poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich

Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich [GALERIA]

Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich
Data publikacji: 2020-10-18 14:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21 15:07
Wywietleń: 1902 479766

„Tarasów nie chcemy - drzewa ratujemy" „Tarasów tu nie było - coś się komuś pomyliło", „Skarpa z betonu - od żaru nie uchowa" - to tylko niektóre z haseł, jakie skandowali uczestnicy niedzielnej manifestacji w obronie drzew rosnących przy Zamku Książąt Pomorskich.

To nie jedyna odpowiedź miłośników szczecińskiej zieleni na plan usunięcia kolejnych - tym razem 58 drzew - w imię eksploracji podziemnych tuneli oraz zabetonowania przyzamkowych skarp, aby na sztucznie urządzonych tarasach zaaranżować nasadzeniami bylin i niskich krzewów ogród stylizowany na renesansowy. Przygotowali również petycję skierowaną do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, któremu podległa instytucja - Zamek Książąt Pomorskich - dąży do usunięcia zieleni wysokiej z otoczenia zabytku.

- W niespełna rok po wycięciu pierwszych - 65 - drzew z przyzamkowej skarpy, doszło do traumatycznej katastrofy budowlanej: jeden z filarów zamku zapadł się o trzy kondygnacje. Byliśmy przekonani, że to zatrzyma realizację fatalnego pomysłu usunięcia drzew i zabetonowania tarasami przyzamkowej skarpy. Niestety. Choć teraz świadomość społeczna jest już większa i ludzie otwarcie walczą w obronie zieleni, służby podległe marszałkowi znów szukają pretekstu, aby wizerunkowo uzasadnić barbarzyński pogrom drzew zaplanowany dla zamku i Starego Miasta - mówiła dr Helena Freino w trakcie protestu, jaki w niedzielne (18 października) południe zorganizowała Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina.

Protest w obronie drzew w Szczecinie

- Przedstawione przez dyrekcję zamku ekspertyzy nie zawierają nic, co racjonalnie uzasadniałoby konieczność wycinki tych drzew. Ostatniej zielonej oazy Starego Miasta, jaka jeszcze nie uległa betonozie. Dlatego o jej przetrwanie będziemy walczyć do końca - deklarowała Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca miejscowej Rady Osiedla Stare Miasto.

W poniedziałek (19 października) uczestnicy manifestacji przekażą na ręce marszałka województwa zarówno petycję w obronie drzew, popartą setkami podpisów szczecinian, jak też oświadczenie Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, odnoszące się m.in. do ekspertyz geologicznych dotychczas upublicznionych przez dyrekcję zamku. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 19.10.2020 r.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich Protest w obronie drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Czs usunąc ten "małpi gaj" i zagospodarować te przyzamkowe skarpy na miarę XXI wieku!
2020-10-20 15:45:30
Małgosia walcz
Przecież to mieszkańcy chcą zieleni i ładnego miasta.Kto wycina w mieście drzewa,mieszkańcy sobie czy mieszkańcy o nie walczą.Komu przeszkadzają śmieci na niesprzątanych ulicach,przecież mieszkańcom.Spójrzcie na przystanki i chodniki przy nich nie myte od miesięcy a może lat pełne brudów i tłustych zacieków.Nie zawsze spadnie deszcz by to zmyć.I komu to przeszkadza ano mieszkańcom.Tylko że mieszkańcami nikt się nie przejmuje.Małgosia walcz o wizję mieszkańców a nie tych zza biurka.Kto płaci podatki a kto z nich ma opłaconą działalność na rzecz mieszkańców?
2020-10-20 11:44:40
Obiektywny
Wyciąć chaszcze jak najszybciej i jak najszybciej rozpocząć inwestycje w docelową zieleń
2020-10-20 09:54:23
@Malgosia walcz
Nikt się zza biurka nie uparł, tylko mieszkańcy chcą mieć ładne zagospodarowane miasto, szczególnie w centrum w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku. Malgosi polecam walczyć o wyburzenie baraków i garażowisk na klepiskach. Uporządkowanie zaplecza domków profesorskich i ulicy Łaziebnej. Tu tylko przeszkadza w renowacji starego miasta.
2020-10-20 09:11:39
Małgosia walcz
Każde drzewo to jak człowiek jak je się wyrąbie to jakby zabiło się cały świat.Uparli się zza biurka i wycinają jakby nie mogli pomyśleć o zielonym świecie który trzeba ocalić
2020-10-20 08:42:43
Znów Bronek
Bardzo wymowne zdjęcia, ludzie w kagańcach tresowani jak ubezwlasnowolnione szczury, ale walczą o drzewa...
2020-10-20 07:52:21
Bronko
Bardzo wymowne zdjęcia, ludzie w kagańcach tresowani jak ubezwlasnowolnione szczury, ale walczą o drzewa...
2020-10-20 07:33:21
Trzymam kciuki
Za to aby jak najszybciej wykarczowali ten pseudo busz i zrobili cywilizowaną niską zieleń!
2020-10-19 22:11:13
@Trzymam stronę obrońców drzew
Miejmy nadzieję, że koniec bliski i nie będziesz się musiał namęczyć tym trzymaniem. Do świat Bożego narodzenia powinni się uporać z uprzątnięciem skarpy.
2020-10-19 19:16:08
@Malgosia walcz...
Niech Małgosia walczy, ale o uprzątnięcie syfu architektonicznego i przestrzennego na swoim osiedlu, w nie w obronie chaszczy które oszpecają i zasłaniają zamek!
2020-10-19 19:14:15
Trzymam stronę obrońców drzew
I tak będzie do końca.
2020-10-19 13:28:04
do @
No to zagospodarujmy tę zieleń przy zamku, zadbajmy o nią! Nikt o to nie dba a później krzyk że to chaszcze. Zieleń to zieleń, a te wszystkie podziały na zieleń miejską, srejską to tylko po to by móc bezkarnie wycinać zdrową przyrodę nazywając ją zielenią niezagospodarowaną.
2020-10-19 13:21:00
Małgosia walcz o zieleń!
Zobacz jaki hejt uruchomili zza swoich biurek a niby są za demokracją ale zieleni nie chcą ratować.
2020-10-19 11:40:18
@Smutek
Beton to zagościł w głowach tych ekoświrów. Co z tego że samosiejki to też drzewa? Miasto to nie potencjalny las. Zieleń ma być, ale musi to być zieleń miejska, o którą się dba i która świadomie jest częścią zagospodarowania przestrzennego. Samosiejki w miastach są niedopuszczalne.
2020-10-19 10:26:04
Mieszkaniec
Wyciąć jak najszybciej i zagospodarować jak to jest w cywilizowanych miastach. Na głupie protesty nie zważać !
2020-10-19 10:09:13
@Robert
Masz rację. Niech rada osiedla i pani urbanistka od siedmiu boleści zajmą się syfem urbanistycznym na swoim osiedlu: paskudnym garazowiskiem na staromiejskiej i podgornej, barakami przychodni i tym na grodzkiej, totalnym Bangladeszem na zapleczu domków profesorskich. Tak nie może wyglądać centrum miasta!!!! A chaszcze trzeba wyciąć jak najszybciej i teren zagospodarować jako przestrzeń miejską! Wstyd że dopiero teraz!
2020-10-19 08:55:56
@many
Trzeba odróżnić zieleń zagospodarowaną, właściwą dla miast, od przypadkowych chaszczy niepożądanych w miastach. To na skarpie to właśnie drugi przypadek. Szkoda, że nie zabiorą się za coś pożytecznego, np modernizację zapuszczonego na maxa ogrodu dendrologicznego czy Parku Żeromskiego. Tam mogliby zaopiekować się cennymi okazami drzew i krzewów. Tu walka jest bezcelowa, bo bez poparcia społecznego, a w zasadzie w kontrze do opinii olbrzymiej większości mieszkańców.
2020-10-19 08:52:34
many
Dzięki tym tzw. ekoświrom jeszcze trochę zieleni w Szczecinie pozostało. Ale na ludzi którzy kochają przyrodę a nie beton ukuto supernowoczesne terminy - ekoterroryści, ekoświry, ekooszołomy i już jest dobrze. Zjełopiała gawiedź podłączyła się pod to i można ich teraz spokojnie lżyć. Supernowocześni obiecają że nasadzi się nowe, które uschną za rok czy dwa, bo przecież wystarczy nasadzić, nie trzeba potem o nie dbać. Niech dbają ekooszołomy, wszak tak bardzo kochają przyrodę... A jak nie będą dbali to się ich znowu trochę polży. Tak że tego... dobra nasza.
2020-10-19 07:29:08
Rex
Precz z tym bajzlem! To jest historyczne centrum miasta i ma wyglądać jak na miasto przystało! Bardzo dobrze, że te chaszcze wycinają! Pani urbanistce coś się w głowie pomieszało. Nie dziwota, że karierę zakończyła na doktoracie. Widzieliście gdzieś podobny śmietnik z przypadkowej zieleni u podnóża zabytkowej budowli? Np na Hradczanach czy zamku królewskim w Warszawie? Zaniedbano ten teren po wojnie i teraz są problemy. Coś tam wyrosło, ale obiektywnie ani wartościowe aicw odpowiednim miejscu. To taka parszywa brodawka na twarzy miasta.
2020-10-19 07:27:58
Widok
Samosiejki, chwasty, i śmieci bez ładu i składu przed elewacją zamku, wzgórze zamkowe odsłonięte z gąszczu to przejaw kultury architektonicznej miasta.
2020-10-19 00:37:00
Szczecin Słowiañski
każdą inwestycję można tak zablokować. Wystarczy sadzić 2 drzewa za jedno ścięte i po problemie.🇵🇱🇵🇱🇵🇱
2020-10-18 23:32:50
czekam na piękne tarasy
No to ekoświry w mieście się policzyły pod skarpą. Wyszło jakieś 15 sztuk + Arleta. To przywraca mi wiarę w mądrość szczecinian.
2020-10-18 22:56:01
wyciąć zawsze zdąrzą
ale posprzątać teren wokół to już nie ma komu? wyremontować: skarpę taras wieżę podwórko parchy na ścianach itd.
2020-10-18 21:36:27
mieszkaniec
Setki mieszkańców podpisały się pod protestem? Szczecin liczy setki tysięcy mieszkańców. Na zdjęciach widać protestujących kilkanaście osób. Co to oznacza? Jeśli te setki tysięcy nie zaprotestowały to znaczy że nie sprzeciwiają się. Kurier - Nie manipulujcie faktami!
2020-10-18 21:07:59
Smutek
Jak widać beton jest w umysłach niektórych czytelników. Niedouczonym tłumaczę że jeżeli coś jest samosiejką to nie znaczy że nie jest drzewem. Przypominam. Kiedyś tak lasy powstawały. Lasów nie sadzono tak jak dzisiaj. Dzieci czy planowane czy nie są dziećmi. Może łatwiej będzie zrozumieć istotę problemu. Dyskutujmy o dzieciach a w zasadzie o drzewach a nie kto jest ojcem
2020-10-18 20:27:35
Kocham drzewa. Szanuję drzewa.
Mam trochę mieszane uczucia ale z przewagą - zostawić. A jeśli tarasy, to koniecznie na nich małe poletka ryżowe.
2020-10-18 20:20:48
Idźcie mądrale do Pobierowa. Ile tam drzew wyrżnięto!!
Jak stratowano trwale nabrzeżną wydmę na powierzchni kilku hektarów. Przecież to Przyroda prawem chroniona! Postawiony Irracjonalny Potwór. Polsko, komu Ty służysz!!?
2020-10-18 20:17:47
ZIELEN
Zostawić te drzewa w spokoju! Marszałek i prezydent miasta nie maja szacunku dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego... wstyd!
2020-10-18 19:35:45
gregor102
Jestem za usunięciem tych kilku samosiejek, a wtedy zamek odzyska swój blask. Budowla jest naprawdę ładna, szkoda aby pozostał zasłonięty dla wjeżdżających Trasą Zamkową potencjalnych turystów, zamek powinien być widoczny, po to jest zabytkiem!!
2020-10-18 19:21:02
jerzy
Ile Extinction Rebellion płaci za udział w rebelii?
2020-10-18 19:18:52
@ do Heiki
Kiedy powstał zamek a kiedy fort? Nie rozśmieszaj ludzi. I jeszcze jedno. Warto rozróżniać liczbę mnogą od pojedynczej
2020-10-18 18:48:57
Mieszkanka Szczecina
Właśnie, drzewa były zawsze, tarasów historycznie tam nigdy nie było. Dlaczego chcemy wycinać drzewa? Chcemy betonowych tarasów z niskimi nasadzeniami z widokiem na jadące samochody? Chrońmy drzewa nawet samosiejki, które odporniejsze są od nowych nasadzeń.
2020-10-18 18:10:05
Damian
Ela ludzie z Extinction Rebellion byli, nie musimy na każdą akcję zabierać transparentów zwłaszcza że mieliśmy co trzymać
2020-10-18 17:31:02
rw
Samosiejki sa w każdym zasiedlonym gruncie odporniejsze od sztucznych nasadzeń
2020-10-18 17:18:37
rw
plansze z protestu przedstawiają,że zawsze były tam drzewa. W dobie susz, ocieplania klimatu smogu -także akustycznego chcą wycinać drzewa pełniące niesamowite usługi ekosystemowe. Nowo nasadzone drzeweczka o ile się przyjmą będą miały taką "moc ekologiczną i ekosystemową" za kilkadziesiąt lat - może doczekamy.
2020-10-18 17:16:06
Ela
Gdzie jest Strajk Klimatyczny i excellion rebellion czy jak oni się nazywają?Tylko oddolnie społeczność lokalna może walczyć o stan zieleni.Tamci to tylko robią manifestacje na hasło.Tu trzeba prawdziwych działań oddolnych.Brawo Rada Osiedla
2020-10-18 17:08:26
Eko
tutaj przydałaby się kosodrzewina.Dziwne że przez tyle lat jest tam urząd marszałkowski i w ogóle się tym nie zajmowali a teraz nagle aż w Warszawie znaleźli ekspertyzy.
2020-10-18 17:06:32
Robert
A ja nie chcę tych chaszczy z samosiejkami. Niech pare oszołomów nie terroryzuje miasta! Skarpa zamkowa to nie przypadkowy busz! Pani przewodnicząca rady osiedla razem z przeterminowaną dr niech wezmą się za słuszne protesty np. W sprawie wyburzenia baraku na grodzkiej czy klepiska z garażami na staromiejskiej i podgornej.
2020-10-18 16:17:11
elementzdemoralizowany
Bez wycięcia drzew nie zabezpieczy się poniemieckich tuneli pod Zamkiem. Bez zabezpieczenia tuneli - skrzydło Zamku prędzej czy później zawali się. Drzewa to samosiejki, po zakończeniu prac zostaną tam posadzone inne drzewa.
2020-10-18 16:13:02
Ed
Zieleni jest tam coraz więcej, ostatnio położyli ładną trawę na placu Orła, więc można poświęcić te kilka drzewek, prawda?;)
2020-10-18 16:11:24
do Heiki
To fort pełnił w Szczecinie funkcje obronne a nie zamek. Popisałeś się żałosną ignorancją naukową.
2020-10-18 16:07:09
Do... "zielonych"
Stare drzewa i drzewka juz sie wysluzyly i czas najwyzszy po-wysylac je na zasluzona Emeryture ! A w to miejsce posadzic nowe, mlode i zdrowsze oraz lepszy wybor... np. Magnolie !!
2020-10-18 15:47:27
Heiki
Zamki pełniły funkcje obronne. Skarp zamkowych nie obsadzano drzewami ze względów bezpieczeństwa.
2020-10-18 15:47:00
botan
Wyciąć, przerzedzić, odsłonić Zamek. Nasadzić inne.
2020-10-18 15:07:52
Przepraszam
A ja chce tarasy. Drzew tam nie było, na 1000 proc. Są stare zdjęcia
2020-10-18 14:56:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie