piątek, 16 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Refleksja nad rodziną. Konferencja w Szczecinie

Refleksja nad rodziną. Konferencja w Szczecinie

Refleksja nad rodziną. Konferencja w Szczecinie
Data publikacji: 2018-05-15 19:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 2243 327664

Połowa zachodniopomorskich rodzin ma jedno dziecko, rośnie liczba rodziców samotnie wychowujących potomstwo, zawieramy mniej małżeństw, za to coraz częściej pozostajemy w związkach partnerskich. I nadal przodujemy w statystykach rozwodów. Co jest słabością współczesnej rodziny, a co jej siłą, co ją cementuje, a co osłabia, jak wygląda jej portret w naszym województwie - o tym mówiono we wtorek podczas konferencji skierowanej do przedstawicieli lokalnych instytucji, pracujących na rzecz rodziny.

Konferencja "Rodzina najważniejszą wartością w społeczeństwie" zorganizował wojewoda. Rozpoczyna cykl spotkań poświęconych temu tematowi, jakie będą się odbywać w powiatach.

O rodzinie jako fundamencie rozwoju człowieka na każdym etapie życia mówiła dr Grażyna Kowalczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Przypominała, jak ważna jest troska o dziecko już w okresie prenatalnego rozwoju, która jest zadaniem nie tylko matki, ale i ojca.

- Czy dzieciństwo jest łatwe? Wcale nie - mówiła dr Kowalczyk - Nasze dzieci mają bardzo dużo problemów. Mają tyle zajęć, że często przekracza to ich możliwości. Czy nie stawiamy im zbyt wielu zadań? Już kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice piszą mu scenariusz życia. A głównym zadaniem jest zachować jak najdłużej dzieciństwo. By dziecko mogło się bawić, żyć beztrosko.

Pierwsza relacja interpersonalna, na którą patrzy dziecko, to małżeństwo rodziców. Ma ona bardzo silny wpływ na jego rozwój. Celem wychowania jest ukształtowanie osoby ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Dlatego rodzice muszą być refleksyjni, pochylać się nad swoimi dziećmi i kochać je zdrową miłością, która rozwija a nie niszczy.

- Żeby dziecko się rozwijało, potrzebuje rodziców myślących, a nie idealnych, bo tych nie ma - zwracała uwagę dr Grażyna Kowalczyk. 

O roli samorządów we wspieraniu rodziny mówiła Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Przedstawiła też portret zachodniopomorskiej rodziny. Dominują u nas te z jednym dzieckiem, przybywa matek i ojców samotnie wychowujących potomstwo, maleje liczba zawieranych małżeństw, przybywa związków partnerskich. Jeśli taki związek jest trwały, jest bezpieczny i korzystny dla dziecka. Ale też dużo łatwiej z tej nieformalnej relacji wyjść.©℗

Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: W Międzynarodowym Dniu Rodzin w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano konferencję na temat kondycji współczesnej rodziny.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

U2
Dziękuję za odpowiedź. Jest tyle konferencji, że nie jestem w stanie wszystkiego sprawdzić.
2018-05-18 00:14:24
Tak to widzę
Ci którzy mają jedno dziecko to są właśnie rodzice myślący, rozsądni. A tych zarazem państwo polskie z obecnie rządzącymi na czele olewa. To są świadomi rodzice, którzy patrzą przyszłościowo, są niejednokrotnie zadłużeni na wiele lat by mieć w miarę normalne warunki mieszkaniowe - kredyt mieszkaniowy - i takim nie należy się +500 na to jedno dziecko. Ale w patole z 4, 5, a nie daj Bóg więcej dzieci ładuje się różnorodną pomoc finansową i jeszcze miasto mieszkanie da, i dodatek na to mieszkanie, o innej pomocy nie mówiąc. No bo oni mają tyle dzieci, oni są tacy bedni... Pomoc dla rozsądnych, a nie dla tych co tylko bezmyślnie się rozmnażają.
2018-05-16 13:00:50
Lub inaczej...
Silna Polska Rodzina = Silna Cala R.P...! Czym oczywiscie Lewactwo... nie jest zainteresowane !!
2018-05-16 10:51:12
Do... PO-nizszego katoterrora...!
A jak Komunizm i PO-stkomunizm wraz reszta Lewactwa... wtracaliscie sie i utrudnialiscie Zycie Polskim Rodzinom az przez 70 lat (1945-2015) to siedziales z ta Swoja "Japa" Cicho - jak Mietek i Zdzicho !!
2018-05-16 10:47:40
@=
No właśnie nie tylko, bo jest wiele szczęśliwych rodzin gejowskich i lesbijskich
2018-05-16 10:39:47
@U2
Gdyby nasłała, to byś się o tym dowiedział, więc po co takie głupie pytanie.
2018-05-16 06:40:09
U2
Czy prokuratura nie nasłała policji na tę konferencję?
2018-05-15 22:26:27
Katoterror
Niech kościół nie wtrąca się do życia polskich rodzin
2018-05-15 22:02:52
=
Tylko kobieta i mężczyzna tworzy rodzinę – bez rodzin ten naród w końcu wyginie!
2018-05-15 21:01:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy