Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Rezydenci bez nadgodzin?

Data publikacji: 08 grudnia 2017 r. 18:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:57
Rezydenci bez nadgodzin?
 

Dyrektorzy szczecińskich szpitali na razie nie mają większych problemów z rezydentami i lekarzami wypowiadającymi tzw. klauzulę opt-out, która pozwala medykom na pracę ponad ustawowy wymiar czasu. Nieliczni zdecydowali się na ten krok. Ale to nie oznacza, że młodzi lekarze z naszego regionu rezygnują z walki o poprawę sytuacji w służbie zdrowia.

Szpital przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie nie ma na razie żadnego przypadku wypowiedzenia takiej klauzuli. Szpital „Zdroje” zaledwie kilka.

– W szpitalu „Zdroje” pracuje 315 lekarzy, w tym 38 rezydentów – informuje dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala. – Do tej pory klauzulę opt-out wypowiedziały trzy osoby – dwóch rezydentów i jeden lekarz specjalista. Uczyniły to w listopadzie, więc wypowiedzenia zaczną obowiązywać od stycznia 2018 roku. Nie będzie to miało istotnego wpływu na funkcjonowanie naszego szpitala. Nie ma zagrożenia dotyczącego planowych zabiegów, operacji czy przyjęć pacjentów w poradniach i na oddziałach. Obecna sytuacja nie wzbudza w nas niepokoju, jednak jest ona dynamiczna i nie wiemy, co przyniosą kolejne tygodnie. Problem powinien zostać rozwiązany na poziomie ministerialnym, gdyż w efekcie może doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko zdrowie, lecz również życie naszych pacjentów będzie zagrożone.

– Nie mamy, przynajmniej na razie, takich przypadków – mówi Natalia Andruczyk, rzeczniczka prasowa szpitali wojewódzkich w Szczecinie (przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie). – Ale dyrekcja stale prowadzi rozmowy z pracownikami m.in. na temat warunków ich pracy.

Michał Bulsa, rezydent ze Szczecina oraz wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, informuje, że lekarze z naszego regionu są w nieco innej sytuacji, niż ich koledzy w innych województwach.

– Zdecydowana większość pełni dyżury na podstawie umów cywilnoprawnych, i tym samym nie może wypowiedzieć klauzuli opt-out, bo ona ich nie dotyczy – tłumaczy. – Dlatego najpierw muszą postarać się o zmianę umów. Umowy o pracę odnośnie dyżurów dotyczą zaledwie około 20 procent naszych rezydentów. Takie nieliczne ich wypowiadanie nie byłoby tak skuteczne. Pracujemy więc nad innymi rozwiązaniami. Rozmawiamy już z niektórymi dyrektorami szpitali. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli oficjalnie ogłosić efekty tych rozmów. Być może będą one wyjątkowe nawet w skali kraju.

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2017-12-09 09:49:07
Solidarność zawodowa, kilku dotrzymało słowa reszta się wyłamała i jakoś to dalej będzie się toczyło.
Eleonora
2017-12-09 07:29:23
Powinno się zwiększyć finansowanie służby zdrowia. Już teraz są wielkie kolejki do lekarzy i zamyka się oddzialy. Popieram protesty pracowników medycznych o zwiększenie PKB na ten cel!
Lekarze jako "kasiarze"
2017-12-08 23:33:52
"Sadza sie juz" jako rezydenci... a co dopiero bylo by, jak by juz byli jako Prezydenci ?? Pacjenci powinni od razu zaznaczac, ale prosze nie kierowac mnie do rezydenta !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA