piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rasistowska pikieta?

Rasistowska pikieta?

Rasistowska pikieta?
Data publikacji: 2015-11-24 11:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 1705 40801

Władze Kołobrzegu zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów niedawnej pikiety przed ratuszem. Miała ona być sprzeciwem wobec polityki Unii Europejskiej przyjmowania imigrantów, a zdaniem włodarzy przerodziła się w rasistowską manifestację.

Pikietę Młodzież Wszechpolska zorganizowała w środę (18 bm.) na dziedzińcu kołobrzeskiego ratusza. Mimo iż władze miasta zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiadomione o zgromadzeniu, doszło – ich zdaniem – do naruszenia prawa.

Organizatorzy, tracąc kontrolę nad demonstracją, dopuścili do wykrzykiwania rasistowskich, pełnych wulgaryzmów i nienawiści haseł.

– Wygłaszane postulaty naruszały prawa człowieka, były wulgarne i obraźliwe. Ponadto zachowanie poszczególnych uczestników manifestacji zakłócało porządek miejski. Jako prezydent miasta zwracam szczególną uwagę na szerzenie wzajemnej tolerancji, przestrzegania wśród społeczeństwa lokalnego Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, mając w szczególności na uwadze dobro mieszkańców Kołobrzegu. Od zakończenia II wojny światowej budujemy nową tożsamość kulturową, dokładamy wszelkich starań, żeby wśród mieszkańców i odwiedzających nas turystów panowała zgoda oraz umiejętność prowadzenia dialogu – wyjaśnia swoją decyzję o zawiadomieniu organów ścigania, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Prezydent dodaje, że każdy w tym mieście ma prawo wyrażać i głosić swoje poglądy publicznie.

– Niemniej konstytucyjne prawo do wolności słowa nie może być rozumiane jako możliwość naruszenia prawa godności jednostki społecznej – podkreśla. 


Niezależnie od prezydenckiego zawiadomienia prokuratury, kołobrzeska policja prowadzi czynności w sprawie publicznego używania wulgaryzmów przez uczestników zgromadzenia. Policjanci ujawniają przy tym, że gromadzą także materiały mogące świadczyć o używaniu rasistowskich sformułowań i podżeganiu do agresji.  ©℗

(pw)

Fot. Archiwum: Dariusz Gorajski

Komentarze

Dla PO-rownania...,
A jak i stanowisko zajmowal Prezydent Kolobrzegu... wobec dotychczasowych PIKIET tak Komunistycznych jak i PO-stkomunistycznych ??
2015-11-24 23:32:20
kalafior
hehe zastanawiające jest to ile Polaków negatywnie wypowiada się o Kościele (nawet w mediach publicznych) i nic się nie dzieje, a powiedz lub zrób coś przeciwko innym religiom lub najom i zaraz nacjonalizm i faszyzm. To jednak chyba prawda, że jedyną nacją na świecie, którą można znieważać bez konsekwencji prawnych są biali i chrześcijanie.
2015-11-24 20:42:28
tylko pytam...
Czy mnie się wydaje,że onegdaj pod sztandarami "S" walczylismy o wolność słowa i zgromadzeń ??? Czy słowa i zgromadzanie sie ma ją być tylko prawomyslne i pod własciwymi sztandarami ??? tylko pytam...
2015-11-24 13:24:24
Hasła
Czy któryś z uczestników tego wydarzenia mógłby zacytować tutaj jakiś postulat, który naruszał prawa człowieka, bo to z pewnością były bardzo interesujące hasła?
2015-11-24 11:38:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie