Rzeka Łarpia w Policach ma stać się atrakcyjnym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu dzięki pomostom, tarasom, ścieżkom czy strefie rekreacyjnej. Umowę przyznającą unijne wsparcie podpisali w czwartek (30 lipca) w Policach, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i burmistrz Władysław Diakun.
Rewitalizacja obszarów nad Łarpią w Policach przewiduje budowę wzdłuż brzegu rzeki przestrzeni rekreacyjnej z terenem do aktywności ruchowej, spędzania czasu wolnego oraz integracji mieszkańców. Pojawią się pomosty spacerowe, taras widokowy, stoły szachowe, strefy sprawnościowe, ścieżka rowerowa, a także nowe nasadzenia roślin, oświetlenie oraz cztery pomosty wędkarskie na odcinku pomiędzy miejską przystanią żeglarską a ul. Goleniowską. Dzięki tym zmianom mieszkańcy mają zyskać atrakcyjną przestrzeń z widokiem na rzekę stanowiącą prawie 6-kilometrowe boczne ramię Odry.
– Na Pomorzu Zachodnim mamy doskonałe warunki dla turystyki aktywnej: żeglarstwa, wypraw rowerowych oraz spływów kajakowych. Po stworzeniu unikatowego w skali Europy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, w perspektywie unijnej 2014-2020 postawiliśmy mocny akcent na budowę spójnej sieci tras rowerowych, ale również na rozwój szlaków i przystani kajakowych. Łarpia to idealne miejsce na odpoczynek i rekreację w otoczeniu natury, stąd tak cenna jest ta inwestycja. Dzięki niej rzeka ma szansę już wkrótce dołączyć do Odry, Drawy, Iny, Korytnicy, Parsęty czy Regi, słynnych wśród miłośników sportów wodnych – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Koszt przedsięwzięcia gmina Police oszacowała na 6,6 mln zł. Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dołoży do inwestycji 4 mln zł. Prace przy projekcie mają rozpocząć się w sierpniu i potrwają najpóźniej do grudnia 2021 roku. Policki samorząd miejski zdecydował o rewitalizacji terenów nad Kanałem Łarpia, bo jak podkreśla burmistrz Władysław Diakun – chce w ten sposób ożywić, a przede wszystkim poprawić funkcjonalność i estetykę tego urokliwego obszaru miasta.
Projekt wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”.
(k)
Fot. UMWZ