Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Propozycja do budżetu obywatelskiego. Zebry z czujnikami ruchu

Data publikacji: 2018-04-26 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Propozycja do budżetu obywatelskiego. Zebry z czujnikami ruchu
 

– Pomysł sprawdza się w Warszawie, ale też w mniejszych miastach, jak Swarzędz i Bolesławiec, a nam zależy, żeby Koszalin był bardziej bezpieczny – powiedział Sebastian Tałaj, radny miejski. To propozycja wykorzystania nowoczesnych technologii na rzecz zminimalizowania zagrożeń na drogach.

Aktywne przejście dla pieszych to alternatywa dla miejsc z sygnalizatorami świetlnymi. Nowoczesna „zebra” ma zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy z lampą ostrzegawczą i system antypoślizgowy. Urządzenie informuje kierowcę o osobach na „zebrze”.

– Statystyki koszalińskie mówią same za siebie, bo w 2016 roku było dziesięć wypadków z udziałem pieszych, a rok temu już piętnaście – stwierdził radny Jakub Kowalik. – Chcemy, żeby ta liczba spadła do zera.

Propozycja wdrożenia tzw. inteligentnej „zebry”, w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, ma kosztować 280 tys. zł. Pomysłodawcy chcą, żeby system działał w czterech miejscach przy ruchliwych ulicach: Jana Pawła II (w okolicy kościoła pw. Ducha św.), Juliana Fałata (na wysokości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), Romualda Traugutta (w pobliżu sklepu Bodzio) oraz zbiegu Zwycięstwa i Zielonej (na wysokości ronda).

Głosowanie na projekty ogólnomiejskie nastąpi w II połowie września br. Osiedlowe zostaną wybrane już w czerwcu. W puli jest łącznie 3 mln zł. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Radni z Platformy Obywatelskiej: Jakub Kowalik i Sebastian Tałaj prezentują wizualizację działania aktywnego przejścia dla pieszych na ulicy Jana Pawła II. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nh
2019-01-07 19:31:20
@bogaty kraj - kolejny cwaniak od nagonki na kierowców. Może tak dobrać się też do "inzynierów ruchu zza biurek" bo to co projektują woła o pomstę.
Bogaty kraj
2018-04-26 18:53:12
Polska to bogaty kraj, skoro wywala miliony na tak durne pomysły. Może wprowadzić obowiązek noszenia świateł całodobowo przez pieszych: Białych z przodu, czerwonych z tyłu i żółtych (obrysowych po bokach)?! Wytłumaczcie mi, po co wprowadzać takie rzeczy, skoro można po prostu zmusić policję do roboty i sprawić, że kierowcy wezmą poważnie sobie do serca stwierdzenie KRD, że muszą zachować SZCZEGÓŁNĄ OSTROŻNOŚĆ?! Wystarczy zacząć karać kierowców za nadmierną prędkość, za wyprzedzanie na pasach, podwójną ciągłą - mnóstwo rzeczy które ciągle obserwuję gdy jeżdżę! Kierowcy czują się i są bezkarni, dlatego giną ludzie. Więc policja do roboty a nie wymyślne zabawki!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ