Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rocznica niepodległości oficjalnie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 11 listopada 2018 r. 18:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Rocznica niepodległości oficjalnie
Fot. Marta Teszner  

Władze Szczecina i regionu, a także przedstawiciele wojska oraz organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów.

Rys historyczny powrotu Polski do rodziny krajów niepodległych nakreślił w przemówieniu prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Wymieniał wybitnych rodaków zasłużonych w wielu dziedzinach, między innymi artystów, naukowców.

- To właśnie między innymi dzięki nim Polska była gotowa na niepodległość 11 listopada 1918 roku. Niepodległość nie podarowaną, ale wywalczoną postawą tych wszystkich, a były ich miliony, w których tkwił gen polskości, nie dający się wykorzenić przez 123 lata przez zaborcza presję - powiedział Piotr Krzystek.

Prezydent wymienił ojców polskiej niepodległości, wybitnych polityków tamtego czasu: "Bez wątpienia przyświecał im jeden cel - wolna Polska, w której znajdzie się miejsce dla każdego".

Film: Marek Klasa

Podczas apelu przed pomnikiem przywołano tych wszystkich, którzy przyczynili się do niepodległości, a potem ją utrzymywali.

- A teraz popatrz na to popiersie marszałka i zobacz, że jest on przedstawiony w mundurze - powiedział do zebranych przed modlitwą metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. - On praktycznie zawsze był w mundurze. Bo mundur to znak samodyscypliny i znak służby - publicznej, dobru wspólnemu, narodowi, człowiekowi i ojczyźnie, i tej ziemi.

Następnie kompania policji oddałam salwę honorową, a po uroczystości przemaszerowała wraz z orkiestrą. Na plac Szarych Szeregów przybyli również przedstawiciele wojska, w tym oficerowie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Dla szczecinian wystąpił na koniec zespół Tulia. (kl)

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pan Witek
2018-11-12 00:28:08
Ten prezydent to ćwok
Co tam robi Nitras?
2018-11-11 22:50:31
Chciałbym wiedzieć
123
2018-11-11 21:14:41
Cud dali Krzystkowi co dostal 100 tys glosow-80% cos przemowic bo na walach to byl 4 czy 5 w kolei o ile cos powiedzial,,,do Poznania lub Lodzi lepiej bylo jechac panie prezydencie... a nie w takim kabarecie brac udzial ,cud ze pana nie zwyzywali od gorszego sortu a bo moze to niedziela to odpokutujo jutro a nie wolne to sorry to we wtoriek

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA