Ruszyła przebudowa ulic Sportowej, Mieszka I i Myśliwskiej w Międzyzdrojach. Mieszkańcy okolicy denerwują się, że zafundowano im ciężkie roboty drogowe w pełni sezonu. To dzielnica nadmorska. Większość z nich żyje z sezonowego wynajmu kwater.
W pierwszym etapie, do końca czerwca br., mają zostać w dużej części wykonane ulice Mieszka I oraz Sportowa. Na początku lipca budowlańcy rozpoczną przebudowę (etapami) najdłuższej 500-metrowej ulicy Myśliwskiej, przy której mieści się m.in. jedyne w gminie przedszkole miejskie, czynne również w sezonie.
Zakres robót obejmował będzie wymianę wszystkich podziemnych sieci wodno-kanalizacyjnych z przyłączami do domów, przebudowę linii energetycznej, budowę oświetlenia ulicznego oraz przebudowę jezdni wraz ze zjazdami i ciągami pieszymi. Wycięte zostaną również niektóre kolidujące z przebudową drzewa.
– Dlaczego roboty rozpoczęto w maju, a nie w lutym albo w marcu? – dopytywali się podczas spotkania z projektantami, wykonawcami i pracownikami międzyzdrojskiego Urzędu Miejskiego, zdenerwowani mieszkańcy ulic objętych przebudową. – W ogóle nie liczycie się z mieszkańcami! Wielu z nas ma już ustalone z turystami rezerwacje. Hałasy towarzyszące przebudowie oraz brak dojazdu do naszych posesji nie będą sprzyjać wypoczynkowi i odstraszą naszych klientów! A dla wielu z nas jest to „być albo nie być”.
– To nie nasza zła wola, ale terminowość procedur wokół przedsięwzięcia wpłynęła na termin jego realizacji – wyjaśnia Tadeusz Konopacki, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Inwestycji w międzyzdrojskim magistracie. – Nie mogliśmy wcześniej ogłosić przetargu i rozpocząć robót ze względu na brak finansów. Dopiero w lutym otrzymaliśmy informację o przyznanym dofinansowaniu ze środków krajowych. Z uwagi na to, że ul. Mieszka I nie jest kwalifikowana, wystąpiliśmy również o pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przebudowę wszystkich sieci jakie się tam znajdują. Przetarg na wykonanie inwestycji mogliśmy ogłosić dopiero po zgromadzeniu wszystkich środków na realizację. Ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu zajęło kolejny miesiąc.
– A gdzie mamy parkować samochody nasze i naszych gości w okresie przebudowy? W jaki sposób będą wywożone śmieci z naszych posesji? Czy będą przerwy w dostawie wody? – dopytywali mieszkańcy.
– Wszystkie problemy notujemy i będziemy rozwiązywać je na bieżąco – uspokajał pytających Henryk Nogala, sekretarz urzędu.
O wyrozumiałość apelował Dawid Owczarczyk, kierownik robót z firmy Eurovia Polska S.A., która jest wykonawcą inwestycji.
– Przerwy w dostawie wody będą krótkie i tylko na czas włączania nowych przyłączy do sieci – zapewniał mieszkańców. – Mogą jednak wystąpić awarie, na które nie mamy wpływu. Sieci, które będziemy wymieniać są stare, jeszcze przedwojenne. Nie wiemy jakie dokładnie „niespodzianki” mogą kryć się pod ziemią.
Przebudowa – ze względu na dofinansowanie – powinna zostać zakończona do 15 listopada br. Całość ma kosztować blisko 4,9 mln złotych. ©℗
Tekst i fot. Małgorzata Aftewicz