środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przyszłość placu bez gwiazdy

Przyszłość placu bez gwiazdy

Przyszłość placu bez gwiazdy
Data publikacji: 2018-11-16 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 2316 361772

Miał to być plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale miejscy radni poprzedniej kadencji projektu uchwały w tej sprawie nawet nie poddali pod głosowanie. Natomiast urzędnicy idą za ciosem: najpierw ogłosili i rozstrzygnęli konkurs na zagospodarowanie terenu po niegdysiejszym pomniku Wdzięczności, a teraz finalizują przetarg dla wyłonienia wykonawcy prac przebudowy zaniedbanego i wiąż nienazwanego terenu w centrum Szczecina.

To jeden z centralnych punktów miasta: na trasie prestiżowego miejskiego Złotego Szlaku. Jednak obecnie to - jak widać - zdegradowana przestrzeń publiczna, jaka za kilka miesięcy ma szansę się zmienić. W przyjazne i estetyczne miejsce spotkań, swoisty „przystanek na dalszej trasie czy to do obiektów handlowych czy w kierunku Urzędu Miejskiego i dalej Parku Kasprowicza" - jak oceniał Jacek Szewczyk z Archaid Pracownia Architektoniczna, jaka w ub. roku wygrała konkurs (nagroda główna: 30 tys. zł) na koncepcję zagospodarowania tego fragmentu al. Papieża Jana Pawła II (podobny konkurs rozstrzygnięto także w 2011 r., ale ówczesna zwycięska koncepcja nigdy nie została zrealizowana).

Ową szansę daje właśnie rozpoczęta weryfikacja ofert w przetargu na „Przebudowę fragmentu zagospodarowania Alei Jana Pawła II - pomiędzy pl. Lotników i pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie, z przeznaczeniem na przestrzeń publiczną przyjazną mieszkańcom”.

- W odpowiedzi na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty - jak informuje Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Podjęciem inwestycyjnego wyzwania jest więc zainteresowana spółka Granit Dariusz Pylak ze Strzegomia oraz konsorcjum szczecińskich firm, których liderem jest spółka z o.o. Elbud. Pierwsza oferta jest tańsza i gwarantuje realizację inwestycji do końca czerwca przyszłego roku za 2 988 713, 36 złotych. Natomiast oferta szczecińskiego konsorcjum znacznie, bo niemal o 1,5 miliona zł przekracza kwotę, jaką inwestor - czyli miasto - zamierza przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Żąda za realizację 4 516 816, 01 zł (brutto).

- Przestrzeń, zgodnie z wyłonioną w konkursie architektonicznym koncepcją, ma być przyjaznym mieszkańcom miejskim placem z miejscem na okolicznościowe stragany i plenerową scenę. Nawierzchnia ma być dopasowana do tej istniejącej obecnie na placu Lotników. Jednym z podstawowych założeń projektowych jest udrożnienie i stworzenie otwartej i przyjaznej przestrzeni będącej kontynuacją Złotego Szlaku - przypomina Centrum Informacji Miasta, zaznaczając jednocześnie: „Kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, to 3 038 562,58 zł brutto". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK/Dariusz GORAJSKI

Wizualizacje: ARCHAID PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA JACEK SZEWCZYK

Przyszłość placu bez gwiazdy Przyszłość placu bez gwiazdy Przyszłość placu bez gwiazdy Przyszłość placu bez gwiazdy Przyszłość placu bez gwiazdy

Komentarze

Jarun
Plastykowe badziewie już było i 200 tys. zł na śmietniku. Piękny zielony skwerek na placu "Solidarności" był. Teraz jest betonowy koszmarek o wyglądzie kostnicy. Filharmonia która nie jest filharmonią, raczej małomiasteczkowym Domem Kultury też jest. Wyglądem nie pasuje do otoczenia. Kłóci się z jakkolwiek pojętym dopasowaniem...jest jak drzazga w de. Co by tu jeszcze spieprzyć ?
2018-11-18 11:20:38
cap kościelny
@Nawiedzony itp... A może wybudować tam "sanktuarium" waszystkich "świętych", których nigdy nie było! Np.śwśw: Mikołaj, Barbara-Barbórka, Krzysztof,Jerzy,Katarzyna i 2000 innych oraz ksero repliki kopii obrazu figury postaći z którą ponoć rozmawiały 7-letnie dzieci z Fatimy... Te "św." postaci możnaby ustawić wzdłuż całej Alei Jedności Narodowej zwanej Al.JP2. wówczas, zanim ty i tp. doszlibyście do magistratu, to przy każdej z tych "świetych"figur moblibyście na klęczkach zanosić modły proszalne i dziękczynne. Zamiast Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Polskim i Radzieckim, możnaby Postawić Figurę Żydówki-Królowej PL-Większą niż figura Króla w Świebodzinie i Rio de Jeneiro!!! Tam moglibyście dzień i noc klęczeć i obchodzić ów cud-twór śpiewając nieustanną prośbę:"Ojczyznę wolną racz nam wrócić panie!!!"
2018-11-17 08:20:15
czyt
Bez sensu. Kolejna betonowa pustynia w centrum miasta. Jedyny plus, że nie wybudują tego kościelnego badziewia, które było lansowane przez miejscowe kółko różańcowe.
2018-11-16 18:24:45
beeee
Najpierw należałoby zlikwidować ten całodobowy monopolowy, który kształtuje całą przestrzeń w swym sąsiedztwie. Wybudowanie czegokolwiek w tym miejscu będzie jedynie inwestycją w rozwój infrastruktury do spożywania alkoholu w miejscu publicznym dla okolicznej patologii
2018-11-16 16:00:35
Miejski łazęga
Ta przestrzeń publiczna musi być zagospodarowana mądrym projektem na miarę XXII w.a nie jakimś wiejskim projektem minionego wieku.To reprezentatywne miejsce i mieszkańcy oczekują,że miasto stanie na wysokości zadania.
2018-11-16 13:48:41
Nawiedzony
Czy będzie jakieś miejsce aby się pomodlić? Miała być piękna rzeźba Maryji, a widzę będzie komercja...
2018-11-16 13:43:12

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie