sobota, 24 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przeciwnicy atomu nie składają broni

Przeciwnicy atomu nie składają broni

Przeciwnicy atomu nie składają broni
Data publikacji: 2015-11-17 10:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 1773 38081

Niepokój, oczekiwanie i rozczarowanie – taki jest stan ducha wielu mieszkańców gminy Mielno. Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie będzie kontynuował prace zmierzające do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Poseł ugrupowania Czesław Hoc obiecywał przeciwnikom atomu, że widmo takiego obiektu w Gąskach zniknie.

Niedługo potem (5 bm.) Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) odrzucił skargę kasacyjną, co otwiera pole do specjalistycznych badań pod lokalizację tzw. atomówki. Nie zamyka to drogi obywatelskich odwołań. Zapewne sprawa trafi przed Trybunał Konstytucyjny. Nadzieja to kolejna faza stanu ducha mieszkańców gminy.

Niepokój


Polska Grupa Energetyczna Elektrownia Jądrowa (PGE EJ) to spółka, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę tzw. atomówki. W listopadzie 2011 roku przedstawiła listę trzech potencjalnych lokalizacji przyszłej elektrowni. Były to Choczewo i Żarnowiec w Pomorskiem oraz Gąski w Zachodniopomorskiem.

Analizy przeprowadzone przez spółkę wskazywały, że te lokalizacje zapewnią bezpieczeństwo działania elektrowni i zminimalizują jej oddziaływanie na środowisko naturalne i ludzkie. Temu służą szczegółowe badania, dlatego niezbędne było uzyskanie przez spółkę decyzji o wskazaniu lokalizacji inwestycji.

Wiadomość o ewentualnej budowie elektrowni jądrowej spowodowała, że powstał ruch antyatomowy w gminie Mielno, do której przynależą nadmorskie Gąski. Już w grudniu 2011 roku uchwała Rady Gminy uznała, że konieczne jest ogłoszenie referendum. ©℗

Tekst i fot. (m)

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 17 listopada 2015 roku.

Komentarze

ciemnota
Wiejska ciemnota myslaca tylko o swojej zagrodzie.
2015-11-17 12:18:06
Długo będziemy sprzątać po PO
I to jest prawdziwe oblicze głoszonego przez PO "sukcesu 25 lecia przemian" w postaci reformy samorządowej. Mieszkańcy mogą goowno! Jak władza zechce, to może im bombę atomową wstawić pod nos tyle mogą mieszkańcy po "samorządzić". Na szczęście ze względu na koszty budowy i konieczność ratowania polskiego górnictwa myślę, że do tej budowy nie dojdzie. Szkoda tylko już wywalonych w błoto przez PO pieniędzy.
2015-11-17 11:11:47
Walka
Oby tak dalej, nie poddawajcie się.
2015-11-17 11:10:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie