Tylko od stycznia do września w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. Najniebezpieczniej jest w soboty. Za suchymi statystykami kryją się prawdziwe rodziny i ich dramaty, dlatego co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzi kampanię społeczną, promującą trzeźwość na drogach. W tym roku pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”.
W poniedziałek w konferencji na ten temat akcji uczestniczyli: wicemarszałek Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak oraz podkom. Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, wojewódzki koordynator do spraw profilaktyki w ruchu drogowym.
– Kampania prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych. W ubiegłym roku wręczaliśmy jednorazowe alkotesty. W tym, za pośrednictwem zachodniopomorskiej policji, będziemy przekazywać kierowcom zapachy samochodowe. W bardzo sugestywny sposób mówimy, że nie ma przyzwolenia i akceptacji dla alkoholu za kierownicą. Prowadząc po alkoholu, zawsze masz czerwone światło – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Jarosław Rzepa i apelował o rozwagę.
W tym roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzić będzie działania edukacyjno-informacyjne pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Pierwsze działania rozpoczną się w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i będą kontynuowane do grudnia. W całym regionie pojawią się mobilne reklamy. Przygotowano 5000 zapachów do samochodu z nadrukiem logo kampanii; zapachy będą rozdawane kierowcom podczas rutynowych kontroli.
Anna Nowak, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej, zwróciła uwagę także na często mało odpowiedzialne zachowanie pieszych, którzy zapatrzeni w swoje smartfony, w słuchawkach na uszach, bez ostrożności wkraczają na drogę. Dyrektor Nowak mówiła również o planach na przyszły rok: – Chcemy uwzględnić zadanie, które będzie adresowane tylko do dzieci. Dotyczyć będzie bezpiecznego zachowania na drogach w trakcie wypoczynku.
Dane statystyczne mówią jednak same za siebie. Tylko od stycznia do września w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. W roku 2017 w naszym województwie policja zanotowała aż 42 wypadki drogowe z winy nietrzeźwych kierujących. Zginęły w nich cztery osoby, a 51 zostało rannych.
– Wypadki z udziałem nietrzeźwych kierowców są tragiczne w skutkach, ponieważ często łączą się z prędkością – mówi podkom. Mateusz Mićko z KW Policji w Szczecinie. – Taka akcja jak ta jest zasadna i wciąż potrzebna. W roku 2018 w zachodniopomorskim blisko 500 tys. kierujących zostało poddanych badaniu na zawartość alkoholu. Ujawniono 2918 kierujących po spożyciu alkoholu.
(isz)