Remont nitki wjazdowej Trasy Zamkowej do centrum Szczecina co kilka tygodni, a czasem i co kilka dni powoduje zmiany w organizacji ruchu dla samochodów, a tym samym ograniczenia w przejeździe. Nie inaczej jest obecnie. Dla niecierpliwych zmotoryzowanych tę samą i powtarzaną na okoliczność tworzenia się korków rzeczniczka szczecińskiego ZDiTM ma radę: - Parking P&R przy ul. Hangarowej najlepszym rozwiązaniem na najbliższe dni.
W tej fazie modernizacji prowadzone są między innymi roboty rozbiórkowe na skrajnym, lewym pasie nitki wjazdowej Trasy Zamkowej na początkowym jej odcinku od przyczółka estakady od strony ul. Gdańskiej w kierunku mostu Portowego nad Parnicą. Przy użyciu ciężkiego sprzętu skuwana jest też nawierzchnia w obrębie końcowego odcinka estakady już na lewym brzegu Odry aż do przyczółka przed rozjazdem w kierunku placów Hołdu Pruskiego, Solidarności, Żołnierza Polskiego i dalej ul. Matejki.
Kolejny etap inwestycji, prowadzonej przez spółkę Intercor i jej podwykonawców, oznacza przede wszystkim zwężenie na przeprawie przez Odrę jezdni do jednego pasa - decydując się na przejazd nią środkiem przez plac przebudowy kierowcy muszą się liczyć, że jej pokonanie zajmie więcej czasu niż zwykle. Choć nasze obserwacje z wtorku wskazywały raczej na to, że zapowiedzi o spodziewanym drogowym kataklizmie w związku z blokadami i objazdami okazały się na wyrost i przesadzone. Ruch odbywał się po samej trasie wolniej, ale w miarę płynnie. Swoje trzeba też odstać w kolejce, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego, kierując się na objazd ulicami Gdańską od wysokości Kępy Parnickiej i dalej ul. Energetyków do mostu Długiego. Ale i w tym przypadku czas oczekiwania w ogonku na dotarcie do sygnalizacji przy moście Długim nie był dłuższy niż zazwyczaj.
Dla kierowców dostępny jest obecnie wyłącznie jeden (środkowy) pas ruchu. Taki stan rzeczy obowiązywać ma do 20 sierpnia (poniedziałek) do godz. 6. Dlatego - jak twierdzi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM - do najbliższego poniedziałku, 20 sierpnia, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na parkingu P&R na ulicy Hangarowej.
- Apelujemy do kierowców o korzystanie z komunikacji miejskiej. Z przystanku "Hangarowa" znajdującego się obok parkingu nawet co 3 minuty odjeżdżają tramwaje linii 2,7 i 8, które szybko i bezkolizyjnie dowożą pasażerów do centrum miasta. Dojazd komunikacją miejską na Bramę Portową to zaledwie 13 minut, samochodem zajmie godzinę - zachęca do przesiadki z aut do tramwajów, przestrzegając, H. Pieczyńska.
Jednocześnie na czas ograniczeń w ruchu - jak przypomina rzeczniczka ZDiTM - na skrzyżowaniu w rejonie Bramy Królewskiej i w innych miejscach w przypadku znaczącego zmniejszenia przepustowości sygnalizacja świetlna jest i będzie wyłączana lub przełączana na cykl żółty migający wraz z ręcznym kierowaniem ruchem przez funkcjonariuszy policji i żandarmerii wojskowej. Zwłaszcza w dni powszednie. Jak dodaje H. Pieczyńska z ZDiTM, mundurowi oraz pracownicy nadzoru ruchu ZDiTM pojawiali się i będą się pojawiać w razie konieczności w rejonach: most Długi – Wyszyńskiego - Nabrzeże Wieleckie, Energetyków i Brama Portowa, gdzie przy działającej jak zwykle sygnalizacji funkcjonariusze obstawiać mają w razie potrzeby przede wszystkim prawoskręt z ul. Wyszyńskiego w al. Niepodległości. ©℗
(MIR)
Fot. Mirosław WINCONEK