wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rocznica niepodległości oficjalnie

Rocznica niepodległości oficjalnie [GALERIA, FILM]

Rocznica niepodległości oficjalnie
Data publikacji: 2018-11-11 18:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Wywietleń: 1112 360941

Władze Szczecina i regionu, a także przedstawiciele wojska oraz organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów.

Rys historyczny powrotu Polski do rodziny krajów niepodległych nakreślił w przemówieniu prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Wymieniał wybitnych rodaków zasłużonych w wielu dziedzinach, między innymi artystów, naukowców.

- To właśnie między innymi dzięki nim Polska była gotowa na niepodległość 11 listopada 1918 roku. Niepodległość nie podarowaną, ale wywalczoną postawą tych wszystkich, a były ich miliony, w których tkwił gen polskości, nie dający się wykorzenić przez 123 lata przez zaborcza presję - powiedział Piotr Krzystek.

Prezydent wymienił ojców polskiej niepodległości, wybitnych polityków tamtego czasu: "Bez wątpienia przyświecał im jeden cel - wolna Polska, w której znajdzie się miejsce dla każdego".

Film: Marek Klasa

Podczas apelu przed pomnikiem przywołano tych wszystkich, którzy przyczynili się do niepodległości, a potem ją utrzymywali.

- A teraz popatrz na to popiersie marszałka i zobacz, że jest on przedstawiony w mundurze - powiedział do zebranych przed modlitwą metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. - On praktycznie zawsze był w mundurze. Bo mundur to znak samodyscypliny i znak służby - publicznej, dobru wspólnemu, narodowi, człowiekowi i ojczyźnie, i tej ziemi.

Następnie kompania policji oddałam salwę honorową, a po uroczystości przemaszerowała wraz z orkiestrą. Na plac Szarych Szeregów przybyli również przedstawiciele wojska, w tym oficerowie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Dla szczecinian wystąpił na koniec zespół Tulia. (kl)

Fot. Marta Teszner

Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie Rocznica niepodległości oficjalnie

Komentarze

Pan Witek
Ten prezydent to ćwok
2018-11-12 00:28:08
Co tam robi Nitras?
Chciałbym wiedzieć
2018-11-11 22:50:31
123
Cud dali Krzystkowi co dostal 100 tys glosow-80% cos przemowic bo na walach to byl 4 czy 5 w kolei o ile cos powiedzial,,,do Poznania lub Lodzi lepiej bylo jechac panie prezydencie... a nie w takim kabarecie brac udzial ,cud ze pana nie zwyzywali od gorszego sortu a bo moze to niedziela to odpokutujo jutro a nie wolne to sorry to we wtoriek
2018-11-11 21:14:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie