Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Protest mieszkańców Żabnicy. Nie chcą żwirowni pod oknami

Data publikacji: 30 lipca 2019 r. 13:16
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019 r. 10:38
Protest mieszkańców Żabnicy. Nie chcą żwirowni pod oknami
Teren na prawo od drogi łączącej Żabnicę i Dębce (obie wsie należą do sołectwa Żabnica) wskazany został jako miejsce pod wnioskowaną kopalnię żwiru. Fot. Maria Piznal  

Mieszkańcy Żabnicy kategorycznie sprzeciwiają się planom budowy żwirowni na terenie ich wsi. Pod petycją przeciw inwestycji podpisało się około pół tysiąca osób.

Kilka dni temu w Szkole Podstawowej w Żabnicy odbyło się zebranie wiejskie, którego głównym tematem była „ewentualna lokalizacja terenu przeznaczonego pod wydobycie żwiru i piasku na terenie sołectwa Żabnica”. „Budowa kopalni kruszywa niesie ze sobą same uciążliwości i tragiczne skutki zarówno dla mieszkańców Żabnicy jak i okolicznych miejscowości. Jesteśmy zbulwersowani faktem, że gmina Gryfino rozważa powstanie kopalni odkrywkowej tuż przy naszych zabudowaniach. Nie wyobrażamy sobie życia w pyle i hałasie, który będzie emitowany 24 godziny na dobę, a takie właśnie praktyki są powszechne przy tego typu działalności. Mamy prawo do wypoczynku i spokojnego życia” – m.in. napisali w liście-proteście mieszkańcy, który w całości odczytali podczas zebrania i który przekazali w poniedziałek (29 lipca) burmistrzowi Mieczysławowi Sawarynowi. Pod petycją podpisało ok. 500 osób.

Część lokalnej społeczności od lat mierzy się z trudnościami wynikającymi z bliskiego sąsiedztwa z zakładem produkcyjnym „Gryfskand”.

– Jeśli teraz na przeciwległym końcu powstałaby żwirownia, to przyszłoby nam mieszkać i żyć jakby w środku zagłębia produkcyjnego, gdzie emisja pyłu i hałasu, a także przejazd przez wieś ciężarówek i ciężkiego sprzętu stałyby się codziennością. Budowa kopalni wiązałaby się także z nieodwracalnymi zmianami w środowisku naturalnym i degradacją terenów przyrodniczych. Nie dopuścimy do tego. Będziemy walczyć do ostatniej kropli krwi. Bo to o jakość naszego życia chodzi – przekazał nam w rozmowie telefonicznej jeden z mieszkańców Żabnicy.

Od środowego spotkania odebraliśmy wiele podobnych sygnałów. ©℗

Tekst i fot. (akme)
 
 
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

no
2019-07-30 15:21:44
Gdy po żwirowisku zostałaby dziura, to zwożono by tam odpady. Tak dookoła Wojtek.
321
2019-07-30 14:23:08
a palacze papierosow nikomu nie przeszkadzaja mimo ze rakotworczy dym zabija miliony biernych palaczy rocznie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA