Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Przy Arkońskiej budują dla oddziałów zakaźnych. Z lądowiskiem nad dachem [GALERIA]

Data publikacji: 05 grudnia 2022 r. 16:34
Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia 2022 r. 21:45
Przy Arkońskiej budują dla oddziałów zakaźnych. Z lądowiskiem nad dachem
Cała inwestycja ma kosztować około 70 milionów złotych. Zakończenie jej zaplanowano na listopad 2023 r. Fot. Ryszard PAKIESER  

Nowoczesny budynek dla oddziałów i poradni chorób zakaźnych powstaje na terenie szpitala wojewódzkiego w Szczecinie – przy ul. Arkońskiej. Jego budowa ruszyła 13 miesięcy temu. To w tym budynku będą w przyszłości funkcjonowały wszystkie oddziały i poradnie chorób zakaźnych - dla dorosłych i dla dzieci - które teraz są rozsiane na terenie placówki. Na dachu powstała już konstrukcja lądowiska dla śmigłowców, a większość robót toczy się obecnie wewnątrz budynku.

Przeprowadzki oddziałów i poradni zakaźnych można się spodziewać pod koniec przyszłego roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Po jej zakończeniu pacjenci będą przyjmowani w dwóch niezależnych punktach przyjęć SOR (zakaźnych) – pediatrycznym i dla osób dorosłych. Oba mają być dostępne na parterze. Dodatkowo na tej samej kondygnacji znajdą się poradnie specjalistyczne. Na pierwszym piętrze zaprojektowano oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny. Na drugim i trzecim będą oddziały zakaźne dla dorosłych. Kolejne piętra – czwarte i piąte – przeznaczone zostaną na zaplecze socjalne, administracyjne oraz sale szkoleniowe dla studentów. 

Budynek został tak zaprojektowany, aby umożliwiał bezpieczne przyjmowanie i leczenie pacjentów z chorobami zakaźnymi – są w nim odpowiednie rozwiązania komunikacyjne, śluzy, izolatki czy pomieszczenia do dekontaminacji. Będzie też podłączony do systemu poczty pneumatycznej, co oznacza, że pobierane do badań próbki krwi i inne będzie można wysłać bezpośrednio do laboratorium znajdującego się w innej części szpitala. Na dachu zaś już powstało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych - jest ono właściwie wyniesione nad dachem, ma instalację podgrzewania, aby można było bez problemów korzystać z niego także zimą, przy oblodzeniu.

- Powstaje wreszcie budynek, na który zakaźnictwo zasługuje - mówiła podczas poniedziałkowej wizytacji na budowie Małgorzata Usielska, dyrektor szpitala. - To nie jest też budynek bardzo duży, jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile mieliśmy łóżek zakaźnych w szpitalu (podczas pandemii - red.), że momentami 480 łóżek było zajętych przez chorych na COVID. Ale infrastruktura jest tak pomyślana, że gdyby taka sytuacja się powtórzyła to mamy bardzo dobre połączenie z pozostałą częścią szpitala. Marzyliśmy o tym budynku, marzyliśmy, żeby wreszcie zakaźnictwo znalazło swoje miejsce.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 5.12.2022 r.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Beznadzieja
2022-12-06 18:12:06
Miejsce super wybrali. Równie dobrze mogliby zrobić ten zakaźny na bramie portowej. Tyle terenu mają w głębi szpitala to akurat tam gdzie najwiecej ludzi przechodzi trzeba było budować? Chyba, że liczą na dużo przypadków dobrze finansowanych z NFZ.
Robol
2022-12-05 21:20:29
A sprawdziliscie ilu Ukraińców tam pracuje i Polaków na czarno, których nie chcą pracodawcy rejestrować?!!
@fin
2022-12-05 19:42:17
mnie bardziej martwi że nie ma tam spalarni skażonego materiału i krematorium... to powinien być standard w placówkach tego typu (zakaźnych).
fin
2022-12-05 16:37:27
Zakaźny tuż przy ulicy ??!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA