Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Rekompensata za strajk. Trzy miliony na zajęcia dodatkowe w Koszalinie

Data publikacji: 2019-05-17 20:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Rekompensata za strajk. Trzy miliony na zajęcia dodatkowe w Koszalinie
Flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego na koszalińskich obiektach oświatowych przypominają, że strajk został zawieszony do września 2019 r. Fot. Wiesław Miller  

Za czas strajku pieniądze się nie należą. Prezydent Piotr Jedliński, który w trakcie kwietniowych protestów nauczycielskich obiecał strajkującym wsparcie w zakresie potrąconych wynagrodzeń, znalazł rozwiązanie. Magistrat w piątek (17 maja) ogłosił, że przeznaczył trzy miliony złotych na zajęcia dodatkowe. 

Aż 1399 z 1588 nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w kwietniowym proteście w Koszalinie. Wsparli ich aktywnie pracownicy administracji i obsługi. Wszyscy walczyli o tysiąc złotych podwyżki, ale po zawieszeniu strajku otrzymali wynagrodzenia znacząco niższe od poprzedniej pensji. Pieniądze pozostały w budżetach placówek. Na spotkaniach z dyrektorami pojawiły się propozycje, jak spełnić obietnicę pomocy nauczycielom. Wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski twierdzi, że próba przyznania dodatkowych nagród byłaby obejściem prawa, co wojewoda zachodniopomorski i jego służby uznałyby słusznie za rozstrzygnięcia niezgodne z prawem. Ratusz postawił na opcję wyznaczenia odpłatnych zajęć dodatkowych i pisma o takiej treści w tym tygodniu wyszły od prezydenta Koszalina do dyrekcji miejskich placówek oświatowych.

Takie samo rozwiązanie zastosowane zostało w Trójmieście – przekonuje Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta. Utracone dochody mogą być odzyskane, aby złagodzić sytuację kryzysową, zwłaszcza w rodzinach nauczycielskich, którym potrącono dwie trzecie poborów.

Krzysztof Stobiecki, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, dodaje, że koła przedmiotowe czy zajęcia sportowe po godzinach lekcyjnych w szkołach, a w przypadku przedszkoli zajęcia w czasie opieki nad podopiecznymi z rytmiki, umuzykalniające czy nauka języków obcych, zostaną zorganizowane jedynie w przypadku zainteresowania ofertą. Udział nauczycieli, uczniów i wychowanków jest dobrowolny.

Z kolei pracownicy i administracji i obsługi mogą liczyć na dodatek specjalny ze strony dyrekcji za wykonywanie dodatkowych czynności, co wynika z regulaminu.

Wsparcie jest rozłożone w czasie i potrwa nawet do grudnia włącznie. Warto dodać, że otrzymanie dodatkowych pieniędzy za kwietniową absencję w klasach ma wpływ na wysokość pensji nauczycielskich w miesiącach przerwy wakacyjnej. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chester
2019-05-18 08:46:03
Już widzę te zajęcia "uzupełniające": chcesz dostać promocję do następnej klasy? Przyjdź na zajęcia. Nie? To zobaczymy, ile umiesz na lekcji.
zdziwiona
2019-05-18 08:37:59
W ten sposób nauczyciele nigdy się nauczą wyciągać wniosków z własnych działań ergo będąc takimi nie rokują zwyżką poziomu edukacji. Nic dziwnego że mamy taki słaby system edukacji a miasto niestety nie przyczynia się do poprawy sytuacji.
Broniarski
2019-05-17 21:19:10
Straconej cnoty już się nie odzyska. Może jednak choć rubelka...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA