Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Przyszłość placu bez gwiazdy

Data publikacji: 2018-11-16 13:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Przyszłość placu bez gwiazdy
 

Miał to być plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale miejscy radni poprzedniej kadencji projektu uchwały w tej sprawie nawet nie poddali pod głosowanie. Natomiast urzędnicy idą za ciosem: najpierw ogłosili i rozstrzygnęli konkurs na zagospodarowanie terenu po niegdysiejszym pomniku Wdzięczności, a teraz finalizują przetarg dla wyłonienia wykonawcy prac przebudowy zaniedbanego i wiąż nienazwanego terenu w centrum Szczecina.

To jeden z centralnych punktów miasta: na trasie prestiżowego miejskiego Złotego Szlaku. Jednak obecnie to - jak widać - zdegradowana przestrzeń publiczna, jaka za kilka miesięcy ma szansę się zmienić. W przyjazne i estetyczne miejsce spotkań, swoisty „przystanek na dalszej trasie czy to do obiektów handlowych czy w kierunku Urzędu Miejskiego i dalej Parku Kasprowicza" - jak oceniał Jacek Szewczyk z Archaid Pracownia Architektoniczna, jaka w ub. roku wygrała konkurs (nagroda główna: 30 tys. zł) na koncepcję zagospodarowania tego fragmentu al. Papieża Jana Pawła II (podobny konkurs rozstrzygnięto także w 2011 r., ale ówczesna zwycięska koncepcja nigdy nie została zrealizowana).

Ową szansę daje właśnie rozpoczęta weryfikacja ofert w przetargu na „Przebudowę fragmentu zagospodarowania Alei Jana Pawła II - pomiędzy pl. Lotników i pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie, z przeznaczeniem na przestrzeń publiczną przyjazną mieszkańcom”.

- W odpowiedzi na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty - jak informuje Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Podjęciem inwestycyjnego wyzwania jest więc zainteresowana spółka Granit Dariusz Pylak ze Strzegomia oraz konsorcjum szczecińskich firm, których liderem jest spółka z o.o. Elbud. Pierwsza oferta jest tańsza i gwarantuje realizację inwestycji do końca czerwca przyszłego roku za 2 988 713, 36 złotych. Natomiast oferta szczecińskiego konsorcjum znacznie, bo niemal o 1,5 miliona zł przekracza kwotę, jaką inwestor - czyli miasto - zamierza przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Żąda za realizację 4 516 816, 01 zł (brutto).

- Przestrzeń, zgodnie z wyłonioną w konkursie architektonicznym koncepcją, ma być przyjaznym mieszkańcom miejskim placem z miejscem na okolicznościowe stragany i plenerową scenę. Nawierzchnia ma być dopasowana do tej istniejącej obecnie na placu Lotników. Jednym z podstawowych założeń projektowych jest udrożnienie i stworzenie otwartej i przyjaznej przestrzeni będącej kontynuacją Złotego Szlaku - przypomina Centrum Informacji Miasta, zaznaczając jednocześnie: „Kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, to 3 038 562,58 zł brutto". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK/Dariusz GORAJSKI

Wizualizacje: ARCHAID PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA JACEK SZEWCZYK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2018-11-18 11:20:38
Plastykowe badziewie już było i 200 tys. zł na śmietniku. Piękny zielony skwerek na placu "Solidarności" był. Teraz jest betonowy koszmarek o wyglądzie kostnicy. Filharmonia która nie jest filharmonią, raczej małomiasteczkowym Domem Kultury też jest. Wyglądem nie pasuje do otoczenia. Kłóci się z jakkolwiek pojętym dopasowaniem...jest jak drzazga w de. Co by tu jeszcze spieprzyć ?
cap kościelny
2018-11-17 08:20:15
@Nawiedzony itp... A może wybudować tam "sanktuarium" waszystkich "świętych", których nigdy nie było! Np.śwśw: Mikołaj, Barbara-Barbórka, Krzysztof,Jerzy,Katarzyna i 2000 innych oraz ksero repliki kopii obrazu figury postaći z którą ponoć rozmawiały 7-letnie dzieci z Fatimy... Te "św." postaci możnaby ustawić wzdłuż całej Alei Jedności Narodowej zwanej Al.JP2. wówczas, zanim ty i tp. doszlibyście do magistratu, to przy każdej z tych "świetych"figur moblibyście na klęczkach zanosić modły proszalne i dziękczynne. Zamiast Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Polskim i Radzieckim, możnaby Postawić Figurę Żydówki-Królowej PL-Większą niż figura Króla w Świebodzinie i Rio de Jeneiro!!! Tam moglibyście dzień i noc klęczeć i obchodzić ów cud-twór śpiewając nieustanną prośbę:"Ojczyznę wolną racz nam wrócić panie!!!"
czyt
2018-11-16 18:24:45
Bez sensu. Kolejna betonowa pustynia w centrum miasta. Jedyny plus, że nie wybudują tego kościelnego badziewia, które było lansowane przez miejscowe kółko różańcowe.
beeee
2018-11-16 16:00:35
Najpierw należałoby zlikwidować ten całodobowy monopolowy, który kształtuje całą przestrzeń w swym sąsiedztwie. Wybudowanie czegokolwiek w tym miejscu będzie jedynie inwestycją w rozwój infrastruktury do spożywania alkoholu w miejscu publicznym dla okolicznej patologii
Miejski łazęga
2018-11-16 13:48:41
Ta przestrzeń publiczna musi być zagospodarowana mądrym projektem na miarę XXII w.a nie jakimś wiejskim projektem minionego wieku.To reprezentatywne miejsce i mieszkańcy oczekują,że miasto stanie na wysokości zadania.
Nawiedzony
2018-11-16 13:43:12
Czy będzie jakieś miejsce aby się pomodlić? Miała być piękna rzeźba Maryji, a widzę będzie komercja...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA