wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Prokuratura Krajowa wnosi o uchylenie immunitetu sędzi ze Szczecina

Prokuratura Krajowa wnosi o uchylenie immunitetu sędzi ze Szczecina

Prokuratura Krajowa wnosi o uchylenie immunitetu sędzi ze Szczecina
Data publikacji: 2019-04-04 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-04 23:32
Wywietleń: 1572 383979

Prokuratura Krajowa skierowała wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi szczecińskiego sądu Izabeli E. Według śledczych, E. w sposób niezgodny z procedurami manipulowała aktami prowadzonych przez siebie spraw.

Prokurator wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej zamierza postawić E. dwa zarzuty popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień poprzez usunięcie dokumentów z akt sądowych – poinformowały w czwartek służby prasowe Prokuratury Krajowej.

Według śledczych, sędzia prowadząc postępowanie w sprawie ustanowienia opieki prawnej dla dziecka, wydała zarządzenie o odroczeniu rozprawy na kolejny termin. Dostrzegła jednak potrzebę zmiany terminu na wcześniejszy. Zamiast dokonać zmiany uprzednio wydanego zarządzenia o wyznaczeniu rozprawy, usunęła zarządzenie z akt sprawy. Następnie po przerobieniu jego treści w systemie informatycznym wygenerowała je w nowym brzmieniu, ustalając nowy termin rozprawy na wcześniejszy, a zarządzenie o takiej treści wpięła do akt.

Śledczy podali także, że w 2017 r. E. rozpoznając jedną ze spraw dotyczących leczenia odwykowego orzekła o takim leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Sekcja wykonawcza sądu nie mogła wykonać postanowienia, ponieważ wskazany ośrodek był zakładem jedynie dla kobiet. Sędzia, nie mając podstaw prawnych wydała nowe postanowienie, ustalając obowiązek leczenia odwykowego w warunkach ambulatoryjnych. Zignorowała fakt, że według prawomocnego postanowienia leczenie miało być przeprowadzone w warunkach stacjonarnych w zakładzie leczenia odwykowego. Po wskazaniu sędziemu przez pracowników sekretariatu sprzeczności w wydanych decyzjach, sędzia usunęła z akt sprawy niezasadnie wydane postanowienie. Po przerobieniu treści dokumentu w systemie informatycznym umieściła w aktach postanowienie ze wskazaniem, że obowiązek poddania uczestnika leczeniu ma odbyć się w warunkach stacjonarnych – podaje PK.

Wniosek o uchylenie immunitetu został skierowany 2 kwietnia br. do Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującym prawem sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia. Bez tego zgodnie z obowiązującymi przepisami niedopuszczalne jest pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Lalo
Oj matołki, jak karpie opowiadacie się za przyspieszeniem Świąt Bożego Narodzenia... Kiedy już PiSiorki opanują Sądy, takim jak wy pokażą, gdzie mają prawo, a mają je głeboko w d... Komuna wraca, niestety także z powodu małej wydolności umysłowej szanownej publiczności, której brakuje wyobraźn, ja tym karpiom. Wesołych Świąt.
2019-12-04 22:36:39
Zako
A czym tak naprawdę podpadła pani sędzia aktualnym władzom? Bo te przytoczone przewinienia, to 'pestka'. Pewnie wszystkim pracownikom urzędów, sądów, instytucji, rządu, organizacji itd. można coś podobnego zarzucić. Widać szukanie tzw. haka.
2019-04-04 18:18:21
krotko
Timmmermans stwierdzi ,ze przedstawicielka,,nadzwyczajnej kasty ''jest przesladowana i pisowcy znowu sie wycofaja z podkulonym ogonem.
2019-04-04 17:18:28
Na tym powinna polegać reforma.
Znaczy św. Krowy. Całej tej grupie zawodowej najwyższa pora zabrać immunitety/przywileje. To każda grupa zawodowa powinna mieć taka swoją ochronkę...
2019-04-04 17:08:27
Specjalna kasta
A co z typem od wiertarek i tą drugą sędziną?
2019-04-04 16:57:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie