niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Rada Adwokacka: To była edukacja prawna

Rada Adwokacka: To była edukacja prawna

Rada Adwokacka: To była edukacja prawna
Data publikacji: 2018-11-10 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Wywietleń: 1726 360364

Okręgowa Rada Adwokacka w Szczecinie wyraża dezaprobatę w związku z wszczęciem przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postępowania przeciwko sędziemu SR w Łobzie Arkadiuszowi Krupie. Wcześniej swoje oburzenie wyrazili w tej sprawie byli redaktorzy naczelni miesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych In Gremio.

Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi czynności wyjaśniające wobec sędziego Arkadiusza Krupy w związku z naruszeniem przez niego „przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz zasad etyki zawodowej sędziów”. Do rzekomego przewinienia miało dojść w sierpniu 2018 r. na zorganizowanym przez Jerzego Owsiaka festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą. Sędzia przeprowadził tam symulację rozprawy sądowej. Nie spodobało się to rzecznikowi dyscyplinarnemu, który uznał, że to była „parodia rozprawy” i „uchybienie godności urzędu" - sędzia był w trakcie prowadzonej symulacji rozprawy w stroju urzędowym: w todze i z łańcuchem z wizerunkiem orła.

W obronie sędziego stanęła Fundacja Court Watch Poland, która zorganizowała edukacyjną symulację procesu na festiwalu Owsiaka. Jej członkowie przypomnieli, że w ciągu ostatnich lat przeprowadzili wiele podobnych symulacji rozpraw. Młodzi ludzie mają się na nich dowiedzieć m.in., co to jest sąd i jakie zasady panują na sali rozpraw.

W podobnym tonie wypowiedział się też Jerzy Owsiak, który zapewnił, że podczas zajęć prowadzonych przez sędziego niczego nie parodiowano.

Kilka dni temu działania rzecznika skrytykowali byli redaktorzy naczelni miesięcznika In Gremio - sędzia jest członkiem redakcji pisma. Wysłali list do prezesa Sądu Rejonowego w Łobzie Sławy Miszel, w którym wyrazili swoje oburzenie.

W czwartek (8 listopada) swoje stanowisko ogłosiła ORA w Szczecinie.

„Postępowanie sędziego Sądu Rejonowego Arkadiusza Krupy służyło wyłącznie edukacji prawnej osób biorących udział w tym wydarzeniu i nie naruszało obowiązków sędziego, ani godności sprawowanego przez niego urzędu. Informujemy, że podobne działania podejmują adwokaci Szczecińskiej Izby Adwokackiej prowadząc zajęcia edukacyjne z młodzieżą szkolną" - czytamy w stanowisku ORA.

Zarówno adwokaci z Rady Adwokackiej, jak i redaktorzy In Gremio podejrzewają, że zainteresowanie rzecznika dyscyplinarnego sędzią SR w Łobzie jest związane z jego zaangażowaniem w pracę redakcyjną pisma. Arkadiusz Krupa od lat bowiem publikuje w nim krytyczne felietony i satyryczne rysunki.

Leszek Wójcik

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

zak
Umysłów niepoczciwych ta śmierć wybitnych Polaków pod Smoleńskiem, z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, niczego nie nauczyła, a samo wspomnienie tego dramatu ich irytuje. Może to zagłuszanie wyrzutów sumienia, o ile jeszcze są? Irytują je również biało-czerwone kolory, flagi noszone na patriotycznych wydarzeniach, wspominanie Żołnierzy Niezłomnych a nawet rozwój gospodarczy (...) To godna pożałowania ślepota
2018-11-10 20:30:11
Myśl
Rzecznik dyscyplinarny pan Piotr Schab postępuje według zasad rodem z PRL-u - na każdego znajdzie się paragraf. Tak działa teraz władza resortu sorawiedliwości. Oczywiście chodzi o 'paragraf' na ludzi myślących inaczej niż po PIS-owsku.
2018-11-10 17:01:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie