Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Rada Medyczna zarekomendowała. Szczepionka AstraZeneca także dla starszych nauczycieli

Data publikacji: 2021-02-12 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-12 14:34
Rada Medyczna zarekomendowała. Szczepionka AstraZeneca także dla starszych nauczycieli
Fot. pixabay.com  

Na podstawie Rekomendacji Zespołu ds.Szczepień Ochronnych z dnia 08.02.2021 dla Ministra Zdrowia dotyczących szczepionki wektorowej AstraZeneca oraz po potwierdzeniu tych rekomendacji przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych oraz po przeanalizowaniu stanowiska Rady Medycznej ds. Covid przy Premierze RP i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii Minister Zdrowia zaleca stosowanie szczepionki wektorowej AstraZeneca u osób dorosłych urodzonych w roku 1956 oraz młodszych w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu 10-12 tygodni - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że do akcji szczepień nauczycieli mogą dołączyć pedagodzy powyżej 60. roku życia.

Dotychczas szczepionka AstraZeneca dopuszczona była dla osób od 18 do 60 roku życia.

- Zapisy nauczycieli i opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek będą już uwzględniały osoby również powyżej 60 roku życia. Rozwiąże to problem, który polegał na tym, że nauczyciele 60 plus nie mogli się zaszczepić, Zmiana wytycznych jest wynikiem ciągle napływających informacji medycznych i nowych wyników badań, które powodują, że kolejne kraje podwyższają wiek osób, które mogą być szczepione szczepionką AstraZeneca - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef szef KPRM.

15 lutego rusza druga tura zapisów na szczepienia nauczycieli. Tym razem deklarację mogą złożyć wszyscy pedagodzy a nie jak to odbyło się w pierwszej turze, gdzie taką możliwość mieli tylko ci, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, w klasach od I do III, w placówkach specjalnych, w przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub są nauczycielami zawodu. W drugiej turze zapisać się mogą wszyscy, łącznie z nauczycielami akademickimi. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą szczepienia w efekcie tej tury zapisów.

Na razie nie ma decyzji o szczepieniach pracowników nieapedagogicznych szkół i placówek oświatowych np. kucharzy i woźnych.

- Każdy kto chodził do przedszkola czy szkoły doskonale wie, jak wygląda praca w tych placówkach, a przynajmniej takiej wiedzy oczekujemy od Ministra Edukacji i Nauki. Nie można oddzielić personelu administracyjno-obsługowego od kontaktu z kadrą pedagogiczną, dziećmi, uczniami czy rodzicami. Jesteśmy jednym zespołem pracowniczym - napisali w liście protestacyjnym do ministra edukacji i nauki przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi Związku Nauczycielstwa Polskiego.

(kel)

 

 

Komentarze

do franek
2021-02-13 11:37:07
prezesa to możesz cmoknąć w hubek czuja idioto!
FRANEK
2021-02-12 19:18:37
Uważam ,że osoby zaszczepione które zmarły w pełni jest odpowiedzialny prezes Jaro i jego nieudolny rząd. Kiedy to NARÓD zrozumie ?
Kk
2021-02-12 18:12:55
Nikt nie odpowie bo Przeciesz winnych nie ma napewno zmarli z innych powodów
Papier
2021-02-12 17:02:47
wszystko zniesie. Na papierze można wszystko napisać a potem to przyklepac i nie brać żadnej odpowiedzialności. Albo z uporem maniaka mówić że wszystko wokół jest winne ale nie to co przyklepalismy.
Paragraf
2021-02-12 15:28:02
W Domu Seniora „A w sercu maj” w Woli Czołnowskiej (powiat puławski) od 19 stycznia zmarło aż 9 pensjonariuszy, których zaszczepiono produktem firmy Pfizer-BionTech. O sprawie informuje „Dziennik Wschodni”. Kto odpowie za śmierć tych ludzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ