowa w klasie pierwszej jest przewidziana dla dziecka 6-letniego. Czasem zaglądam do książki mojej córki, i widzę, że jest pewna różnica w porównaniu z tym, co mieli starsi synowie. Dzisiaj ta podstawa jest prostsza i bardziej przyjazna dla młodszego dziecka. Warto też pamiętać, że ten rocznik pierwszoklasistów będzie mniej liczny, zatem wszystkim później będzie łatwiej dostać się do wybranego gimnazjum czy liceum. To też warto brać pod uwagę. Chcemy też, żeby dzieci mogły przebywać dłużej w świetlicach - aby mogły w swoim środowisku, w przyjaznej atmosferze oczekiwać na rodziców nie tylko bawiąc się, ale też odrabiając lekcje i uczestnicząc w zajęciach dodatkowych. 

Wiele pytań

Na poniedziałkowe spotkanie do sali sesyjnej szczecińskiego Urzędu Miasta przyszło wprawdzie zaledwie kilkunastu rodziców 6-latków, zadali jednak sporo pytań, m.in. o to, jak ocenić czy dziecko jest przygotowane do nauki w szkole, czy wszystkie dzieci będą miały zagwarantowane miejsce w wybranej placówce, czy świetlice szkolne nie są tylko przechowalniami, czy w pierwszej klasie będzie nauczany język obcy, czy dzieci będą miały zapewnioną dłuższą opiekę... Odpowiedzi jednych uspokoiły. Ale u niektórych wszystkich wątpliwości nie rozwiały.

- Ja chciałem wysłać dziecko do zerówki w szkole, ale się okazuje, że nikt nie może dać gwarancji, że się dostanie do tej wybranej - mówił po spotkaniu pan Tomasz. - A już teraz muszę zadeklarować, czy chcę je zostawić w przedszkolu. Zrezygnujemy z miejsca w przedszkolu, a w szkolnej zerówce zabraknie miejsc, i zostaniemy na lodzie? Pytałem o to dzisiaj, ale dalej nic nie wiem. Usłyszałem, że elektroniczny system rekrutacji nie pozwala tego zrobić tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Lepiej więc zostawić dziecko w przedszkolu.

- Dobrze, że są dni otwarte w szkołach i takie spotkania - mówili Anna i Krzysztof, rodzice 6-latka. - Korzystamy z każdej okazji, żeby się dowiedzieć jak najwięcej. Wahaliśmy się czy pierwsza klasa, czy zerówka. Teraz już chyba jesteśmy zdecydowani, że pierwsza klasa. Bałam się, że w szkole 6-latki już muszą umieć czytać, ale tutaj mnie zapewniano, że tak nie jest. Dobrze, bo nasz syn jeszcze nie czyta. Fakt, że do września sporo czasu, ale teraz już wiemy, że w szkole i tak od początku będzie się uczył wszystkich liter.

Czat dla rodziców

A we wtorek (1 marca) odbędzie się czat dla rodziców, podczas którego zostaną udzielone odpowiedzi na pytania związane m.in. z posłaniem dziecka 6-letniego do pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz z ostatnią reformą systemu oświaty. Pytania można wysyłać za pomocą specjalnego formularza znajdującego się pod adresem http://www.szczecin.pl/chapter_59308.asp. Czat rozpocznie się o godzinie 13. Będzie można go śledzić na bieżąco między innymi na łamach serwisu 6latki.szczecin.pl oraz na portalu szczecin.pl. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pete
2016-03-01 08:25:42
"rozpoczęła w ubiegłym roku naukę w 1 klasie szkoły podstawowej.". Ho ho ho i to w jakiej szkole ! ? - same luksusy i nowości na jakie innych szkół nie stać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA