Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura Krajowa wnosi o uchylenie immunitetu sędzi ze Szczecina

Data publikacji: 04 kwietnia 2019 r. 16:21
Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia 2019 r. 23:32
Prokuratura Krajowa wnosi o uchylenie immunitetu sędzi ze Szczecina
 

Prokuratura Krajowa skierowała wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi szczecińskiego sądu Izabeli E. Według śledczych, E. w sposób niezgodny z procedurami manipulowała aktami prowadzonych przez siebie spraw.

Prokurator wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej zamierza postawić E. dwa zarzuty popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień poprzez usunięcie dokumentów z akt sądowych – poinformowały w czwartek służby prasowe Prokuratury Krajowej.

Według śledczych, sędzia prowadząc postępowanie w sprawie ustanowienia opieki prawnej dla dziecka, wydała zarządzenie o odroczeniu rozprawy na kolejny termin. Dostrzegła jednak potrzebę zmiany terminu na wcześniejszy. Zamiast dokonać zmiany uprzednio wydanego zarządzenia o wyznaczeniu rozprawy, usunęła zarządzenie z akt sprawy. Następnie po przerobieniu jego treści w systemie informatycznym wygenerowała je w nowym brzmieniu, ustalając nowy termin rozprawy na wcześniejszy, a zarządzenie o takiej treści wpięła do akt.

Śledczy podali także, że w 2017 r. E. rozpoznając jedną ze spraw dotyczących leczenia odwykowego orzekła o takim leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Sekcja wykonawcza sądu nie mogła wykonać postanowienia, ponieważ wskazany ośrodek był zakładem jedynie dla kobiet. Sędzia, nie mając podstaw prawnych wydała nowe postanowienie, ustalając obowiązek leczenia odwykowego w warunkach ambulatoryjnych. Zignorowała fakt, że według prawomocnego postanowienia leczenie miało być przeprowadzone w warunkach stacjonarnych w zakładzie leczenia odwykowego. Po wskazaniu sędziemu przez pracowników sekretariatu sprzeczności w wydanych decyzjach, sędzia usunęła z akt sprawy niezasadnie wydane postanowienie. Po przerobieniu treści dokumentu w systemie informatycznym umieściła w aktach postanowienie ze wskazaniem, że obowiązek poddania uczestnika leczeniu ma odbyć się w warunkach stacjonarnych – podaje PK.

Wniosek o uchylenie immunitetu został skierowany 2 kwietnia br. do Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującym prawem sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia. Bez tego zgodnie z obowiązującymi przepisami niedopuszczalne jest pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lalo
2019-12-04 22:36:39
Oj matołki, jak karpie opowiadacie się za przyspieszeniem Świąt Bożego Narodzenia... Kiedy już PiSiorki opanują Sądy, takim jak wy pokażą, gdzie mają prawo, a mają je głeboko w d... Komuna wraca, niestety także z powodu małej wydolności umysłowej szanownej publiczności, której brakuje wyobraźn, ja tym karpiom. Wesołych Świąt.
Zako
2019-04-04 18:18:21
A czym tak naprawdę podpadła pani sędzia aktualnym władzom? Bo te przytoczone przewinienia, to 'pestka'. Pewnie wszystkim pracownikom urzędów, sądów, instytucji, rządu, organizacji itd. można coś podobnego zarzucić. Widać szukanie tzw. haka.
krotko
2019-04-04 17:18:28
Timmmermans stwierdzi ,ze przedstawicielka,,nadzwyczajnej kasty ''jest przesladowana i pisowcy znowu sie wycofaja z podkulonym ogonem.
Na tym powinna polegać reforma.
2019-04-04 17:08:27
Znaczy św. Krowy. Całej tej grupie zawodowej najwyższa pora zabrać immunitety/przywileje. To każda grupa zawodowa powinna mieć taka swoją ochronkę...
Specjalna kasta
2019-04-04 16:57:04
A co z typem od wiertarek i tą drugą sędziną?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA