niedziela, 24 stycznia 2021r.

Rada Adwokacka: To była edukacja prawna

Data publikacji: 2018-11-10 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Rada Adwokacka: To była edukacja prawna
 

Okręgowa Rada Adwokacka w Szczecinie wyraża dezaprobatę w związku z wszczęciem przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postępowania przeciwko sędziemu SR w Łobzie Arkadiuszowi Krupie. Wcześniej swoje oburzenie wyrazili w tej sprawie byli redaktorzy naczelni miesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych In Gremio.

Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi czynności wyjaśniające wobec sędziego Arkadiusza Krupy w związku z naruszeniem przez niego „przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz zasad etyki zawodowej sędziów”. Do rzekomego przewinienia miało dojść w sierpniu 2018 r. na zorganizowanym przez Jerzego Owsiaka festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą. Sędzia przeprowadził tam symulację rozprawy sądowej. Nie spodobało się to rzecznikowi dyscyplinarnemu, który uznał, że to była „parodia rozprawy” i „uchybienie godności urzędu" - sędzia był w trakcie prowadzonej symulacji rozprawy w stroju urzędowym: w todze i z łańcuchem z wizerunkiem orła.

W obronie sędziego stanęła Fundacja Court Watch Poland, która zorganizowała edukacyjną symulację procesu na festiwalu Owsiaka. Jej członkowie przypomnieli, że w ciągu ostatnich lat przeprowadzili wiele podobnych symulacji rozpraw. Młodzi ludzie mają się na nich dowiedzieć m.in., co to jest sąd i jakie zasady panują na sali rozpraw.

W podobnym tonie wypowiedział się też Jerzy Owsiak, który zapewnił, że podczas zajęć prowadzonych przez sędziego niczego nie parodiowano.

Kilka dni temu działania rzecznika skrytykowali byli redaktorzy naczelni miesięcznika In Gremio - sędzia jest członkiem redakcji pisma. Wysłali list do prezesa Sądu Rejonowego w Łobzie Sławy Miszel, w którym wyrazili swoje oburzenie.

W czwartek (8 listopada) swoje stanowisko ogłosiła ORA w Szczecinie.

„Postępowanie sędziego Sądu Rejonowego Arkadiusza Krupy służyło wyłącznie edukacji prawnej osób biorących udział w tym wydarzeniu i nie naruszało obowiązków sędziego, ani godności sprawowanego przez niego urzędu. Informujemy, że podobne działania podejmują adwokaci Szczecińskiej Izby Adwokackiej prowadząc zajęcia edukacyjne z młodzieżą szkolną" - czytamy w stanowisku ORA.

Zarówno adwokaci z Rady Adwokackiej, jak i redaktorzy In Gremio podejrzewają, że zainteresowanie rzecznika dyscyplinarnego sędzią SR w Łobzie jest związane z jego zaangażowaniem w pracę redakcyjną pisma. Arkadiusz Krupa od lat bowiem publikuje w nim krytyczne felietony i satyryczne rysunki.

Leszek Wójcik

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

zak
2018-11-10 20:30:11
Umysłów niepoczciwych ta śmierć wybitnych Polaków pod Smoleńskiem, z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, niczego nie nauczyła, a samo wspomnienie tego dramatu ich irytuje. Może to zagłuszanie wyrzutów sumienia, o ile jeszcze są? Irytują je również biało-czerwone kolory, flagi noszone na patriotycznych wydarzeniach, wspominanie Żołnierzy Niezłomnych a nawet rozwój gospodarczy (...) To godna pożałowania ślepota
Myśl
2018-11-10 17:01:07
Rzecznik dyscyplinarny pan Piotr Schab postępuje według zasad rodem z PRL-u - na każdego znajdzie się paragraf. Tak działa teraz władza resortu sorawiedliwości. Oczywiście chodzi o 'paragraf' na ludzi myślących inaczej niż po PIS-owsku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ