Rewolucyjne zmiany w finansowaniu i organizacji służby zdrowia zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i rezygnacja z weryfikacji uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych to tylko niektóre z zapowiadanych zmian. Najmniejsza rewolucja czeka najprawdopodobniej podstawową opiekę zdrowotną.
Czesław Hoc, poseł (PiS), ale też lekarz, tłumaczy, że za zmianami organizacyjnymi pójdzie zwiększenie finansowania służby zdrowia. Ostateczny cel - lepszy dostęp do świadczeń dla pacjentów, klarowniejszy system rozliczania dla lekarzy i dyrektorów placówek medycznych.
- Trzeba odbiurokratyzować służbę zdrowia, aby to pacjent był najważniejszy, oraz zwiększyć w niej nakłady finansowe - podkreśla Czesław Hoc. - W proponowanym przez nas systemie finansowania środki (według algorytmu) będą kierowane do wojewodów. Oni będą finansowali szpitale i inne placówki ochrony zdrowia zgodnie z potrzebami zdrowotnymi województwa. To musi być system, który zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Zakładamy, że w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden szpital.
Poseł tłumaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia już teraz dysponuje prawie 70-miliardowym rocznym budżetem.
- Trzeba tymi pieniędzmi racjonalnie gospodarować - mówi.
Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu
Agnieszka SPIRYDOWICZ