Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Przyszli emeryci i renciści nie stracą na epidemii

Data publikacji: 14 maja 2020 r. 19:54
Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2020 r. 18:44
Przyszli emeryci i renciści nie stracą na epidemii
 

Osoby, które nie mogą lub nie chcą składać wniosku o emeryturę lub rentę w okresie epidemii COVID-19, mogą zrobić to później - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokajając jednocześnie, że przyszli świadczeniobiorcy nie  stracą wypłaty za wcześniejsze miesiące. Jest jednak jeden warunek: muszą do wniosku dołączyć stosowne oświadczenie. Podobnie można odłożyć w czasie wniosek o przeliczenie emerytury, bez ryzyka uszczuplenia portfela za poprzednie miesiące.

Dotychczas prawo do emerytury lub renty było ustalane od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Na podstawie przepisów o tarczy antykryzysowej z  18 kwietnia 2020 r. możliwe jest jednak przyznanie świadczenia za cały okres epidemii. Na przykład: jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu, ale przesłanki niezbędne do przyznania emerytury były spełnione już w marcu, to prawo do świadczenia będzie przysługiwało właśnie od marca. Do składanego w lipcu wniosku konieczne jest dołączenie oświadczenia, w którym przyszły świadczeniobiorca wyrazi wolę przyznania emerytury od marca.

Wniosek wraz z oświadczeniem można złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od upływu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W oświadczeniu należy wskazać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do świadczenia, ale nie może ona być wcześniejsza niż 1 marca 2020 roku.

ZUS zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element: - Należy pamiętać, że prawo do emerytury to nie to samo co prawo do jej wypłaty - dopowiada Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS. - Przy wypłacie emerytury konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. Wówczas ZUS, w zależności od daty jego rozwiązania, wypłaci świadczenie. Regulacja, która pozwala na późniejsze złożenie wniosku nie ma zastosowania do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku. Należy do nich również rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

(kel)

 Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA