Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Protest rolników. Oflagowane traktory w rejonie Zarządu Portu w Szczecinie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 20 lutego 2024 r. 15:05
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2024 r. 12:35
Protest rolników. Oflagowane traktory w rejonie Zarządu Portu w Szczecinie
Rolnicy organizują się i protestują. Również na ulicach Szczecina. Fot. Dariusz Gorajski  

Rolnicy nadal protestują. - Jeśli teraz popuścimy, to za dwa lata chleb będzie kosztował ponad 10 złotych - mówią. We wtorek przyjechali do Szczecina. Tym razem nie wyjechali jednak na główne ulice. Protestowali w rejonie Zarządu Portu, gdzie mieszczą się terminale i firmy związane z magazynowaniem i transportem.

Przejazd ograniczono do trasy Bulwar Gdański i dalej do ul. Hryniewieckiego, aby przez rondo Portowców zawrócić w stronę Bulwaru Gdańskiego. 

Obecni podczas wtorkowego protestu w Szczecinie rolnicy przyjechali m.in. z powiatu stargardzkiego i polickiego, z Dolic i z Dobrzan. Reprezentują zarówno hodowców zwierząt jak i producentów produktów roślinnych. Łącznie na miejscu stawiło się około 50 traktorów. Wspierali ich przewoźnicy zrzeszeni w Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Przewoźników Drogowych.

– To nasza wspólna sprawa – stwierdził Piotr Krzyżankiewicz, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia. – Wspólne jest np. dążenie do rozbudowy infrastruktury portowej oraz problemy z pozaunijnymi firmami transportowymi, które przewożą także płody rolne.

Krzyżankiewicz był współautorem rozdawanego obecnym komunikatu. Czytamy w nim m.in.: „Żądamy rozbudowy i wzmocnienia pozycji polskich portów, stworzenia terminali wysyłkowych oraz magazynów w regionach, modernizacji i rozbudowy linii kolejowych oraz żeglugi śródlądowej. Państwo musi być zaangażowane w eksport produktów rolnych za pośrednictwem takich gestorów, jak Krajowa Grupa Spożywcza”.

- Nasza akcja odbywa się w ramach protestu ogólnopolskiego – mówił Sebastian Sahajdak, organizator protestu. – W ten sposób przypominamy się ministrowi infrastruktury. Czekamy na rozmowy i ustalenia, które pozwolą znaleźć wyjście z tego impasu. Dialog powinien przebiegać w oparciu o analizę postulatów i możliwości ich jak najszybszego wprowadzenia.

Sahajdak, w rozdawanym komunikacie, za najpoważniejsze obecnie problemy polskiego rolnictwa wskazał, w kontekście unijnym, liberalizację polityki importowej produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej oraz tzw. Zielony Ład, który zdaniem rolników, wyniszcza polskie rolnictwo oraz jego rynki zbytu.

- Nasza praca coraz mniej się opłaca – podkreślał Rafał Rymar, rolnik z Dobrzan. - Powinno się wprowadzić regulacje cen płodów rolnych zgodnie z zasadą cen niewyrządzających szkody, czyli pokrywając średnie koszty produkcji, co zapewnia uczciwy dochód.

Rolnicy domagają się również zamknięcia granic na import produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej, do czasu uszczelnienia i usystematyzowania regulacji dotyczących wymiany towarowej w sektorze rolnym. Żądają też wprowadzenia tzw. kontyngentów importowych na produkty rolno-spożywcze do Unii Europejskiej. Ich zdaniem powinno się wprowadzić regulację dopuszczającą wymianę kontyngentów importowych na zbliżonych zasadach do sprzedaży kwot emisyjnych CO2.

- Jeśli danemu państwu członkowskiemu UE wyczerpią się zapasy produktów rolno-spożywczych, które były dostępne na rynku wspólnotowym, będzie ono mogło sięgnąć po ustanowiony dla siebie kontyngent importowy, a w wypadku jego wyczerpania, pozyskać dodatkowy kontyngent od innego państwa członkowskiego – tłumaczy Sebastian Sahajdak, organizator protestu.

Działania rolników wspiera Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie. W rolnicze akcje angażują się także rolnicy niezrzeszeni. Działania prowadzone są wraz z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych w Szczecinie.

W najbliższych dniach protestów można spodziewać się m.in. na granicy w Rosówku, na rondzie w Kołbaskowie, w Policach i w Lubieszynie. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr
2024-02-21 12:25:03
Do Pana ZA DALEKO- póki co Ukraina i Chiny nie są w unii! Wiec jakim prawem ich produkty bez zadnych badań zalewają Polskę i europę?
ZaDaleko
2024-02-21 09:40:47
Ten baner z Putinem to obrzydliwe - cały szacun dla rolników natychmiast opadł , dlaczego ja mam dopłacać do tony zboża , do paliwa , do nawozów , do ich maszyn rolniczych . Dlaczego mam się godzić na pestycydy - gmo - i inne świństwa (na wzór amerykańskiego farmera) . Czy naprawdę chcemy zamknąć Ukrainę ? Szczycimy się że chcemy jej w Unii - ale to oznacza otwarcie rynku rolnego dla ich produktów - to wg rolników niemożliwe (czyli musimy "udawać") To absurd i kłamstwo. A Putin się śmieje !
@Taktycznie
2024-02-21 07:29:08
Nie myślałeś o kontakcie z lekarzem? Nie daj chorobie się rozwinąć. Trzymam kciuki!
Taktycznie
2024-02-20 21:14:20
Taktyka na ten mecz do jednej bramki wygląda tak: formacja obronna (bo najważniejsza) rolników wyjałowia ziemie do cna pozbywa się owadów pestycydami i produkuje rośliny i zwierzęta na co raz większych antybiotykach. Po tym do ataku przystąpi pomoc myśliwych. Wymordują wszystko to co się pochowało w lasach (które warto wcześniej wyciąć bo przeszkadzają w grze). Przydała by się jeszcze formacja rybaków do wyłowienia tego co schowało się w wodach. A samobójem zajmiemy się MY OBOJĘTNI!!
Robert
2024-02-20 19:29:59
https://www.farmer.pl/energia/oze/jak-wlasciciele-domow-moga-obejsc-unijny-zakaz-ogrzewania-gazem-ziemnym,142006.html NOWE PODATKI UNIJNE, POCZYTAJCIE SOBIE.
Lesiu
2024-02-20 19:15:49
Teraz te chłopy protestują??.. A gdzie byli jak rządziło PiS. W tyłki im włazili i na nich głosowali. To teraz niech od nich chcą zatrzymania tego zboża i rekompensat. TO ICH KOMISARZ BYŁ W UNII. I NIC NIE ZROBIŁ!!!!!
ZENEK
2024-02-20 18:45:05
Kto ich tu zaprosił? Niech sobie strajkuje na terenie swojego gospodarstwa.
Upadlina
2024-02-20 18:15:34
Pogonić upadline. Niedługo nas tu całkiem zawala tym swoim ukraińskim syfem. Dość tej Ukrainy w Polsce.
Miki
2024-02-20 17:17:19
Nie mają jeszcze co robić na polach to utrudniają wszystkim życie blokując drogi jakby nie było innej formy wyrażania swojego stanowiska!
@;/
2024-02-20 17:11:06
ty nas kremlowską propagandą i putinem po oczach nie strzelaj ruska onuco... skoro ue zmienia zasady gry to niech płaci - od dawna piszę że KE należy pozwać do sądu o te głupoty a syf z ukrainy żryj sobie sam
Murzyn Kali
2024-02-20 17:10:22
Niech polski rząd skupuje od rolników ich produkty i mięso po cenach jakie rolnicy chcą. Ale niech płaci im za to nie pieniędzmi, a polskimi ciągnikami Ursusami, kombajnami Bozonami, pługami z Grudziądza, Syrenkami z Bielska i Polonezami z FSO. Ceny tych wyrobów niech ustalą robotnicy z zakładów pracy produkujących wyroby. Nawozy oczywiście z Azotów i to po opłacalnych dla fabryki cenach. Ktoś powie że to komuna co proponuję. Ano komuna.
Pis
2024-02-20 17:08:30
Chcieli PiSu to teraz mają. A PiS już niestety ciąga dupa po ziemi.
Kwiczol
2024-02-20 16:52:17
Mieszkancy wsi stworzcie partie polityczna ktora w swoim programie bedzie miala wyprowadzenie Polski z eurokolchozu,Polska powinna byc tylko w NATO pod przywodztwem USA,ZSL /nazywaja sie psl/ i ta grupa komika z TVN oszukala glownie mlodziez i pod ''swiatlym'' przywodztwem Tuska doprowadzi nasz kraj do upadku,
Nazwa
2024-02-20 16:46:43
Google podpowiada, że nie ma czegoś takiego, jak "Zarząd Portu w Szczecinie".
Chleb
2024-02-20 16:41:04
Chleb będzie po 10 zł? To i tak taniej niż obiecywał Tusk i jego fachowcy bo dawali cenę po 30 zł
Haha
2024-02-20 16:21:03
Jedźcie sobie blokować na wyspę pucką.
;/
2024-02-20 15:38:58
W ostatnim czasie obserwowana jest wyjątkowa aktywizacja rosyjskiej agentury wpływu, prorosyjskich aktywistów oraz tzw. koniunkturalistów, którzy wykorzystując korzystną ze swojej perspektywy sytuację (blokadę granicy/protesty rolnicze) starają się wspierać realizację celów informacyjnych Moskwy oraz realizację swoich (partykularnych) interesów (de facto również wspierając działania strony rosyjskiej).więcej : https://infowarfare.pl/2024/02/19/protest-blokada-granicy-zagrozenia/
Idźcie dogadywać
2024-02-20 15:38:16
się z pisuarem. Tyle lat układaliście się a teraz wrzawa, Fałsz!
Robert
2024-02-20 15:35:24
Tak trzymać! Chleb juz kosztuje 7zł! Tusk otworzył granicę na towary z Ukrainy i Chin bo tak mu lewacka bruksela kazała! Poprzedni rząd zablokował granicę a tusk otworzył! Aby zniszczyć Polskę! Brawo Rolnicy!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA