Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Rekordowy zlot [GALERIA]

Data publikacji: 18 sierpnia 2019 r. 15:16
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019 r. 07:38
Rekordowy zlot
 

Do Bornego Sulinowa przez tydzień zjeżdżali miłośnicy militariów, by uczestniczyć w XVI Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. I zjechało ich tylu, że organizatorzy gubili się w rachunkach.

- W dniu otwarcia zlotu mieliśmy zarejestrowanych prawie 3 tysiące uczestników i kilkaset pojazdów militarnych – mówi Jarosław Marczyński, komandor zlotu. - Wyjątkowo też dużo odwiedzających jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Na tankodromie od rana do późnego wieczora słychać ryk silników. W tym roku jest wyjątkowo dużo pojazdów gąsienicowych, tradycyjnie przyjechały na zlot placówki muzealne z Piły, Wałcza i Kołobrzegu.

Uczestnicy zlotu pochodzą z różnych stron Polski, przyjechali również goście z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Rosji i Francji. To też tradycja. Wielu przywiozło swój ciężki sprzęt. Artur Spychaj przyjechał ze Szczecina.

- Jesteśmy Grupą Rekonstrukcji Historycznej VGD 549 – mówi szczecinianin. - Odtwarzamy jednostkę, która podczas II wojny światowej stacjonowała w naszym mieście. Rekonstruujemy wóz specjalny, który miała na wyposażeniu. Takim wozem (na zdjęciu) przewożono piechotę. Nasz pojazd, który tu prezentujemy jest już w 90 procentach gotowy.

Ze Szczecina i okolic pochodzi również Grupa Rekonstrukcji Historycznej I Dywizji Kawalerii US Army.

- I Dywizja Kawalerii walczyła w Wietnamie i my tu staramy się pokazać, jak wyglądał tymczasowy obóz żołnierzy amerykańskich walczących gdzieś w dżungli – mówi Dominik Szymański z Trzebieży. - Przyjechaliśmy późno, ale każdy z nas pracuje i nie udało się wczesnej załatwić urlopów.

Atrakcji było wiele. Podczas uroczystego otwarcia wystąpiła Złocieniecka Orkiestra Dęta. Codziennie odbywały się pokazy sprawności ułańskiej, codziennie można było pojeździć po tankodromie, Były dziesiątki straganów z różnego rodzaju akcesoriami militarnymi, nie zawiodła też gastronomia. Miłośnicy podniebnych wrażeń mogli polatać poczciwym „Antkiem”, który przyleciał ze Szczecina. Latały też miejscowe ultralekkie samoloty, wiatrakowce i śmigłowiec. Codziennie odbywały się koncerty. Wystąpili m.in.: Szulerzy, Vołodia Grupa, Centrala 57, Nadmiar i 4 Szmery. A gwiazdami zlotowych wieczorów były kapele Dżem i Kobranocka.

Jedną z dużych atrakcji była rekonstrukcja obrony ratusza w Karbali. Tam żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wraz z żołnierzami z Bułgarii przez trzy dni w kwietniu 2004 roku odpierali ataki tzw. Armii Mahdiego usiłującej zdobyć City Hall, czyli ratusz. Po stronie rebeliantów było kilkudziesięciu zabitych, a po stronie obrońców tylko jeden ranny. O tej bitwie mówi się, ze była to największa bitwa w tym tysiącleciu stoczona przez Wojsko Polskie. W zlocie uczestniczyło kilku żołnierzy walczących w Karbali.

- Byłem bardzo ciekawy, jak rekonstruktorzy sobie poradzą z tym zadaniem – mówi mjr Marek Bocian, uczestnik walk w Karbali. - Muszę przyznać, że zrobiono to dobrze.

Nie wszyscy mieszkańcy Bornego są zadowoleni ze Zlotu. Wielu narzeka na hałas, tłok w sklepach i inne utrudnienia. Jednak zdecydowana większość uważa, że dzięki zlotowi o Bornem jest głośno nie tylko w Polsce i jest to jakaś szansa na dalszy rozwój miasta, którą trzeba wykorzystać.

Powoli opada zlotowy kurz, którego w tym roku było bardzo dużo. Uczestnicy powoli opuszczają miasteczko zlotowe. Wyjeżdżając nie mówią „żegnajcie”, ale „do zobaczenia na zlocie zimowym”, który odbędzie się już w lutym.

Tekst i fot.: (bar)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A.Wastowski
2019-08-20 07:37:05
Uwazam ze zlot jest super impreza ktora propaguje basza gmine miasto itd....tylko pytanie dlaczego taka prywata.?Czy wlodarze miasta nie maja za grosz pojecia o zyskach do prywatnych kieszeni a nie do budzetu miasta....ale coz to juz sami internauci powiedza wiecej ...ja jako mieszkaniec tego miasteczka i pasjonat histori zapraszam was wszystkich do izby muzealnej i na poszukiwania tuneli ucieczkowych ze stalagow....
Jakub
2019-08-20 05:39:02
Jak musiałeś z dzieckiem do szpitala jechać to nie wmowisz nikomu że służby odpowiedzialne za ochronę zdrowia się na Ciebie wypieły- to po pierwsze. Droga owszem jest zakorkowana, ale w kierunku Bornego, więc wyjazd do szpitala to nie problem- to po drugie. Jak tłumy cebulaków zwalają się na dni morza, pyromagic itp. imprezy do Szczecina i zamykane są główne arteria miasta to wam nie przeszkadza, tylko jak trzy dni hałasu i zabawy u was to wielki ból d.py!- to po trzecie. Maszyny wojskowe i nowe i te z demobilu nie wiele mają wspólnego z oszczędnością, bo nie po to je stworzono a olej cieknie nawet z nowych hammerów i to norma w tych maszynach.- to po czwarte Co do ekologi to większość piszczących na tym forum na co dzień toczy swoje dupska wieśwagenami z usuniętym egr- em i fapem a nawet w pełni sprawne nie spełniają durnych norm.- to po piąte. A na koniec - większość uczestników widząc dziecko w potrzebie sama nawet przez pola i jezioro do szpitala by zawiozła żeby szybciej było. Tyle w temacie. Lepsze rekonstrukcje militarne niż tęczowe publiczne wypinanie zadu!
Robert
2019-08-19 20:58:45
Postawa niektórych jest zaskakująca. Miasto sparaliżowane na godzinę. MIASTA kilkusettysięczne są zamykane na kilka godzin podczas rozmaitych biegów, wyścigów, triathlon'ów. Informacja kiedy jest przejazd dostępna dla każdego! 1 godzina w roku. Jak można być takim frustratem , żeby imprezę która sławi miasto na całą Europę tak hejtować. Dziękuję wszystkim którzy swój czas i swoje pieniądze poświęcili na to piękne święto !
Zołza
2019-08-19 19:10:56
@do redaktora - Mamy XXI wiek.
do redaktora bar
2019-08-19 19:06:41
Drogi redaktorze , więcej dbałości o fakty. Obrona ratusza w Karbali nie jest określana jak najwieksza bitwa tysiąclecia tylko jako największa bitwa polskich żołnierzy po II Wojnie Światowej.
Natura
2019-08-19 18:05:09
Niedługo was cmoknę. I skończy się zabawa. Buzi.
Tommy
2019-08-19 15:57:18
Jedni lubią zloty militarne a inni parady równości. Od tego jest demokracja.
Wania
2019-08-19 15:26:56
Cmoknijcie nas miśki w trąbkę. I tak wracamy tutaj za rok! Jedynie co się w tym kraju udało to wyhodować rzeszę cebul-narzekaczy odważnych jedynie na forach życiowych frustratow i nieudaczników, którym gul skacze, że innych stać na taką zabawę i pasję.
rot
2019-08-19 11:56:46
Zlot zakompleksionych tchórzów i pseudopatryiotów. Jak zawsze same grupy rekonstrukcyjne hitlerowskie, ruskie i amerykańcy. Teraz dla niepoznaki zrobili Karbalę i udają, że wszystko jest OK. Nie jet, jesteście pikusiami. Idźcie do wojska to zrobicie coś pożytecznego.
Do Jakuba
2019-08-19 10:10:29
Nie mam nic przeciwko Zlotowi, ale w tej formie to jakaś paranoja i brak poszanowania drugiej osoby. Nikt nie mówi o spędzaniu życia przy świeczce czy poruszaniu się na koniu. Czy wk.. byłbyś zdenerwowany, gdybyś musiał czekać na przejazd wątpliwej urody parady i pajaców, którzy naoglądali się Czterech pancernych i psa, czy Szeregowca Ryana poprzebierali w łachy i wyruszy "po okolicy" i zablokowali drogi publiczne na co najmniej godzinę, a ty musiałbyś jechać z dzieckiem do szpitala? A ja tak miałem, bo mam tam dom. I żadne tłumaczenia i prośby nie pomagają, spotykasz się z obojętnością bo gawiedź jedzie i się bawi? A policjanci, straż miejska i pożarna to towarzystwo wzajemnej adoracji i show must go on? Zastanawia mnie jedno, jak wiele pojazdów mogło przejść przeglądy techniczne. Już nawet nie kapie tylko cieknie z nich, hałas ponad normę, dymią jak z komina. To jest zabawa? Diesel musi dymić, tak że nie da się oddychać? Żałosne. Wojnę fajnie ogląda się w telewizji albo w kinie. I wśród nich trzeba szukać wielbicieli tego szaleństwa. Czemu więc nikt nie został żołnierzem?
Jakub
2019-08-19 09:30:49
Zaszyjcie się w wiosce amiszów plebsiarze !! Jak wam nie odpowiada to ręsztę życia przy świeczce i koniku możecie spędzić. Zlot Super!!!
Gość
2019-08-19 05:45:55
A to robienie hałasu i kurzu to zapewne w ramach ochrony środowiska i przeciwdziałaniu globalnemu OCIEPLANU klimatu. A potem 😭 i zgrzytanie zębów. Może przesiadka na rowery wyszła by na zdrowie dla wszystkich.
Tomasz
2019-08-18 22:48:19
Zlot jak zlot, ale nie może paraliżować życia zwykłych ludzi wokół Bornego. Kolumna samochodów 20 km i czekanie godzinę aż złom przejedzie to lekka przesada. I ten syf pozostawiony w lasach, zabawa dla plebsu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA