piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Relikwie i templariusze u pallotynów

Relikwie i templariusze u pallotynów [GALERIA]

Relikwie i templariusze u pallotynów
Data publikacji: 2018-07-20 06:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-23 23:29
Wywietleń: 985 339288

W kościele pw. św. Jana Ewangelisty (księża pallotyni) przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie odbędzie się w piątek 20 lipca uroczystość wprowadzenia i instalacji relikwii Świętego Szarbela. Początek o godz. 18.

Relikwie zostaną wniesione w uroczystej asyście templariuszy z Polski i Niemiec podczas liturgii mszalnej. Przekazane zostały przez Rodzinę Świętego Szarbela z Libanu z błogosławieństwem maronickiego patriarchy tego kraju kard. Bechary Butrosa Rai. Na ręce przełożonego Wspólnoty Pallotyńskiej przekaże je wielki przeor Polski Zakonu Templariuszy.

***

Duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego Szarbel urodził się w 1828 r. w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej w Bika Kafra (Liban). W wieku 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w Annaya, gdzie otrzymał zakonne imię Szarbel. Po studiach teologicznych i święceniach kapłańskich wrócił do klasztoru, ale przeniósł się do pobliskiej  pustelni. Tam spędził 23 lata. Zmarł 24 grudnia 1898 r. Niezabalsamowane zwłoki w habicie zostały złożone w grobie bez trumny.

Po pogrzebie nad grobem pojawiła się łuna, przyciągająca rzesze wiernych. Po ekshumacji się, że ciało ojca Szarbela jest w doskonałym stanie, ma temperaturę osoby żyjącej i  wydziela ciecz. Po umyciu i przebraniu zwłoki zostały złożone w drewnianej trumnie i umieszczone w kaplicy. Mimo usunięcia wnętrzności i osuszenia, z ciała dalej sączyła się substancja. W 1927 r. mumia zakonnika została zbadana przez komisję kościelną i złożono ją do metalowej trumny w kamiennym grobowcu. W 1950 r. zaczęła z niego się sączyć lepka ciecz. Otworzono  trumnę i ponownie się okazało, że ciało o. Szarbela jest w doskonałym stanie. Znaleziono także humerał, na którym odciśnięta była twarz zmarłego.

(mag)

Fot. Marek Klasa

Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów Relikwie i templariusze u pallotynów

Komentarze

Leo Bonhard
Tiaa, hicior dnia.
2018-07-20 20:17:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy