poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rekompensata za strajk. Trzy miliony na zajęcia dodatkowe w Koszalinie

Rekompensata za strajk. Trzy miliony na zajęcia dodatkowe w Koszalinie

Rekompensata za strajk. Trzy miliony na zajęcia dodatkowe w Koszalinie
Data publikacji: 2019-05-17 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Wywietleń: 759 391656

Za czas strajku pieniądze się nie należą. Prezydent Piotr Jedliński, który w trakcie kwietniowych protestów nauczycielskich obiecał strajkującym wsparcie w zakresie potrąconych wynagrodzeń, znalazł rozwiązanie. Magistrat w piątek (17 maja) ogłosił, że przeznaczył trzy miliony złotych na zajęcia dodatkowe. 

Aż 1399 z 1588 nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w kwietniowym proteście w Koszalinie. Wsparli ich aktywnie pracownicy administracji i obsługi. Wszyscy walczyli o tysiąc złotych podwyżki, ale po zawieszeniu strajku otrzymali wynagrodzenia znacząco niższe od poprzedniej pensji. Pieniądze pozostały w budżetach placówek. Na spotkaniach z dyrektorami pojawiły się propozycje, jak spełnić obietnicę pomocy nauczycielom. Wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski twierdzi, że próba przyznania dodatkowych nagród byłaby obejściem prawa, co wojewoda zachodniopomorski i jego służby uznałyby słusznie za rozstrzygnięcia niezgodne z prawem. Ratusz postawił na opcję wyznaczenia odpłatnych zajęć dodatkowych i pisma o takiej treści w tym tygodniu wyszły od prezydenta Koszalina do dyrekcji miejskich placówek oświatowych.

Takie samo rozwiązanie zastosowane zostało w Trójmieście – przekonuje Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta. Utracone dochody mogą być odzyskane, aby złagodzić sytuację kryzysową, zwłaszcza w rodzinach nauczycielskich, którym potrącono dwie trzecie poborów.

Krzysztof Stobiecki, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, dodaje, że koła przedmiotowe czy zajęcia sportowe po godzinach lekcyjnych w szkołach, a w przypadku przedszkoli zajęcia w czasie opieki nad podopiecznymi z rytmiki, umuzykalniające czy nauka języków obcych, zostaną zorganizowane jedynie w przypadku zainteresowania ofertą. Udział nauczycieli, uczniów i wychowanków jest dobrowolny.

Z kolei pracownicy i administracji i obsługi mogą liczyć na dodatek specjalny ze strony dyrekcji za wykonywanie dodatkowych czynności, co wynika z regulaminu.

Wsparcie jest rozłożone w czasie i potrwa nawet do grudnia włącznie. Warto dodać, że otrzymanie dodatkowych pieniędzy za kwietniową absencję w klasach ma wpływ na wysokość pensji nauczycielskich w miesiącach przerwy wakacyjnej. ©℗

Tekst i fot. (m)

Komentarze

chester
Już widzę te zajęcia "uzupełniające": chcesz dostać promocję do następnej klasy? Przyjdź na zajęcia. Nie? To zobaczymy, ile umiesz na lekcji.
2019-05-18 08:46:03
zdziwiona
W ten sposób nauczyciele nigdy się nauczą wyciągać wniosków z własnych działań ergo będąc takimi nie rokują zwyżką poziomu edukacji. Nic dziwnego że mamy taki słaby system edukacji a miasto niestety nie przyczynia się do poprawy sytuacji.
2019-05-18 08:37:59
Broniarski
Straconej cnoty już się nie odzyska. Może jednak choć rubelka...
2019-05-17 21:19:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie