piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Roboty w pełni sezonu. Wystraszą turystów?

Roboty w pełni sezonu. Wystraszą turystów?

Roboty w pełni sezonu. Wystraszą turystów?
Data publikacji: 2016-05-11 10:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1524 133007

Ruszyła przebudowa ulic Sportowej, Mieszka I i Myśliwskiej w Międzyzdrojach. Mieszkańcy okolicy denerwują się, że zafundowano im ciężkie roboty drogowe w pełni sezonu. To dzielnica nadmorska. Większość z nich żyje z sezonowego wynajmu kwater.

W pierwszym etapie, do końca czerwca br., mają zostać w dużej części wykonane ulice Mieszka I oraz Sportowa. Na początku lipca budowlańcy rozpoczną przebudowę (etapami) najdłuższej 500-metrowej ulicy Myśliwskiej, przy której mieści się m.in. jedyne w gminie przedszkole miejskie, czynne również w sezonie.

Zakres robót obejmował będzie wymianę wszystkich podziemnych sieci wodno-kanalizacyjnych z przyłączami do domów, przebudowę linii energetycznej, budowę oświetlenia ulicznego oraz przebudowę jezdni wraz ze zjazdami i ciągami pieszymi. Wycięte zostaną również niektóre kolidujące z przebudową drzewa.

– Dlaczego roboty rozpoczęto w maju, a nie w lutym albo w marcu? – dopytywali się podczas spotkania z projektantami, wykonawcami i pracownikami międzyzdrojskiego Urzędu Miejskiego, zdenerwowani mieszkańcy ulic objętych przebudową. – W ogóle nie liczycie się z mieszkańcami! Wielu z nas ma już ustalone z turystami rezerwacje. Hałasy towarzyszące przebudowie oraz brak dojazdu do naszych posesji nie będą sprzyjać wypoczynkowi i odstraszą naszych klientów! A dla wielu z nas jest to „być albo nie być”.  

– To nie nasza zła wola, ale terminowość procedur wokół przedsięwzięcia wpłynęła na termin jego realizacji – wyjaśnia Tadeusz Konopacki, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Inwestycji w międzyzdrojskim magistracie. – Nie mogliśmy wcześniej ogłosić przetargu i rozpocząć robót ze względu na brak finansów. Dopiero w lutym otrzymaliśmy informację o przyznanym dofinansowaniu ze środków krajowych. Z uwagi na to, że ul. Mieszka I nie jest kwalifikowana, wystąpiliśmy również o pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przebudowę wszystkich sieci jakie się tam znajdują. Przetarg na wykonanie inwestycji mogliśmy ogłosić dopiero po zgromadzeniu wszystkich środków na realizację. Ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu zajęło kolejny miesiąc.

– A gdzie mamy parkować samochody nasze i naszych gości w okresie przebudowy? W jaki sposób będą wywożone śmieci z naszych posesji? Czy będą przerwy w dostawie wody? – dopytywali mieszkańcy.

– Wszystkie problemy notujemy i będziemy rozwiązywać je na bieżąco – uspokajał pytających Henryk Nogala, sekretarz urzędu.

 O wyrozumiałość apelował Dawid Owczarczyk, kierownik robót z firmy Eurovia Polska S.A., która jest wykonawcą inwestycji.

– Przerwy w dostawie wody będą krótkie i tylko na czas włączania nowych przyłączy do sieci – zapewniał mieszkańców. – Mogą jednak wystąpić awarie, na które nie mamy wpływu. Sieci, które będziemy wymieniać są stare, jeszcze przedwojenne. Nie wiemy jakie dokładnie „niespodzianki” mogą kryć się pod ziemią.

Przebudowa – ze względu na dofinansowanie – powinna zostać zakończona do 15 listopada br. Całość ma kosztować blisko 4,9 mln złotych. ©℗

Tekst i fot. Małgorzata Aftewicz

Komentarze

Optymista
Nie ma co się denerwować. Kilkanaście lat temu modernizowana była ulica Gryfa Pomorskiego, też w środku sezonu... i jakoś świat się ne zawalił;)
2016-05-11 10:36:06
Urlopy
Ale czego się spodziewać. Myślenie perspektywiczne nie jest domeną mniejszych miejscowości, a i w większych zdarzały się takie przypadki.
2016-05-11 10:24:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie