Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rewolucja w zdrowiu

Data publikacji: 07 listopada 2015 r. 16:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:33
Rewolucja w zdrowiu
Fot. R.STACHNIK (arch.)  

Rewolucyjne zmiany w finansowaniu i organizacji służby zdrowia zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i rezygnacja z weryfikacji uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych to tylko niektóre z zapowiadanych zmian. Najmniejsza rewolucja czeka najprawdopodobniej podstawową opiekę zdrowotną.

Czesław Hoc, poseł (PiS), ale też lekarz, tłumaczy, że za zmianami organizacyjnymi pójdzie zwiększenie finansowania służby zdrowia. Ostateczny cel - lepszy dostęp do świadczeń dla pacjentów, klarowniejszy system rozliczania dla lekarzy i dyrektorów placówek medycznych.

- Trzeba odbiurokratyzować służbę zdrowia, aby to pacjent był najważniejszy, oraz zwiększyć w niej nakłady finansowe - podkreśla Czesław Hoc. - W proponowanym przez nas systemie finansowania środki (według algorytmu) będą kierowane do wojewodów. Oni będą finansowali szpitale i inne placówki ochrony zdrowia zgodnie z potrzebami zdrowotnymi województwa. To musi być system, który zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Zakładamy, że w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden szpital.

Poseł tłumaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia już teraz dysponuje prawie 70-miliardowym rocznym budżetem.

- Trzeba tymi pieniędzmi racjonalnie gospodarować - mówi. 

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

Agnieszka SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2015-11-08 10:11:23
ZUS pobiera składki ubezpieczenia społecznego na wszystkie cele i to ZUS powinien odpowiadać za wszystko. W dobie informatyzacji bezmyślnie utworzono z ZUS kilka Instytucji obsadzając je partyjnymi lumpami i nieudacznikami, którzy pożerają nasze składki. Te Instytucje należy zlikwidować włączając je z powrotem do ZUS a ilość urzędników zmniejszyć o2/3

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA