piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rasistowska pikieta?

Rasistowska pikieta?

Rasistowska pikieta?
Data publikacji: 2015-11-24 11:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 1614 40801

Władze Kołobrzegu zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów niedawnej pikiety przed ratuszem. Miała ona być sprzeciwem wobec polityki Unii Europejskiej przyjmowania imigrantów, a zdaniem włodarzy przerodziła się w rasistowską manifestację.

Pikietę Młodzież Wszechpolska zorganizowała w środę (18 bm.) na dziedzińcu kołobrzeskiego ratusza. Mimo iż władze miasta zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiadomione o zgromadzeniu, doszło – ich zdaniem – do naruszenia prawa.

Organizatorzy, tracąc kontrolę nad demonstracją, dopuścili do wykrzykiwania rasistowskich, pełnych wulgaryzmów i nienawiści haseł.

– Wygłaszane postulaty naruszały prawa człowieka, były wulgarne i obraźliwe. Ponadto zachowanie poszczególnych uczestników manifestacji zakłócało porządek miejski. Jako prezydent miasta zwracam szczególną uwagę na szerzenie wzajemnej tolerancji, przestrzegania wśród społeczeństwa lokalnego Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, mając w szczególności na uwadze dobro mieszkańców Kołobrzegu. Od zakończenia II wojny światowej budujemy nową tożsamość kulturową, dokładamy wszelkich starań, żeby wśród mieszkańców i odwiedzających nas turystów panowała zgoda oraz umiejętność prowadzenia dialogu – wyjaśnia swoją decyzję o zawiadomieniu organów ścigania, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Prezydent dodaje, że każdy w tym mieście ma prawo wyrażać i głosić swoje poglądy publicznie.

– Niemniej konstytucyjne prawo do wolności słowa nie może być rozumiane jako możliwość naruszenia prawa godności jednostki społecznej – podkreśla. 


Niezależnie od prezydenckiego zawiadomienia prokuratury, kołobrzeska policja prowadzi czynności w sprawie publicznego używania wulgaryzmów przez uczestników zgromadzenia. Policjanci ujawniają przy tym, że gromadzą także materiały mogące świadczyć o używaniu rasistowskich sformułowań i podżeganiu do agresji.  ©℗

(pw)

Fot. Archiwum: Dariusz Gorajski

Komentarze

Dla PO-rownania...,
A jak i stanowisko zajmowal Prezydent Kolobrzegu... wobec dotychczasowych PIKIET tak Komunistycznych jak i PO-stkomunistycznych ??
2015-11-24 23:32:20
kalafior
hehe zastanawiające jest to ile Polaków negatywnie wypowiada się o Kościele (nawet w mediach publicznych) i nic się nie dzieje, a powiedz lub zrób coś przeciwko innym religiom lub najom i zaraz nacjonalizm i faszyzm. To jednak chyba prawda, że jedyną nacją na świecie, którą można znieważać bez konsekwencji prawnych są biali i chrześcijanie.
2015-11-24 20:42:28
tylko pytam...
Czy mnie się wydaje,że onegdaj pod sztandarami "S" walczylismy o wolność słowa i zgromadzeń ??? Czy słowa i zgromadzanie sie ma ją być tylko prawomyslne i pod własciwymi sztandarami ??? tylko pytam...
2015-11-24 13:24:24
Hasła
Czy któryś z uczestników tego wydarzenia mógłby zacytować tutaj jakiś postulat, który naruszał prawa człowieka, bo to z pewnością były bardzo interesujące hasła?
2015-11-24 11:38:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie