Środa 29 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Przestaną przyjmować pacjentów z zawałami (akt. 1)

Data publikacji: 2016-10-13 12:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:17
Przestaną przyjmować pacjentów z zawałami
Placówka w Drawsku Pomorskim dysponuje nowoczesnym sprzętem. Przez trzy lata bezpłatnie przyjmowała pacjentów z powiatów: drawskiego, świdwińskiego, łobeskiego oraz stargardzkiego z takimi poważnymi schorzeniami, jak m.in. zawał czy ciężka niewydolność krążenia. Fot. Ryszard Bańka  

Otwarte z wielką pompą w listopadzie 2013 roku Centrum Sercowo-Naczyniowe NAFIS w Drawsku Pomorskim z dniem 1 listopada  zawiesza działalność. Decyzja właścicieli jest konsekwencją znacznych obniżek wycen procedur kardiologii inwazyjnej, których pierwsza część została wprowadzona pod koniec czerwca, a kolejna planowana jest od stycznia 2017 roku.

W ciągu trzyletniej działalności z pomocy ośrodka skorzystało ponad 1800 pacjentów. Lekarze pełnili 24-godzinne dyżury, by ratować ludzi z nagłymi incydentami sercowymi. Oddział realizował tylko tzw. procedury ratujące życie, bo nie doczekał się kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zdaniem prezesa zarządu NAFIS-u, brak kontraktu na leczenie w połączeniu ze znacznymi obniżkami wycen procedur sprawiają, że dalsze funkcjonowanie oddziału na dotychczasowych zasadach, czyli utrzymywanie stałej gotowości do zabezpieczenia życia i zdrowia pacjentów, nie jest możliwe. Do tej pory nakłady spółki NAFIS SA poniesione na leczenie pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia wynoszą 22,775 mln zł, z czego NFZ zwrócił firmie jedynie niecałe 9,57 mln zł.

Zaistniałą sytuacją zajął się Zarząd Powiatu Drawskiego. W opublikowanym stanowisku czytamy m.in.: „Zarząd Powiatu Drawskiego wyraża zdecydowaną i ostrą dezaprobatę oraz wielkie zaniepokojenie dla postępowania NFZ O/Szczecin wobec Centrum Sercowo-Naczyniowego w Drawsku Pomorskim. NFZ O/Szczecin swoim postępowaniem w sposób rozmyślny doprowadza do likwidacji tak bardzo potrzebnego specjalistycznego ośrodka medycznego w tej części województwa Zachodniopomorskiego... W ocenie Zarządu Powiatu Drawskiego takie postępowanie NFZ O/Szczecin nie mieści się w obowiązującym prawie, a przy tym pozbawione jest elementarnych norm etycznych, ludzkich oraz moralnych”.

Szczeciński Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest zaniepokojony faktem zawieszenia działalności ośrodka w Drawsku. Zdaniem Funduszu istniejące placówki medyczne w Koszalinie i Szczecinku, posiadające kontrakt z NFZ, w wystarczającym zakresie zabezpieczają potrzeby chorych.

– Zgodnie ze standardem zabezpieczenia świadczeń kardiologii zabiegowej na naczyniach wieńcowych wykonywanych w pracowni hemodynamiki lub pracowni kardiologii zabiegowej, jedna pracownia powinna przypadać na co najmniej 300 tys. mieszkańców województwa. Dla subregionu koszalińskiego, liczącego według danych statystycznych niecałe 600 tys. ludności, dwie placówki kardiologii interwencyjnej zakontraktowane przez ZOW NFZ, zabezpieczają świadczenia w tym zakresie – informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy szczecińskiego NFZ.

Jak dodaje M. Koszur, Centrum Sercowo-Naczyniowe NAFIS wykonywało zabiegi ratujące życie i za te zabiegi miało zapłacone zgodnie z obowiązującymi przepisami ponad 9 mln złotych. Natomiast drawskie centrum nie mogło wykonywać tzw. zabiegów planowych. Nowe konkursy, w których Centrum mogłoby uczestniczyć, ogłoszone będą dopiero pod koniec pierwszego półrocza 2017 roku. Centrum nie jest w sporze finansowym z Funduszem, problem dotyczy jedynie braku kontraktu, a decyzja o zawieszeniu działalności jest suwerenną decyzją Zarządu spółki. ©℗

Tekst i fot. (bar)

Tutaj pełne stanowisko NFZ

Na zdjęciu: Placówka w Drawsku Pomorskim dysponuje nowoczesnym sprzętem. Przez trzy lata bezpłatnie przyjmowała pacjentów z powiatów: drawskiego, świdwińskiego, łobeskiego oraz stargardzkiego z takimi poważnymi schorzeniami, jak m.in. zawał czy ciężka niewydolność krążenia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

.
2016-10-14 12:16:48
Bo w Drawsku wystarczy okno życia.
Brawo PIS
2016-10-14 08:53:22
Wszystko potraficie zniszczyć
k-2
2016-10-13 13:51:57
Dobra zmiana...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA