Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Rocznicowe obchody Porozumień Sierpniowych i końca strajków

Data publikacji: 29 sierpnia 2018 r. 22:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
Rocznicowe obchody Porozumień Sierpniowych i końca strajków
Strajki przypomina Pomnik Znak Zrywu Robotniczego, umiejscowiony przy bramie wjazdowej do zarządu portów. Fot. Elżbiet KUBOWSKA  

W czwartek rozpoczynają się uroczystości z okazji 30. rocznicy zakończenia strajków szczecińskich oraz 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W programie m.in. wystąpienia zaproszonych gości, złożenie kwiatów i wieńców pod Tablicą Poległych.

Obchody poprzedzone zostaną mszą świętą, o godz. 9 w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz 10.30 przed siedzibą Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (ul. Bytomska 7). Minister Halina Szymańska odczyta list od prezydenta Andrzeja Dudy, przemówią także wojewoda Tomasz Hinc i Jerzy Wojtowicz, uczestnik strajków w 1988 roku.

W samo południe przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej (ul. Antosiewicza 1)  zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70. Poseł Leszek Dobrzyński odczyta list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, następnie głos zabiorą minister Joachim Brudziński i prezydent Piotr Krzystek. Odczytany zostanie również list od Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". 

Otwarcie wystawy okolicznościowej i panel dyskusyjny z uczestnikami strajków w 1988 roku zaplanowano na godz. 17 w świetlicy portowej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

(KK)

Na zdjęciu: Strajki przypomina Pomnik Znak Zrywu Robotniczego, umiejscowiony przy bramie wjazdowej do zarządu portów.

Fot. Elżbiet KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Nasze szczecińskie uroczystości
2018-08-31 13:24:57
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/z-gwozdziem-na-kaczynskiego-ochrona-prezesa-w-akcji-foto/248yxh3
Nasze szczecińskie uroczystości.
2018-08-30 14:39:27
Jakże łatwo poznać kto jest kim. Prezydent Wałęsa uważający się za solidarnościowca numer jeden nigdy nie pragnął uczestniczyć w naszych szczecińskich sierpniowych uroczystościach. Kwaśniewski także nie uczestniczył gdyż nie wypadało mu świętować zwycięstwa swoich byłych przeciwników politycznych. Nie wspominając już o prezydencie Jaruzelskim. Natomiast prezydent Lech Kaczyński przybył i z ochotą uczestniczył w naszych uroczystościach. Gdy przechodził pośród zebranych rzesz szczecinian przed stocznią to tylko według oklasków i aplauzu z powodu jego niskiego wzrostu można było się domyśleć którędy pośród zgromadzonych szczecinian przechodził. Gdy Komorowski miał przybyć na uroczystości to na jego zlecenie po raz pierwszy w historii szczecińskich uroczystości zbudowano potężne barierki odgradzające jego osobę od zebranych rzesz przed stocznią, więc z powodu tych barier szczecinianie go wprost wygwizdali, tak że więcej na uroczystości się nie pojawił. Prezydent Duda także uczestniczył w naszych uroczystościach sierpniowych bez żadnych barierek oddzielających go od szczecińskiej społeczności.
Encyklopedia
2018-08-30 13:17:10
Przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda nie mógł sam przyjechać, zamiast wysyłać list?
Konstytucja
2018-08-30 11:44:47
Kogo obchodzi list od przestępcy Dudy
abc
2018-08-30 10:59:10
Kto by się spodziewał że te 23 witryny to głównie radykalna prawica, i alternatywni od rozumu teoriospiskowcy. Zachód se myślał że po rozpadzie Sowietów wojna ideolo się skończyła, a tu zonk, bo doświadczony płk. Władimir Władimirowicz odnowił tę 80-letnią tradycję tamtejszych służb, tylko komunizm zamienił na antysystemowy konserwatyzm. https://oko.press/rosyjska-propagande-szerza-polskie-portale-znalezlismy-23-takie-witryny/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA