Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rasistowska pikieta?

Data publikacji: 24 listopada 2015 r. 11:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Rasistowska pikieta?
 

Władze Kołobrzegu zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów niedawnej pikiety przed ratuszem. Miała ona być sprzeciwem wobec polityki Unii Europejskiej przyjmowania imigrantów, a zdaniem włodarzy przerodziła się w rasistowską manifestację.

Pikietę Młodzież Wszechpolska zorganizowała w środę (18 bm.) na dziedzińcu kołobrzeskiego ratusza. Mimo iż władze miasta zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiadomione o zgromadzeniu, doszło – ich zdaniem – do naruszenia prawa.

Organizatorzy, tracąc kontrolę nad demonstracją, dopuścili do wykrzykiwania rasistowskich, pełnych wulgaryzmów i nienawiści haseł.

– Wygłaszane postulaty naruszały prawa człowieka, były wulgarne i obraźliwe. Ponadto zachowanie poszczególnych uczestników manifestacji zakłócało porządek miejski. Jako prezydent miasta zwracam szczególną uwagę na szerzenie wzajemnej tolerancji, przestrzegania wśród społeczeństwa lokalnego Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, mając w szczególności na uwadze dobro mieszkańców Kołobrzegu. Od zakończenia II wojny światowej budujemy nową tożsamość kulturową, dokładamy wszelkich starań, żeby wśród mieszkańców i odwiedzających nas turystów panowała zgoda oraz umiejętność prowadzenia dialogu – wyjaśnia swoją decyzję o zawiadomieniu organów ścigania, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Prezydent dodaje, że każdy w tym mieście ma prawo wyrażać i głosić swoje poglądy publicznie.

– Niemniej konstytucyjne prawo do wolności słowa nie może być rozumiane jako możliwość naruszenia prawa godności jednostki społecznej – podkreśla. 


Niezależnie od prezydenckiego zawiadomienia prokuratury, kołobrzeska policja prowadzi czynności w sprawie publicznego używania wulgaryzmów przez uczestników zgromadzenia. Policjanci ujawniają przy tym, że gromadzą także materiały mogące świadczyć o używaniu rasistowskich sformułowań i podżeganiu do agresji.  ©℗

(pw)

Fot. Archiwum: Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dla PO-rownania...,
2015-11-24 23:32:20
A jak i stanowisko zajmowal Prezydent Kolobrzegu... wobec dotychczasowych PIKIET tak Komunistycznych jak i PO-stkomunistycznych ??
kalafior
2015-11-24 20:42:28
hehe zastanawiające jest to ile Polaków negatywnie wypowiada się o Kościele (nawet w mediach publicznych) i nic się nie dzieje, a powiedz lub zrób coś przeciwko innym religiom lub najom i zaraz nacjonalizm i faszyzm. To jednak chyba prawda, że jedyną nacją na świecie, którą można znieważać bez konsekwencji prawnych są biali i chrześcijanie.
tylko pytam...
2015-11-24 13:24:24
Czy mnie się wydaje,że onegdaj pod sztandarami "S" walczylismy o wolność słowa i zgromadzeń ??? Czy słowa i zgromadzanie sie ma ją być tylko prawomyslne i pod własciwymi sztandarami ??? tylko pytam...
Hasła
2015-11-24 11:38:53
Czy któryś z uczestników tego wydarzenia mógłby zacytować tutaj jakiś postulat, który naruszał prawa człowieka, bo to z pewnością były bardzo interesujące hasła?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA