Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Rekrutacja do szkół i przedszkoli. Rodzicu, zapisz dziecko elektronicznie

Data publikacji: 2020-03-23 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-24 09:49
Rekrutacja do szkół i przedszkoli. Rodzicu, zapisz dziecko elektronicznie
 

Trwa ostatni tydzień rekrutacji do szczecińskich szkół i przedszkoli. Rodzice, którzy chcą zapisać swoje dziecko do przedszkola, zerówki lub pierwszej klasy szkoły podstawowej, powinni to zrobić przez internet do 27 marca. Po raz pierwszy nie muszą zanosić podpisanego wniosku osobiście już w czasie rekrutacji.

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych zostały zawieszone do 14 kwietnia. Tymczasem trwa rekrutacja do szczecińskich przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz zerówek i klas pierwszych szkół podstawowych. Jak co roku rodzice zapisują swoje dzieci za pośrednictwem strony internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/. Mieli jednak z tym poważny problem, gdyż zgodnie z wymogiem, aby ich dziecko zostało przyjęte, wydrukowany i podpisany wniosek należy dostarczyć do wybranej placówki. Urząd Miasta Szczecina podjął więc decyzję, jak rozwiązać tę kwestię.

Od poniedziałku rodzice mogą skorzystać z uruchomionej nowej aplikacji i wypełnić specjalny formularz w internetowym systemie naboru. Mogą też, o czym miasto zawiadamiało wcześniej, wysyłać mailem na adres wybranej placówki skany lub zdjęcia podpisanego wniosku i pozostałych też podpisanych dokumentów. Jak podkreśla Wydział Oświaty UM rodzice muszą jednak pamiętać o tym, że oryginał dokumentów mają obowiązek dostarczyć w formie papierowej do placówki wskazanej we wniosku w terminie do pięciu dni roboczych od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Na stronie internetowej naboru dodano nową funkcjonalność. Dzięki niej, rodzice lub opiekunowie prawni, którzy jeszcze nie złożyli wymaganych w naborze dokumentów - wniosku o przyjęcie wraz załącznikami - po ich wypełnieniu, wydrukowaniu i podpisaniu, za pomocą nowej aplikacji mogą wysłać wszystkie niezbędne materiały do wskazanych przez siebie placówek pierwszego wyboru. Szczegółowa instrukcja, dotycząca tego w jaki sposób wysłać dokumenty rekrutacyjne za pośrednictwem strony internetowej znajduje się w zakładce „DOKUMENTY”. 

Przypominamy, że nabór do pierwszych klas szkół podstawowych dotyczy głównie dzieci urodzonych w 2013 roku, czyli obecnych siedmiolatków, objętych obowiązkiem szkolnym, jednak rodzice mogą zapisać też dzieci sześcioletnie, urodzone w 2014 roku, jeżeli posiadają opinię o możliwości rozpoczęcia nauki wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Sześciolatek może rozpocząć też naukę w szkole w sytuacji, jeśli korzystał z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym naukę w klasie pierwszej. W tym wypadku nie jest wymagana opinia poradni.

Dzieci sześcioletnie rodzice mogą też zapisywać do szkolnej zerówki. Jak zapewnia Wydział Oświaty Urzędu Miasta, dzieci otrzymują w niej taką samą opiekę jak w przedszkolu: wyżywienie, zajęcia również w trakcie ferii zimowych, świątecznych i wakacji, warunki są dostosowane do potrzeb najmłodszych, a dziecko wprowadzane jest w realia szkoły. Rodzice, których dzieci obecnie uczęszczają do przedszkoli  i chcą, by kontynuowały naukę w tym miejscu, mieli obowiązek złożyć stosowną deklarację u dyrektora placówki. Szczegółowe informacje dotyczące miejskich placówek oświaty znajdują się również na stronie internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin 

Ostateczne wyniki naboru do przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych zostaną podane 27 kwietnia br.©℗

(el) 

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ