Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

PSL o strażakach, energii odnawialnej i RPO

Data publikacji: 2021-06-18 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-18 22:39
PSL o strażakach, energii odnawialnej i RPO
Adam Stadnik, Jarosław Rzepa i Krzysztof Paluch spotkali się z dziennikarzami w biurze poselskim lidera PSL w regionie.  Fot. Alan Sasinowski  

Ochotnicza Straż Pożarna, energetyka odnawialna, Rzecznik Praw Obywatelskich - te trzy tematy zdominowały konferencję prasową posła Jarosława Rzepy, lidera Zachodniopomorskiego Stronnictwa Ludowego w Szczecinie, i jego gości. 

-  W zmianie ustawy o OSP jest proponowany dodatek do emerytury, na który strażacy czekali długo - mówił Krzysztof Paluch z OSP. - Ale inne zmiany, które są proponowane, nie do końca nas zadowalają, ponieważ ustawa nie była wcześniej z nami konsultowana, dopiero po jej ogłoszeniu nastąpiły konsultacje. Nie wiemy, jak to będzie. Na stole nie ma rozporządzeń. 

- Ochotnicze Straże Pożarne obchodzą dziś setną rocznicą - dodawał Rzepa. - Głównym oczekiwaniem ochotników jest zmiana ustawy o emerytury i rentach. Nowa ustawa nie jest potrzebna. System działa spójnie. Nie psujmy tego, co dobrze funkcjonuje.

Co do drugiego tematu: poseł Adam Stadnik stwierdził krytycznie, że żaden rząd po 1989 roku nie potraktował energetyki odnawialnej jako elementu przekształceniu energetyki jako takiej, ale jako przykrą konieczność wynikającą z dyrektyw unijnych. 

- Ale to, co się stało w 2016 roku ustawą 10H, totalnie wyhamowało rozwój energetyki wiatrowej - ocenił. - Dziwię się, że prawie od 2 lat trwa dyskusja o zniesieniu tego dziwnego organicznika, bo on nie ma nic wspólnego ani z fizyką, ani z techniką, ani z hałasem - był to ostry hamulec, żeby pognębić energetykę odnawialną. Dyskusja trwa. Ktoś siedzi w tych okopach niewiedzy, nie pozwala nam normalnie funkcjonować

Skrytykował nowe rządowe rozwiązanie, które zakłada, że ktoś, kto używa fotowoltaiki, może sprzedać nadwyżkę energii  za 200 złotych i potem odkupić ją z systemu za 500 .  

- Odstąpmy od tego - zaapelował Rzepa. - A jeśli nie, to zagrajmy fair: sprzedaję za złotówkę, kupuję za złotówkę. 

Ostatni wątek - RPO. Poseł podziękował wszystkim tym, którzy poparli kandydaturę prof. Marcina Wiącka. Przewidywał, że kandydatura prof. Lidii Staroń przepadnie. I nowych kandydatów nie będzie.   

- Prawdopodobnie pojawi się projekt ustawy, która będzie omijać senat i będziemy mieć kolejną atrapę ważnego urzędu w naszym państwie - zakończył.  ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zielone odloty
2021-06-18 22:22:02
Ekoświry by chciały, żeby system energetyczny był gratisową przechowalnią dla wytworów ich zabawek. Stabilizować system mają oczywiście pozostali odbiorcy w zawyżonych rachunkach i poczciwe elektrownie węglowe w niezawodnej energii. Tak wyglądają w praktyce bajki o taniej i zielonej energii. Raczej szajba i oszustwo. Jeszcze tylko huczący wiatrak pod oknem i szczęście jest pełne. Zielone szczęście.
Czyli...
2021-06-18 22:09:06
Kazdy sobie Rzepke skrobie... i My Podatnicy na to jeszcze dodatkowo placimy...!/!
toi
2021-06-18 20:17:05
weż się jarek nie kompromituj..
Darek
2021-06-18 18:28:35
Zapytaj ich o technologie wodorowe albo o fuzję jądrową w temperaturze pokojowej. Powiedzą ci że nawożenie ma sens ale czy to prawda?
PSL
2021-06-18 16:53:57
kompletnie ignoruje specyfikę OZE - energetyka wiatrowa czy fotowoltaika to przekleństwo systemu energetycznego bo nie mamy technologia taniego i bezpiecznego gromadzenia energii... No ale skąd Stadnik, Rzepa czy Paluch mieliby o tym wiedzieć?
Klara
2021-06-18 16:15:50
Może schyłkowa już partia 3% jak i jej lidwr któremu imię 2% wzięliby się do jakiejś roboty. Mogą jak szef za tygrysa robić

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ